Czego szukasz

Po co matce wolontariat?

Wydawałoby się, że macierzyństwo to wystarczająca liczba obowiązków, zajmująca większą część czasu każdej matki. Po co dokładać sobie jeszcze kolejne, w dodatku niepłatne. A jednak! Wolontariat to doskonała możliwość rozwoju, umiejętności, które przydadzą się za chwilę po powrocie do pracy zawodowej, a przede wszystkim doświadczenie, którego oczekują od nas pracodawcy. 

  • Joanna Krzykanowska - 05/06/2013

Pracodawcy od idealnych kandydatów oczekują zazwyczaj doświadczenia i wiedzy praktycznej potrzebnej do wykonywania danego zawodu. Osoby, które np. dopiero wkraczają na rynek pracy, lub nie posiadają bogatego doświadczenia zawodowego, nawet jeśli są uzdolnione, mają często trudność w znalezieniu zatrudnienia. Większe szanse mają ci, którzy np. podejmowali się pracy dorywczej lub wakacyjnej, czy udzielali się w kołach studenckich, stowarzyszeniach itp. Każda aktywność zawodowa jest u przyszłego pracodawcy plusem, ponieważ od kandydatów wymaga się samodzielności i orientacji w powierzonych zadaniach ze względu na dużą konkurencyjność na rynku. 

Wolontariat = doświadczenie

Mamy, które nie posiadają żadnych doświadczeń zawodowych są często grupą mało atrakcyjną dla przyszłego pracodawcy. Jedną z wielu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego tuż obok praktyk, staży czy pracy dorywczej jest właśnie wolontariat. Według Wikipedii „wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”. Pracodawcy lepiej postrzegają aktywne mamy, ponieważ przejawiają inicjatywę, potrafią organizować czas sobie i innym ludziom. Osoby, które udzielają się społecznie, często robią to z zainteresowania daną rzeczą. Przy poszukiwaniu pracy warto umieścić w CV nasze doświadczenia zawiązane z wolontariatem, ponieważ pracodawca czytając je, zwróci uwagę nie tylko na nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale również na to, czy jesteśmy aktywni. 

Wolontariat a praca na etacie

Praca wolontariusza niewiele różni się od pracy na etacie poza tym, że wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia. Jego praca musi być dobrze zorganizowana i zaplanowana, musi wykazać się odpowiedzialnością i samodzielnością. Podporządkowuje się również określonym regulaminom, a zakres obowiązków jak i zasady ich wykonywania często są identyczne jak w przypadku zwykłego pracownika. Wolontariusze mogą wykonywać prace biurowe, takie jak np. przepisywanie tekstów na komputerze, wysyłanie faksów czy segregowanie dokumentów bądź administrowanie strony internetowej, tłumaczenie tekstów, jak również udzielanie porad specjalistycznych. Do ich obowiązków należeć też może opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy praca w hospicjum. Zdarza się również, że wolontariusze zajmują się organizacją konferencji i różnych uroczystości np. Dnia Dziecka. Wolontariat obejmuje swoim działaniem różne dziedziny, a w każdej z nich można nabyć bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe. 

Co poza doświadczeniem?

Wolontariat umożliwia rozwój osobisty, wzbogaca osobowość, uczy otwartości na potrzeby innych i empatii. Pokazuje, jak umiejętnie zarządzać czasem, a także pomaga nam odpowiedzieć na pytanie: co tak naprawdę chcę w życiu robić? Jest on wartościowym przeżyciem na każdym etapie budowania kariery zawodowej. Każda praca czy ta płatna, czy bezpłatna, daje nam możliwość zdobycia jakiegoś doświadczenia, które może być kluczem do wejścia na współczesny wymagający rynek pracy.

Zdjęcie: www.freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Krzykanowska
Założycielka serwisu www.kreatorzykariery.pl oraz właścicielka agencji zatrudnienia. Na co dzień wspiera swoich klientów, w zakresie doboru personelu, planowania kariery i przygotowywania profesjonalnych CV i listów motywacyjnych. Prywatnie żona i mama ślicznej Malwinki.
Podyskutuj

Mama w pracy, wiosna w szafie

Za oknem słońce, w powietrzu czuć wiosnę, czas więc na zmiany w szafie pracującej (lub pracy szukającej) mamy! Do wyboru mamy ogrom możliwości. Miks trendów, jaki można obserwować już od kilku lat, nadal się utrzymuje. Oznacza to, że tak naprawdę modne jest wszystko to, co aktualnie masz ochotę na siebie włożyć! Warto jednak przybliżyć kilka najsilniejszych trendów i podpowiedzieć, co spośród nich nadaje się do ubrania do pracy.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 27/02/2019
młoda kobieta przegląda swoja garderobę

Po pierwsze pastele

To trend wręcz stworzony do biura. Pastele sprawdzą się zarówno jako baza pod oficjalny żakiet czy kolor garsonki, jak również w wersji total look, czyli rozbielone barwy od stóp do głów. Tu jednak trzeba uważać, żeby całość zestawienia nie wyglądała zbyt cukierkowo. Najlepiej jako bazę wybrać biel lub beż i dodać dwa kolory pastelowe. Idealnym dodatkiem będzie odrobinę bardziej wyrazista pod względem tonacji biżuteria lub pasek, które podkreślą stylizację.

W makijażu warto postawić na naturalne podkreślenie urody, z palety cieni świeżości doda delikatny róż czy beż. Można podkreślić oczy kreską nad linią górnych rzęs (nadal bardzo modne), co wydobędzie ich kształt.

