Czego szukasz

Po co nam, rodzicom, seks?

Jak dbać o bliskość w związku kiedy jest się rodzicem? Co jest kluczowe i o czym nie można zapominać choć codzienność i monotonia wkrada się nieproszona? O seksie rodziców rozmawiamy z Karo Akabal, mamą trójki dzieci i sex-coachem. A na końcu czeka dla odważnych niespodzianka….

Stopy rodziców w łóżku i malutkie buciki pomiędzy...

Karo, jak to jest z tym seksem rodziców? Jest czy go nie ma? No i po co nam, rodzicom, seks? Poza zapewnieniem dzieciom rodzeństwa?

To pytanie kalibru „skąd się biorą dzieci”. Wszyscy dobrze wiemy, że bynajmniej nie z kapusty, nie przynosi  ich też bocian – jednak w naszej kulturze utarło się, że seks to temat tabu.

Oczywiście, inni mogą się spierać, bo przecież seks jest obecny w naszych rozmowach. Owszem, zwykle są to żarty, aluzje dowcipy –  jednak realne sprawy związane z życiem seksualnym zostawiamy zwykle za drzwiami sypialni. Przy wspólnych spotkaniach ze znajomymi, potrafimy godzinami rozmawiać o planach na wakacje,  kolorze nowych zasłon czy ocenach naszych dzieci, a seks? Seks schodzi na dalszy, a nawet najodleglejszy plan. Wstydzimy się także publicznie okazywać uczucia czy dzielić doświadczeniami, czasem nawet z własnym partnerem…

Mam przyjaciół, którzy otwarcie mówią i deklarują, że oni dbają o swoją czułość, o bliskość. Jeżdżą na warsztaty, wracają szczęśliwi i pokazują swoją radość wszystkim. Bardzo mi się to podoba. Tylko czemu to takie rzadkie?

Tak jak już wspomniałam, w wielu domach, rodzinach, związkach, o seksie się nie rozmawia. To wszystko prowadzi nas do sytuacji, w której zdajemy sobie sprawę, że nasze życie seksualne nie jest nawet w najmniejszym stopniu satysfakcjonujące. Nie rozmawiamy o swoich potrzebach, często nawet nie wiemy, co właściwie sprawia nam tę przyjemność. Odczuwanie pożądania wiąże się z umiejętnością dbania o siebie. Wiem jak wielu ludzi ma z tym problem, dlatego stworzyłam Sex and Love School, czyli Szkołę Seksu i Miłości, dla kobiet, które pragną czegoś więcej!

A jak, będąc rodzicem, dbać o naszą wzajemną miłość fizyczną? Mogłabyś nam coś podpowiedzieć?

Przede wszystkim, należy rozmawiać – zarówno z partnerem jak i ze sobą. W ten sposób poznajemy swoje seksualne potrzeby i odczucia. Aby się tego nauczyć, można na przykład założyć dziennik, w którym będziemy opisywać swoje przeżycia, fantazje sny. Obserwujmy swoje seksualne reakcje – co czujemy, co nas podnieca i co lubimy? Co się dzieje gdy nasze pożądanie opada? W jakich okolicznościach przezywamy orgazm, a kiedy nie? Spróbujmy to wszystko opisać i zapamiętać. Kiedy poświecimy więcej uwagi swojemu życiu seksualnemu i nabierzemy wprawy w nazywaniu tego, co przeżywamy będzie nam łatwiej o tym rozmawiać, a  co za tym idzie dbać o udany seks. Inna ważna kwestia to okazywanie sobie wzajemnie empatii i bycie wrażliwym na swoje potrzeby, słuchajcie się nawzajem i nie bójcie się wyrażać swoich pragnień!

Teraz pytam jako matka; jak wyłączyć myślenie o codzienności, o tym, że zupa, że jutro lekarz, że coś tam i jeszcze coś tam i znaleźć przestrzeń (pewnie w swojej głowie) właśnie na uniesienia seksualne?

Jednym z ważniejszych problemów każdej kobiety jest kierowanie się maksymą „najpierw obowiązki, później przyjemność”. Tymczasem powinno być zupełnie odwrotnie – ciało, które jest zrelaksowane i wypełnione przyjemnością, jest zdecydowanie bardziej efektywne, niż zestresowany człowiek odhaczający kolejne punkty na liście rzeczy do zrobienia.

Pierwszym krokiem do takiej zmiany może być promowany przeze mnie Trening Przyjemności. Przez ostatnie lata pracy z ludźmi zauważyłam z jak ogromnym trudem przychodzi nam oddawanie się przyjemnościom, i nie mówię o tych wszystkich zakupach, lunchach w dobrych restauracjach i imprezach, lecz przyziemnych rozrywkach.  Jedynym słusznym sposobem na zanik pożądania  jest powrócenie do naturalnego rytmu, dbanie o zdrowy sen, relaks  i  praktykowanie przyjemności ;-).

Czy mogłabyś powiedzieć coś więcej, na temat Treningu Przyjemności?

Trenowanie przyjemności, to teoretycznie bardzo proste zadanie – jednak dla wielu z nas to ogromne wyzwanie! Trening polega na znalezieniu (tylko dla siebie) zaledwie 15 minut w każdego dnia –  i poświęceniu go na czystą przyjemność. Zrobieniu dokładnie tego, na co mamy ochotę, co w tym momencie przychodzi nam do głowy. Można na przykład poczytać książkę, potańczyć przed lustrem czy wziąć gorąca kąpiel – możliwości jest mnóstwo.

Najważniejsze w Treningu Przyjemności jest dostarczenie do Twojego mózgu  informacji, że przez najbliższy kwadrans  liczysz się tylko Ty, ciało musi dostać sygnał, że jest bezpieczne, nie musi nic robić. W ten sposób, od początku, uczymy się otwierać na przyjemność. Polecam wszystkim poświęcić codziennie tę jakże małą część dnia na Trening Przyjemności, który jest kluczem do życia bardziej spełnionego.

Karo, a co mogą zyskać nasze dzieci widząc czułość rodziców? Mam tutaj na myśli drobne gesty a nie sceny łóżkowe (o sypialni porozmawiamy innym razem)?

Na początku, warto zapamiętać, że nie tylko z „tych” rozmów nasze pociechy dowiadują się o intymności i seksualności. Bardzo mocno to podkreślam, bo to jest proces! Dzieci budują swoje wzorce i seksualne przekonania na podstawie obserwacji zachowań najbliższych! Codziennie są świadkami drobnych gestów, najmniejszych aktów miłości, śledzą sposób w jaki ze sobą rozmawiamy i nasz stosunek do dotyku. Te wszystkie doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu będą miały wpływ na ich życie intymne w przyszłości. Ważne jest zatem, w jaki sposób to robimy – czy rozmawiamy o seksie? Czy okazujemy publicznie bliskość? Jaki w naszym domu panuje stosunek do ciała i nagości? Nie zależnie od tego, czy będziemy o tym bezpośrednio rozmawiać z dziećmi i tak przejmą one nasze wzorce – dzieci uczą się o seksie poprzez bycie z nami, obserwacje i doświadczenie. Pokażmy więc, że fizyczna bliskość miedzy rodzicami nie jest niczym złym – w końcu to właśnie jest podstawą budowania zdrowej relacji między dwojgiem ludzi.

Karo, dziękuję za rozmowę!

A może chciałabyś otrzymać bezpłatny dostęp do zajęć on-line Sex and Love School Karo? Zajęcia w Szkole ruszają za kilka dni!

Aby wziąć udział w szybkim konkursie, którego nagrodą jest właśnie bezpłatny dostęp do 3 miesięcznego kursu, wystarczy, że napisze do mnie mailem ([email protected]) jedno pytanie, jakie chciałabyś zadać Karo, gdybyś spotkała ją w miłej kawiarni przy lampce wina. Autorka najciekawszego pytania otrzyma kurs w prezencie!

Na Wasze maile czekam do niedzieli, 22 listopada do 24:00. Obiecujemy, że wszystkie listy przekażemy Karo a o nagrodzie dowiecie się mailowo. Wyjątkowo nie będziemy opowiadać o tym na FB. To jak, znajdą się jakieś odważne i otwarte kobiety?

A ja Wam zdradzę, że do szkoły się wybieram, ale ciiiii….

karo_akabal_zdjecie_400

Moją rozmówczynią była Karo Akabal, założycielka pierwszej w Polsce Sex & Love School, oferującej kursy online dla kobiet, które chcą budować zdrowe relacje intymne i praktykować przyjemność w życiu codziennym. Prowadząca kobiecą telewizję Sex & Love TV, autorka cyklu „Listy od Karo”, trenerka przyjemności i efektywnej komunikacji w relacjach intymnych.  Propagatorka orgazmicznego stylu życia i pozytywnej seksualności. Licencjonowany sex-coach. Prywatnie mama nastolatki i dwóch synów.

Rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcie: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie