Czego szukasz

PIT online – czym jest wstępnie wypełniona deklaracja?

Termin złożenia PIT za 2017 rok zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu osób oznacza to dodatkowy stres i nerwy. Dlaczego? Podatnicy obawiają się, czy dobrze wypełnili swoje zeznanie, a często nie wiedzą, w jakie rubryki formularza należy wpisać poszczególne informacje. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach są wstępnie wypełnione deklaracje.

kobieta rozlicza się przez internet

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) została udostępniona przez Ministerstwo Finansów w 2015 r. Jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla osób, które wypełniają PIT online. Sprawdź, dlaczego warto z niej skorzystać.

PFR – co to takiego?

PFR, czyli wstępnie wypełniona deklaracja podatkowa to rozwiązanie, które pozwala do minimum ograniczyć formalności związane ze złożeniem PIT online.

Z PFR mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na druku PIT-36 oraz PIT-37 i wypełniają swoje zeznanie przez internet. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy program podatkowy udostępnia wstępnie wypełnione deklaracje.

Przed wyborem aplikacji do rozliczenia PIT, warto więc wcześniej sprawdzić, czy program posiada usługę PFR.

Wypełniasz PIT online? Sprawdź, jak skorzystać z PFR

W przypadku wstępnie wypełnionych deklaracji administracja skarbowa składa zeznanie za nas. My musimy jedynie ściągnąć wybraną aplikację lub zalogować się w serwisie podatkowym i w jednym z pierwszych kroków zaznaczyć, że chcemy skorzystać z PFR. Resztę zrobi za nas program.

Wystarczy, że na koniec dokonamy autoryzacji swoich danych poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2016 roku (wartość, którą wpisywaliśmy w PIT 2017) i to wszystko!

Skąd będziemy mieć pewność, że PIT został złożony? Na skrzynkę mailową otrzymamy UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), czyli dokument potwierdzający, że nasze zeznanie dotarło do wybranego urzędu skarbowego.

Osoby, które wybierają wstępnie wypełnioną deklarację, powinny mieć na uwadze, że program nie wpisze za nas ulg, z jakich chcemy skorzystać. Należy to zrobić ręcznie, a w razie konieczności podać dodatkowe informacje (np. dane dzieci w przypadku ulgi prorodzinnej).

Jeśli zapomnieliśmy o wpisaniu ulg, możemy w każdej chwili nanieść poprawki w naszym zeznaniu i złożyć korektę. To z pewnością jedna z korzyści, jakie daje PIT online.

Skąd pochodzą dane podatników?

Najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową w Polsce jest PIT-37. Składają go osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło). PIT-37 przeznaczony jest więc dla osób, które rozliczają swoje dochody za pośrednictwem płatnika – zakładu pracy, zleceniodawcy itp.

Informację o wysokości składek, pobranych w ciągu roku, pracownik otrzymuje na druku PIT-11. Jest to jednocześnie niezbędny dokument do wypełnienia PIT-37. W związku z tym, że płatnik musi przekazać PIT-11 nie tylko do pracownika, lecz także do urzędu skarbowego, Ministerstwo Finansów dysponuje danymi, które są wymagane w druku PIT-37.

Jeśli składamy PIT przez internet i korzystamy ze wstępnie wypełnionej deklaracji, program wpisze za nas informacje o przychodach, dochodach, kosztach oraz zaliczkach pobranych na podatek dochodowy.

Wstępnie wypełniona deklaracja za pomocą programu PIT Pro online -> www.podatnik.info/program_do_pit, to z pewnością jeden z najszybszych sposobów na złożenie PIT online. Wystarczy więc zaledwie kilka minut, aby „mieć z głowy” przykry, podatkowy obowiązek.

Źródło: Podatnik.Info

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie