Czego szukasz

Plusy i minusy bycia VAT-owcem

Być VAT-owcem, a może zrezygnować z VAT-u? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, planujących rejestrację własnej działalności. W artykule wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest podatek VAT. Z pomocą ekspertów z firmy Gold Place odpowiemy również na najczęściej zadawane przez przyszłych przedsiębiorców pytania.

Podatek VAT to podatek od towarów i usług. Jest on doliczany do każdej transakcji i pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Podstawą wprowadzenia VAT-u w Polsce była Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8 stycznia 1993 roku. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej kwestię tę reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Przejście na VAT

Wielu przyszłych przedsiębiorców obawia się, że wchodząc na VAT, wezmą na barki dodatkowe, zupełnie zbędne obciążenie podatkowe. Czy tak rzeczywiście jest?

Traktowanie VAT-u jako dodatkowego podatku, który uszczupli zysk, jest dużym błędem. Co ciekawe, takie podejście wśród początkujących przedsiębiorców wciąż jest bardzo powszechne. Realny ciężar VAT-u ponoszą konsumenci korzystający z towarów i usług.

Rolą przedsiębiorcy jest wyłącznie pośredniczenie w procesie podatkowym. Wchodząc na VAT, właściciel firmy nic nie traci, a jego zyski się nie zmniejszają. Chyba, że jego klientami są w większości osoby prywatne — o czym dalej.

Ile wynosi obecnie stawka podatku VAT?

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23%. Oprócz niej stosuje się również dodatkowe stawki:

  • 8%, np. w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych;
  • 5% – stosowana m.in. w odniesieniu do żywności: chleba, produktów zbożowych czy nabiału;
  • 0% – stosowana m.in. przy eksporcie towarów.

Zakładam firmę. Czy muszę wejść na VAT?

Jeśli obroty podatnika w bieżącym oraz poprzednim roku nie przekroczyły 200 000 zł (limit ten obowiązuje w 2019 roku), może on skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W praktyce oznacza to, że po zarejestrowaniu firmy mogą wejść na VAT lub z niego zrezygnować.

Osoby działające w określonych branżach (np.w branży jubilerskiej lub prawniczej) już na starcie mają obowiązek rejestracji do podatku VAT. Inne branże (np.usługi transportu sanitarnego czy usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą) są ustawowo zwolnione z VAT-u.

Co, jeśli przedsiębiorca przekroczy wskazany limit obrotów?

Jeżeli przedsiębiorca przekroczony wskazany limit obrotów, będzie zobowiązany dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT. Warto wiedzieć także, że w przypadku rejestracji firmy w trakcie roku podatkowego wartość limitu należy proporcjonalnie zmniejszyć.

Kto powinien zostać VAT-owcem?

Wejście na VAT powinny rozważyć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy:

  • sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz podmiotów, będących płatnikami VAT-u,
  • sprzedają towary lub świadczą usługi opodatkowane niższą stawką VAT-u niż 23 proc,
  • planują inwestycje,
  • świadczą usługi eksportu dla klientów zagranicznych.

Kto nie powinien wejść na VAT?

Wejście na VAT nie jest polecane przedsiębiorcom, którzy świadczą usługi lub sprzedają produkty osobom fizycznym. Dla takich klientów 23-procentowy podatek będzie stanowił dodatkowe obciążenie, które istotnie zwiększy cenę usługi.

Czy z bycia VAT-owcem można czerpać korzyści?

Zdecydowanie tak. Przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT może bowiem odliczać VAT naliczony (czyli VAT z faktur kosztowych) od VAT-u należnego (czyli VAT-u z faktur przychodowych). Jak to działa?

Wyobraźmy sobie, że pani Anna, posiadająca jednoosobową działalność gospodarczą kupiła do firmy nowy komputer. Jego cena wyniosła 3690 zł brutto (3000 zł netto + 690 zł podatku VAT). Bez względu na to, czy pani Anna zarejestrowała swoją firmę do VAT-u, czy też zrezygnowała z rejestracji, za sprzęt będzie musiała, zapłacić tyle samo. Jest jednak pewne „ale”. Jeśli firma pani Anny jest płatnikiem VAT-u, kobieta pomniejszy kwotę podatku należnego o VAT naliczony. Jeśli w danym miesiącu musi zapłacić fiskusowi 1000 zł VAT-u, kupno komputera obniży tę kwotę aż o 690 zł. Zobowiązanie względem skarbówki wyniesie więc „jedynie” 310 zł. Jeśli firma nie byłaby płatnikiem VAT-u, odliczenie podatku nie byłoby możliwe.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Od 2010 roku prowadzi Gold Place, firmę która zajmuje się pomocą przy zakładaniu firm oraz wynajmem wirtualnych biur i miejsc coworkingowych.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie