Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Pies sam w domu. Jak zadbać o pupila, kiedy wychodzimy do pracy?

  • Dominika Kamińska
  • 22 sierpnia 2024
  • 3 MIN. CZYTANIA
pies sam w domu
Pozostawienie psa samego w domu, kiedy musimy wyjść do pracy, to problem, z którym mierzy się wielu właścicieli czworonogów. I nic dziwnego, ponieważ jeśli nasz ulubieniec do tej pory był zawsze z nami, długie godziny w samotności mogą być stresujące zarówno dla niego, jak i dla nas. Jak ułatwić mu to rozstanie? Podpowiadamy, o czym na pewno warto pomyśleć.

Stopniowe przyzwyczajanie

Przede wszystkim nie warto fundować naszemu zwierzakowi od razu całego dnia w pustym domu, kiedy nie jest jeszcze na to gotowy. Tak jak dziecko stopniowo musi przyzwyczaić się do nowej opiekunki czy do żłobka, tak też pies potrzebuje stopniowej nauki samodzielnego zostawania w domu. Pierwszym krokiem może być zostawienie go samego w innym pomieszczeniu. Będziemy wtedy mieć okazję, aby zaobserwować reakcję naszego zwierzaka. Jeśli wszystko było w porządku można decydować się na krótkie wyjścia, które z czasem będziemy coraz bardziej wydłużać.

Bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby

Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, że pies będzie w nim bezpieczny. Sprawdź otoczenie pod kątem ewentualnych zagrożeń, takich jak np. łatwy dostęp do ostrych narzędzi czy trujących substancji. Zadbaj o to, by podczas Twojej nieobecności zwierzak mógł samodzielnie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby – zostaw mu w łatwo dostępnym miejscu zapas wody, odpowiednią ilość karmy oraz drobne przysmaki dla psa. Zwróć też uwagę na wygodne miejsce do odpoczynku oraz na temperaturę w pomieszczeniu.

Obserwuj zachowanie pupila

Jeśli obawiasz się, jak pies będzie się zachowywał, gdy zostanie sam w domu, możesz zdecydować się na zamontowanie kamerki, dzięki której w dowolnym momencie sprawdzisz, czy Twój ulubieniec jest bezpieczny i jak reaguje na nieobecność domowników. Niektóre psy mają silny lęk separacyjny. Obawia się on wyciem, szczekaniem, gryzieniem różnych przedmiotów, a w skrajnych przypadkach nawet samookaleczeniem. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego czworonoga, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem lub psim behawiorystą.

Ciekawie spędzony czas

Zadbaj o to, by czas spędzony w samotności był dla Twojego pupila ciekawy. Pies, który się nudzi, może gryźć i drapać meble, kopać w doniczkach lub wymyślać sobie samodzielnie jeszcze inne zajęcia, które niekoniecznie są pożądane. Warto zostawić naszemu pupilowi różne zabawki, które go zajmą. Niektóre psy bardzo lubią, kiedy zostawi się im włączone radio. Dobrze jest też przed wyjściem do pracy zabrać pupila na długi spacer. Kiedy się wybiega, jest spora szansa, że czas w samotności w dużej mierze przeznaczy na odpoczynek.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli przedstawione powyżej rozwiązania się nie sprawdzają, a pies nadal bardzo tęskni i stresuje się samotnym przebywaniem w domu, warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Można skorzystać z usług petsittera, a w niektórych większych miastach działają nawet psie przedszkola, gdzie można zostawić pupila na czas pracy. Niektóre psiaki czują się też raźniej, kiedy zostają w towarzystwie innych domowych zwierząt.

Zostawianie psa samego w domu na długie godziny nie jest komfortowe ani dla nas, ani dla niego. Jednak, kiedy pracujemy zawodowo, często nie ma innego wyjścia. Do takiej sytuacji można jednak się przyzwyczaić i nauczyć w niej funkcjonować. Trzeba tylko robić to stopniowo i z wyczuciem, aby nie przysparzać zwierzakowi niepotrzebnych stresów.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content