Po drugie neony

Intensywny pomarańczowy, kobalt, zieleń, żółć i róż. W wersji do pracy najlepiej zdecydować się na jedną z tych barw, zestawiając ją z bardziej stonowanymi dodatkami. Akcent można położyć w zasadzie na każdy element stylizacji: bluzce, żakiecie, spodniach/spódnicy, sukience, butach czy dodatkach. Jeśli w firmie nie obowiązuje ścisły dress code można pokusić się też o intensywny kolor paznokci czy niezbyt grubą neonową kreskę eye-linerem na górnej powiece. Odradzam jednak takie eksperymenty na oficjalne spotkania. Intensywnie kolorowy makijaż zostawmy lepiej na imprezę.

Półprzezroczystości

Zwiewne bluzki z cieniutkiego materiału do pracy? Jak najbardziej! Ten niezwykle kobiecy trend zagościł w świecie mody na dobre. Lekko przezroczysta koszula idealnie pasuje do marynarki czy blezera. Kusząca, a jednak stosowna. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby efekt końcowy był subtelny, warto więc zaopatrzyć się w odpowiednią bieliznę. Taką stylizację najlepiej podkreślić makijażem naturalnym, gładką cerą i lekko zaróżowionymi policzkami. Odważniejszym polecam usta w kolorze wina.

Motywy zwierzęce

Aby przełamać monotonię, warto przekonać się do motywów fauny i flory. W sklepach można znaleźć nie tylko lamparcie cętki czy paski zebry, ale również wzory ptaków czy kwiatów. Taki motyw może znaleźć się zarówno na bluzce czy żakiecie, jak i na sukience, spódnicy, a nawet spodniach! Najbezpieczniej jednak zdecydować się na jeden wzorzysty element ubioru w ramach jednego zestawienia. Będziemy mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje i nie ma przeładowania stylizacji.

Czas na zmiany

Pierwsze powiewy wiosny są świetnym pretekstem do zmian w wyglądzie. Pora więc pozbyć się już zimowych szarości, grubych płaszczy, swetrów i otworzyć się na nowe, świeże kolory. Warto wpuścić do swojej szafy odrobinę słońca, soczystej trawy czy błękitu nieba. W mojej już znalazło się kilka wiosennych akcentów, które nastrajają mnie pozytywnie każdego ranka. Gorąco polecamy!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Matka trójki dzieci na Wall Street, czyli zmiana kursu

Jak się pracuje młodej kobiecie w banku inwestycyjnym na Wall Street? Dyskryminacja kobiet widoczna gołym okiem, a w najbliższej perspektywie kryzys finansowy. Na dodatek bohaterka książki „Zmiana kursu” ma trójkę dzieci i niepracującego męża na głowie. Prawa do sfilmowania książki kupiła Reese Whiterspoon!
  • Joanna Gotfryd - 21/02/2019
książka Zmiana kursu

Być kobietą na Wall Street

Isabelle ma 36 lat, trójkę małych dzieci, niepracującego męża i jest dyrektorem zarządzającym w jednym z banków przy Wall Street. Niewiele kobiet pracuje w branży finansowej, a te, które pracują zastanawiają się czy próbować rozbić szklany sufit, działając jako „klub szklanego sufitu”, czy przyłączyć się do „wroga”?

Isabelle z jednej strony nie podoba się traktowanie jakiego doświadczają kobiety w banku, ale z drugiej strony uodporniła się i puszcza między uszy niewybredne zachowanie kolegów. To dzięki temu udało się jej zajść tak wysoko.

Mama trójki dzieci na Wall Street

Równocześnie kiedy Isabelle próbuje ukrywać w pracy, że jest matką (nie opowiada o dzieciach i swoich wyzwaniach związanych z rodzicielstwem), jej koledzy, mężowie niepracujących żon, chwalą się swoim ojcostwem na prawo i lewo. Kiedy spotkanie zarządu przeciąga się do późnych godzin wieczornych, Isabellę omija zabawa z dziećmi i możliwość poczytania im bajek przed snem. Trzeba przekupić nianię, żeby kolejny raz została dłużej.

Mąż Belli postanawia doskonalić się w jodze i dbaniu o własne ciało. Gardzi pracą na etat i zarabianiem dużych pieniędzy, co nie przeszkadza mu bez skrupułów korzystać z profitów i karty kredytowej opłacanej przez żonę.

Mieszkając na Upper West Side na Manhattanie i posyłając dzieci do najbardziej prestiżowego przedszkola przy Piątej Alei trzeba dopasować się do ludzi z wyższych sfer. Z jednej pensji opłacić kredyt, nianię, przedszkole, panią do sprzątania i osobę, która wyprowadza psa.

Kryzys finansowy

Jest rok 2008, nadciąga poważny kryzys finansowy. Isabelle przeczuwa, że rynek się zmieni, a wraz z nim zmieni się wszystko. Równocześnie na horyzoncie pojawia się były narzeczony głównej bohaterki, zabójczo przystojny i bogaty finansista Henry, który zaczyna pracę dla największego klienta Belli – co oznacza częste spotkania i rozmowy przez telefon.

Reese Whiterspoon

„Zmiana kursu” to bardzo dowcipna, choć w rzeczywistości mało śmieszna historia – jak życie każdej przepracowanej matki, osadzonej w toksycznym środowisku i mającej cały dom na głowie.

Książkę, wydaną niedawno przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka napisała Maureen Sherry, była dyrektor zarządzająca w dużym banku na Wall Street, a prawa do sfilmowania tej historii kupiła Reese Whiterspoon.

Zdjęcie: Marta Puchalska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail