Czego szukasz

Po co pobiera się komórki macierzyste? Kiedy można z nich skorzystać?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą zostać wykorzystane w leczeniu wielu chorób. Dzięki nim rodzice mogą zabezpieczyć zdrowie swojego dziecka, a także bliskich mu osób. Materiał można bankować przez wiele lat. Zobacz, kiedy można skorzystać z komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

po co się pobiera komórki macierzyste

Po co się pobiera komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mogą zastępować tkanki, które uległy zniszczeniu na skutek różnego rodzaju procesów patologicznych. Mają zdolność do bardzo szybkiego namnażania się. Przeprowadzono nad nimi wiele badań, w których wykazano, że mogą być przydatne w terapii schorzeń, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Skąd pobiera się komórki macierzyste? Ich źródłem jest szpik kostny, a także krew pępowinowa (oraz sznur pępowiny i łożysko). Szczególnie cenne są właśnie te drugie, ponieważ wykazują lepsze właściwości. Pobiera się je podczas porodu naturalnego lub cięcia cesarskiego.

Po przecięciu pępowiny położna wkłuwa igłę w naczynia krwionośne pępowiny – części, która nie jest już połączona z noworodkiem. Krew, która w nich pozostała, jest zbierana do specjalnego worka. Następnie odbiera ją osoba z banku komórek macierzystych i przekazuje do laboratorium, gdzie przechodzi szczegółowe badania (m.in. pod kątem infekcji). Procedura pobrania komórek macierzystych trwa kilka minut.

Dlaczego pobiera się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste pobiera się w celu ich przechowywania na wypadek, gdyby dziecko zachorowało na jedną z poważnych i nieuleczalnych chorób. Mowa m.in. o białaczkach, nowotworach, schorzeniach genetycznych, zaburzeniach odporności, niedokrwistości, wrodzonej małopłytkowości, hemofagocytozie.

Jeżeli dziecko zachoruje na jedną z ciężkich chorób, należy poinformować lekarza o zabezpieczonych komórkach macierzystych. Wówczas kontaktuje się on z bankiem komórek macierzystych i prosi o ich wydanie w celu wykonania przeszczepu.

Kiedy można z nich skorzystać?

Z komórek macierzystych może skorzystać przede wszystkim dziecko, przy którego narodzinach zostały pobrane. Jednak istnieje możliwość przekazania ich osobie spokrewnionej. Warunkiem jest zgodność tkanek. Komórki macierzyste mogą być z powodzeniem wykorzystane nawet po kilkunastu latach.

Czy pobieranie komórek macierzystych jest bezpieczne?

Podczas pobierania komórek macierzystych należy przestrzegać rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Zapobiegają one zakażeniu materiału. Dzięki temu może on być przechowywany i wykorzystany, gdy zajdzie taka potrzeba. Przed zamrożeniem przechodzi on szczegółowe badania.

Samo pobranie komórek jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Nie może dojść do infekcji, ponieważ podczas zabiegu nie ma już połączenia pępowiną z noworodkiem.

Nie ma też obaw o pomylenie komórek macierzystych z materiałem pobranym od innego dziecka. Worek z krwią jest zabezpieczany, a także oznaczany specjalnym symbolem. Nadawanym indywidualnie i przypisanym tylko do jednej osoby.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie