Czego szukasz

PIT-11 – jak rozliczyć?

Większość podatników do końca lutego powinna otrzymać już dokument PIT-11 od swoich pracodawców. Jest to jeden z podstawowych dokumentów potrzebnych i umożliwiających szybką i wygodną pracę nad własną, indywidualną deklaracją podatkową taką jak PIT-36 czy PIT-37. Bez względu na formę otrzymania (czy to tradycyjnie czy elektronicznie) warto zastanowić się co zrobić z dokumentem i jak rozliczyć PIT-11 w formie tradycyjnej i e-deklaracji?

PIT-11 źródło danych i informacji

PIT-11 jest dokumentem wypełnianym z założenia przez pracodawców, zleceniodawców i tym podobne podmioty. Przekazują oni formularz do odpowiednich urzędów skarbowych, oraz drugi egzemplarz do swoich pracowników (czy zleceniobiorców).

Najczęściej trzecia kopia zostaje w przedsiębiorstwie w aktach odpowiednich działów finansowych, księgowych i kadrowych – w zależności od wielkości i systemu działania danej firmy. Logicznym wnioskiem będzie więc stwierdzenie, że skoro PIT-11 został już przekazany do odpowiednich organów skarbowych nie należy drugi raz przesyłać go fiskusowi. Po co więc przeciętnemu podatnikowi PIT-11? I czy w ogóle wpływa na nasze podatki oraz wypełniane deklaracje i e-deklaracje?

PIT-11 jest dla podatnika źródłem danych. Wypełniając własną deklarację podatkową, lub e-deklaracje należy więc korzystać z niego i pobrać dane finansowo – księgowe. Po wypełnieniu własnej deklaracji PIT, PIT-11 należy zachować jako dowód – na jakiej podstawie wprowadziliśmy konkretne dane w (do swojego) pit lub e-pit.

Błędy i braki w PIT-11

W praktyce zdarzają się sytuacje, że w PIT-11 pojawiają się błędy, a nawet, że nie otrzymaliśmy odpowiedniego dokumentu. W przypadku pomyłek warto zawsze najpierw spróbować skontaktować się z pracodawcą w celu wyjaśnienia różnic. Należy pamiętać, że omyłki pracodawcy nie zwalniają nas z konieczności deklarowania do urzędu skarbowego wyłącznie prawidłowych i prawdziwych informacji.

Dlatego w przypadku niemożliwych do wyjaśnienia rozbieżności do organów podatkowych należy podawać wyłącznie informacje prawdziwe, ewentualnie dodając odpowiednie załączniki, takie jak na przykład pismo przewodnie, wskazujące na przyczyny różnic pomiędzy indywidualnym PIT, a PIT-11.

Jeżeli natomiast nie otrzymaliśmy żadnego PIT-11 pomimo upływu ustawowego terminu do przekazania tych dokumentów, najpierw rekomendowana jest również próba kontaktu z pracodawcą w celu uzupełnienia dokumentu.

Jeżeli nie jest to możliwe, należy pomimo braku dokumentu źródłowego wypełnić swój pit lub e-deklarację i wskazać swoje zobowiązania wobec skarbówki. W celu obliczeń pomocne mogą być historie rachunków, paski wynagrodzeń, umowa o pracę itp. Jest to praca trudniejsza, ale nie niemożliwa do wykonania.

Podsumowanie

PIT-11 jest dokumentem źródłowym do wypełnienia własnego formularza PIT lub formularza typu e-pity. Rozliczenie PIT-11 oznacza więc skorzystanie z danych zawartych w zeznaniu i wpisanie ich we własną deklarację. Mogą zdarzyć się przypadki, że jedna osoba otrzyma więcej niż jeden PIT-11 – jest to zupełnie normalna i prawidłowa sytuacja na przykład w przypadku zmiany pracy lub zatrudnienia w więcej niż jednym miejscu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie