Czego szukasz

Pierwszy trymestr ciąży – jakich zmian możesz się spodziewać?

Ciąża to prawdziwa rewolucja w organizmie kobiety. I trymestr często upływa pod znakiem zmęczenia, senności i wahań nastroju. Wiele przyszłych mam skarży się na mdłości, zgagę, zmiany apetytu i tkliwość piersi. Od pierwszych tygodni ciąży gruntownie zmienia się gospodarka hormonalna, co ma duży wpływ na wiele układów, w tym na układ krążenia. Ale dzięki zmianom adaptacyjnym ciąża rozwija się prawidłowo, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do wielkiej chwili – porodu.

kobieta w pierwszym trymestrze ciąży

I trymestr – jak zmienia się macica w ciąży?

Warto wcześniej poznać zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Dzięki temu unikniesz wielu stresujących sytuacji i niepokoju, który towarzyszy niewiedzy. I trymestr obejmuje trzy pierwsze miesiące ciąży. To czas, kiedy i Tobie i dziecku potrzebny jest spokój. Czego możesz się spodziewać? Jak w początkowym okresie wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu?

U przyszłych mam macica (a zwłaszcza jej górna część – tzw. dno) powiększa się w sposób naprawdę spektakularny. W czasie pierwszych miesięcy po zapłodnieniu jej ściana mięśniowa ulega znacznemu zgrubieniu. Po 12 tygodniach ciąży lekarz będzie mógł zbadać macicę palpacyjnie (dotykiem) przez powłokę brzuszną.

Wiesz, że już w I trymestrze sporadycznie pojawia się czynność skurczowa macicy? Na szczęście w tym okresie całkowicie bezbolesna, ale co pewien czas będzie dawała o sobie znać – aż do porodu.

Zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele w czasie pierwszego miesiąca ciąży, nie ominą szyjki macicy, która pod wpływem hormonów nabierze szczególnej elastyczności, stanie się rozpulchniona i zasiniona. Po zapłodnieniu gęstnieje śluz szyjkowy, „zamykając” kanał szyjki macicy. To skuteczna ochrona przed tzw. zakażeniami wstępującymi (z pochwy do struktur położonych wyżej), które w czasie ciąży bywają niebezpieczne.

Początek ciąży: zmiany w układzie rozrodczym i układzie krążenia

Po zapłodnieniu ustaje funkcja rozrodcza jajników. Co to znaczy? Nie dojrzewają w nich pęcherzyki i dochodzi do zatrzymania owulacji. W początkowych 6-7 tygodniach ciąży dużą rolę odgrywa ciałko żółte, które zaczyna funkcjonować jak gruczoł dokrewny. Stanowi podstawowe źródło progesteronu – hormonu, dzięki któremu błona śluzowa macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka i umożliwia mu prawidłowy rozwój. Z czasem zadanie produkcji hormonów zaczyna przejmować łożysko. Łożysko odpowiada m.in. za produkcję ludzkiej gonadotropiny łożyskowej (głównie w I trymestrze).

Duże zmiany w ciąży zachodzą w układzie sercowo-naczyniowym. Już w I trymestrze przyspiesza czynność serca i zwiększa się jego pojemność minutowa, czyli ilość krwi, jaką w ciągu minuty mięsień sercowy wtłacza do naczyń krwionośnych.

Systematycznie zwiększa się objętość krwi krążącej. Od 5.-6. tygodnia wzrasta objętość osocza krwi. Wiele mam w tym czasie odczuwa wzmożone pragnienie, które nasila wydalanie moczu. W 8.-10. tygodniu zaczyna zwiększać się masa krwinek czerwonych. To wciąż nie wszystkie zmiany, jakie w tym okresie determinują przebieg ciąży tydzień po tygodniu.

I trymestr ciąży: (nie tylko) większe piersi i apetyt

Piersi już w początkowym okresie ciąży stają się tkliwe; po drugim miesiącu powiększają się, a przez skórę zaczynają prześwitywać naczynia żylne. Powiększają się również brodawki i ich otoczki, które w wyniku wyższej pigmentacji ciemnieją.

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, dlatego już w I trymetrze rośnie pojemność oddechowa i minutowa płuc (czyli objętość powietrza pobierana i oddawana przez płuca w ciągu minuty). Co jeszcze zmienia się w tym szczególnym okresie? Wzrasta przesączanie kłębuszkowe, a więc rośnie objętość krwi, jaka przepływa przez kłębuszki nerkowe. Poza tym powiększa się objętość przysadki mózgowej.

Od zapłodnienia na przebieg ciąży tydzień po tygodniu wpływa większe wydzielanie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za laktację (wydzielanego przez przednią część przysadki). Warto przypomnieć, że tylny płat przysadki magazynuje oksytocynę – hormon, który wspomaga zapłodnienie i wpływa na czynność skurczową macicy (jego aktywność istotnie nasila się w czasie ciąży).

Zmianom w ciąży podlega metabolizm energetyczny. I trymestr to zwykle okres zwiększonego apetytu, zwłaszcza u kobiet, którym nie dokuczają mdłości i wymioty. Dodatkowe wymagania energetyczne wynoszą ok. 300 kcal dziennie. U przyszłych mam dochodzi również do istotnego zatrzymywania wody w organizmie. W pierwszej połowie ciąży zwiększa się magazynowanie tkanki tłuszczowej, które później stopniowo maleje.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie