Czego szukasz

Po co matce wolontariat?

Wydawałoby się, że macierzyństwo to wystarczająca liczba obowiązków, zajmująca większą część czasu każdej matki. Po co dokładać sobie jeszcze kolejne, w dodatku niepłatne. A jednak! Wolontariat to doskonała możliwość rozwoju, umiejętności, które przydadzą się za chwilę po powrocie do pracy zawodowej, a przede wszystkim doświadczenie, którego oczekują od nas pracodawcy. 

Pracodawcy od idealnych kandydatów oczekują zazwyczaj doświadczenia i wiedzy praktycznej potrzebnej do wykonywania danego zawodu. Osoby, które np. dopiero wkraczają na rynek pracy, lub nie posiadają bogatego doświadczenia zawodowego, nawet jeśli są uzdolnione, mają często trudność w znalezieniu zatrudnienia. Większe szanse mają ci, którzy np. podejmowali się pracy dorywczej lub wakacyjnej, czy udzielali się w kołach studenckich, stowarzyszeniach itp. Każda aktywność zawodowa jest u przyszłego pracodawcy plusem, ponieważ od kandydatów wymaga się samodzielności i orientacji w powierzonych zadaniach ze względu na dużą konkurencyjność na rynku. 

Wolontariat = doświadczenie

Mamy, które nie posiadają żadnych doświadczeń zawodowych są często grupą mało atrakcyjną dla przyszłego pracodawcy. Jedną z wielu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego tuż obok praktyk, staży czy pracy dorywczej jest właśnie wolontariat. Według Wikipedii „wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”. Pracodawcy lepiej postrzegają aktywne mamy, ponieważ przejawiają inicjatywę, potrafią organizować czas sobie i innym ludziom. Osoby, które udzielają się społecznie, często robią to z zainteresowania daną rzeczą. Przy poszukiwaniu pracy warto umieścić w CV nasze doświadczenia zawiązane z wolontariatem, ponieważ pracodawca czytając je, zwróci uwagę nie tylko na nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale również na to, czy jesteśmy aktywni. 

Wolontariat a praca na etacie

Praca wolontariusza niewiele różni się od pracy na etacie poza tym, że wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia. Jego praca musi być dobrze zorganizowana i zaplanowana, musi wykazać się odpowiedzialnością i samodzielnością. Podporządkowuje się również określonym regulaminom, a zakres obowiązków jak i zasady ich wykonywania często są identyczne jak w przypadku zwykłego pracownika. Wolontariusze mogą wykonywać prace biurowe, takie jak np. przepisywanie tekstów na komputerze, wysyłanie faksów czy segregowanie dokumentów bądź administrowanie strony internetowej, tłumaczenie tekstów, jak również udzielanie porad specjalistycznych. Do ich obowiązków należeć też może opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy praca w hospicjum. Zdarza się również, że wolontariusze zajmują się organizacją konferencji i różnych uroczystości np. Dnia Dziecka. Wolontariat obejmuje swoim działaniem różne dziedziny, a w każdej z nich można nabyć bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe. 

Co poza doświadczeniem?

Wolontariat umożliwia rozwój osobisty, wzbogaca osobowość, uczy otwartości na potrzeby innych i empatii. Pokazuje, jak umiejętnie zarządzać czasem, a także pomaga nam odpowiedzieć na pytanie: co tak naprawdę chcę w życiu robić? Jest on wartościowym przeżyciem na każdym etapie budowania kariery zawodowej. Każda praca czy ta płatna, czy bezpłatna, daje nam możliwość zdobycia jakiegoś doświadczenia, które może być kluczem do wejścia na współczesny wymagający rynek pracy.

Zdjęcie: www.freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Założycielka serwisu www.kreatorzykariery.pl oraz właścicielka agencji zatrudnienia. Na co dzień wspiera swoich klientów, w zakresie doboru personelu, planowania kariery i przygotowywania profesjonalnych CV i listów motywacyjnych. Prywatnie żona i mama ślicznej Malwinki.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie