Czego szukasz

Pierwszy trymestr ciąży – jakich zmian możesz się spodziewać?

Ciąża to prawdziwa rewolucja w organizmie kobiety. I trymestr często upływa pod znakiem zmęczenia, senności i wahań nastroju. Wiele przyszłych mam skarży się na mdłości, zgagę, zmiany apetytu i tkliwość piersi. Od pierwszych tygodni ciąży gruntownie zmienia się gospodarka hormonalna, co ma duży wpływ na wiele układów, w tym na układ krążenia. Ale dzięki zmianom adaptacyjnym ciąża rozwija się prawidłowo, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do wielkiej chwili – porodu.

  • Alicja Zielińska - 30/01/2019
kobieta w pierwszym trymestrze ciąży

I trymestr – jak zmienia się macica w ciąży?

Warto wcześniej poznać zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Dzięki temu unikniesz wielu stresujących sytuacji i niepokoju, który towarzyszy niewiedzy. I trymestr obejmuje trzy pierwsze miesiące ciąży. To czas, kiedy i Tobie i dziecku potrzebny jest spokój. Czego możesz się spodziewać? Jak w początkowym okresie wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu?

U przyszłych mam macica (a zwłaszcza jej górna część – tzw. dno) powiększa się w sposób naprawdę spektakularny. W czasie pierwszych miesięcy po zapłodnieniu jej ściana mięśniowa ulega znacznemu zgrubieniu. Po 12 tygodniach ciąży lekarz będzie mógł zbadać macicę palpacyjnie (dotykiem) przez powłokę brzuszną.

Wiesz, że już w I trymestrze sporadycznie pojawia się czynność skurczowa macicy? Na szczęście w tym okresie całkowicie bezbolesna, ale co pewien czas będzie dawała o sobie znać – aż do porodu.

Zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele w czasie pierwszego miesiąca ciąży, nie ominą szyjki macicy, która pod wpływem hormonów nabierze szczególnej elastyczności, stanie się rozpulchniona i zasiniona. Po zapłodnieniu gęstnieje śluz szyjkowy, „zamykając” kanał szyjki macicy. To skuteczna ochrona przed tzw. zakażeniami wstępującymi (z pochwy do struktur położonych wyżej), które w czasie ciąży bywają niebezpieczne.

Początek ciąży: zmiany w układzie rozrodczym i układzie krążenia

Po zapłodnieniu ustaje funkcja rozrodcza jajników. Co to znaczy? Nie dojrzewają w nich pęcherzyki i dochodzi do zatrzymania owulacji. W początkowych 6-7 tygodniach ciąży dużą rolę odgrywa ciałko żółte, które zaczyna funkcjonować jak gruczoł dokrewny. Stanowi podstawowe źródło progesteronu – hormonu, dzięki któremu błona śluzowa macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka i umożliwia mu prawidłowy rozwój. Z czasem zadanie produkcji hormonów zaczyna przejmować łożysko. Łożysko odpowiada m.in. za produkcję ludzkiej gonadotropiny łożyskowej (głównie w I trymestrze).

Duże zmiany w ciąży zachodzą w układzie sercowo-naczyniowym. Już w I trymestrze przyspiesza czynność serca i zwiększa się jego pojemność minutowa, czyli ilość krwi, jaką w ciągu minuty mięsień sercowy wtłacza do naczyń krwionośnych.

Systematycznie zwiększa się objętość krwi krążącej. Od 5.-6. tygodnia wzrasta objętość osocza krwi. Wiele mam w tym czasie odczuwa wzmożone pragnienie, które nasila wydalanie moczu. W 8.-10. tygodniu zaczyna zwiększać się masa krwinek czerwonych. To wciąż nie wszystkie zmiany, jakie w tym okresie determinują przebieg ciąży tydzień po tygodniu.

I trymestr ciąży: (nie tylko) większe piersi i apetyt

Piersi już w początkowym okresie ciąży stają się tkliwe; po drugim miesiącu powiększają się, a przez skórę zaczynają prześwitywać naczynia żylne. Powiększają się również brodawki i ich otoczki, które w wyniku wyższej pigmentacji ciemnieją.

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, dlatego już w I trymetrze rośnie pojemność oddechowa i minutowa płuc (czyli objętość powietrza pobierana i oddawana przez płuca w ciągu minuty). Co jeszcze zmienia się w tym szczególnym okresie? Wzrasta przesączanie kłębuszkowe, a więc rośnie objętość krwi, jaka przepływa przez kłębuszki nerkowe. Poza tym powiększa się objętość przysadki mózgowej.

Od zapłodnienia na przebieg ciąży tydzień po tygodniu wpływa większe wydzielanie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za laktację (wydzielanego przez przednią część przysadki). Warto przypomnieć, że tylny płat przysadki magazynuje oksytocynę – hormon, który wspomaga zapłodnienie i wpływa na czynność skurczową macicy (jego aktywność istotnie nasila się w czasie ciąży).

Zmianom w ciąży podlega metabolizm energetyczny. I trymestr to zwykle okres zwiększonego apetytu, zwłaszcza u kobiet, którym nie dokuczają mdłości i wymioty. Dodatkowe wymagania energetyczne wynoszą ok. 300 kcal dziennie. U przyszłych mam dochodzi również do istotnego zatrzymywania wody w organizmie. W pierwszej połowie ciąży zwiększa się magazynowanie tkanki tłuszczowej, które później stopniowo maleje.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

11 powodów, dla których pokochasz bycie pracującą zawodowo mamą

Pierwsze chwile po powrocie do pracy obfitują w pewien rodzaj smutku, wywołany wyrzutami sumienia. Prawie każda mama martwi się o swoje dziecko, jego poczucie opuszczenia lub rozczarowanie. Na pewno odczuwa stratę pełnego udziału w rodzinnym życiu. Ale jednocześnie w każdy weekend oczekuje poniedziałku, zmęczona hałasem i kłótniami dzieci. Na dłuższą metę jest to szansa na pogodzenie domu i pracy i pokochanie takiego trybu życia. Przedstawiam Ci 11 powodów, które pokazują, że życie pracującej mamy bywa przyjemniejsze niż myślałaś.
  • Agnieszka Wadecka - 13/02/2019

1. Praca jest łatwiejsza niż rodzicielstwo

Tak naprawdę wyjście do ludzi i działanie według ustalonego planu, czy wykonywanie zleconych zadań jest sto razy łatwiejsze niż siedzenie z dziećmi w domu, gdzie sama musisz się zorganizować i czeka Cię cała masa nieprzewidzianych sytuacji. Dzieci potrafią pokrzyżować wszystkie plany i zrujnować cały porządek, który zrobiłaś i to w kilka minut. W pracy jest zdecydowanie łatwiej.

2. Macierzyństwo sprawia, że kobieta jest lepszą osobą i lepszym pracownikiem

Pomimo wszystko to właśnie macierzyństwo pomogło Ci się wzmocnić. Jesteś gotowa na wszystkie ekstremalne sytuacje, jesteś elastyczna i potrafisz rozwiązać każdy problem logistyczny. To przekłada się na umiejętność radzenia sobie w pracy. Przypomnij sobie, że do niedawna byłaś jak te bezdzietne koleżanki – zagubiona, mniej odważna, szukałaś pomocy u doświadczonych, a teraz? Istny huragan.

3. Mama jest dobrym wzorem do naśladowania

Wiele badań udowadnia, że pracujące matki zwiększają poczucie pewności swoich córek. Nie ma w tym nic dziwnego – dziewczynki obserwują swoje matki i widzą, że każda przeszkoda jest do pokonania. Skoro mama da radę, to one też. Ale to nie wszystko, gdyż synowie mając pracującą mamę są wciągani w obowiązki domowe, uczą się, że prowadzenie domu nie jest wyłącznie pracą kobiet. To sprawia, że w przyszłości będą dobrymi mężami.

4. Praca wzbogaca małżeństwo

Dzięki pracy kobieta może powymieniać się z mężem ciekawymi sytuacjami, jakie im się przydarzyły. Na pewno będzie miała więcej do opowiedzenia, niż gdyby miała streścić standardowy dzień z dzieckiem w domu. Na dobre relacje małżeńskie wpływa też fakt, że mężczyzna nie jest już jedyną osobą odpowiedzialną za utrzymanie rodziny, spada z niego duża presja, a także jest ogromnie dumny z żony i z chęcią jej to okazuje.

5. Dom nie wgląda jak z katalogu

Gdy każdy dzień jest zbudowany według schematu praca-zakupy-przedszkole-dom, to ciężko jest znaleźć czas na wypucowanie domu na błysk. Nie ma obrusów, podłoga nieraz bywa brudna, a okna wołają o pomstę do nieba, ale w końcu spędzenie czasu z całą rodziną przy kolacji, czy czytanie książeczek przed snem jest ważniejsze od sprzątania. Zwłaszcza gdy po całym dniu brakuje sił.

6. Brak konkurencji

Idziesz do pracy, zostawiasz dziecko z opiekunką, wracasz stęskniona, a ten mały najukochańszy człowiek mówi do obcej kobiety „mamo” i nie chce się z Tobą nawet przywitać… Czy Ciebie też męczył ten koszmar? Wiele kobiet myśli, że maluch poczuje się odrzucony i pokocha opiekunkę lub przedszkolankę bardziej niż własnych rodziców, jednak zauważa, że to tylko jej bezpodstawne lęki i szybko przestaje dostrzegać rywalkę o uczucia dziecka. Fakt, dziecko się przywiązuje do nowej osoby, która poświęca mu dużo czasu, ale to z mamą ma sekretne całuski w brzuszek, to mama tuli w nocy podczas choroby i to mama zna ulubione kołysanki. Nawet jeśli mama znika, bo idzie do pracy i wraca późnym popołudniem, to i tak jest najważniejszą, niezastąpioną osobą.

7. Przez pracę kobiety mąż jest bardziej zaangażowany w obowiązki związane z dziećmi

Jeśli do tej pory pracował tylko Twój partner, to większość domowych obowiązków spadało na mamę. Ale koniec z tym! Odkąd pracujecie oboje, to oboje musicie się dzielić obowiązkami. Dzięki temu tata częściej jest zaangażowany w zadania, które dotyczą dzieci. To miła odmiana, zwłaszcza dla kobiet.

8. Nic tak nie podnosi samooceny jak pochwały w pracy

Kiedyś usłyszałam od syna, że zostanie mamą jak dorośnie. Do tej pory to był jeden z najpiękniejszych komplementów w życiu i z pewnością najbardziej wrył się w pamięć. Jednak same wiecie, nawet najsłodszy komplement z ust dziecka jest czym innym niż pochwała w pracy, za to co zrobiłaś, osiągnęłaś, że zrobiłaś to tak dobrze. To przekłada się na wszystko, samoocena tak rośnie, że czujemy się spełnione w każdej dziedzinie życia. Osiągamy sukcesy i pragniemy ich więcej i więcej.

9. Dzięki łączeniu pracy i rodziny kobieta jest bardziej zdyscyplinowana i ma wszystko zaplanowane

Goniące terminy i wypełniony po brzegi kalendarz dyscyplinują jak wiszący nad głową bat. Dobrze wiesz, że jeśli zawalisz jakiś termin w pracy, to będziesz musiała nadrobić i może na tym stracić czas, który masz poświęcony dla rodziny. Tylko dzięki dokładnemu wypełnianiu planu, punkt po punkcie możesz spać spokojnie i działać bez stresu.

10. Prawo do odrobiny luksusu

Nareszcie, od kiedy zarabiasz, możesz bez żadnych wyrzutów sumienia pozwolić sobie na małe przyjemności. Do tej pory głupio Ci było iść do fryzjera czy kupić nowe spodnie z domowego budżetu, na który ciężko pracował Twój partner. Teraz wiesz, że budżet jest większy, wiesz też, że za Twoją pracę i sukcesy należy Ci się dawka luksusu od czasu do czasu.

11. Dzieci lepiej się rozwijają

Dzięki temu, że rodzice pracują, dzieci stają się lepsze. Mają dobre wzorce, widzą, że na wszystko trzeba sobie w życiu zapracować, że praca przynosi satysfakcję i spełnienie, że wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. W przyszłości będą miały łatwiejszą drogę do budowania własnego sukcesu. Co więcej, gdy rodzice pracują i nie mogą sami poświęcić dzieciom czasu, to szukają im rozwijających zajęć, zapisują na rozwojowe formy spożytkowania energii. Wielu pracujących rodziców po latach widzi, że ich dorosłe dzieci wyrosły na mądrych ludzi, którzy nie mają trudności w życiu, dobrze sobie radzą i są samodzielni. To daje ogromną motywację i nadzieję na przyszłość.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Targi Mamaville – po raz pierwszy w Krakowie

Już 3 marca w niedzielę po raz pierwszy w Krakowie odbędą się Targi Mamaville. Jest to impreza cykliczna skierowana do kobiet w ciąży, mam, rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych tematyką parentingową. Odbywa się w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, gdańsku i Poznaniu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 12/02/2019
dwie kobiety na targach

3 marca Expo Kraków – Targi Mamaville

Najbardziej wyczekiwane i popularne w Polsce wydarzenie Targi dla Mamy i Dziecka Mamaville zagoszczą w tym roku po raz pierwszy Krakowie.

Dla kogo?

Targi Mamaville to wydarzenie kierujące się nowoczesną formułą łączenia zakupów z edukacją i przyjemnie spędzanym czasem w gronie rodzinnym. Są skierowane do kobiet oczekujących dziecka, mam i całych rodzin z dziećmi oraz do osób zainteresowanych tematyką parentingową.

W czasie targów będzie okazja poznania i spotkania w jednym miejscu produkty oryginalnych polskich projektantów, marki związane z tematyką ciąży, macierzyństwa i rodzicielstwa.

Polskie marki kreatywnych mam

Mamaville skupia marki kreatywnych mam, zgodnie z ideą aktywizacji przedsiębiorczości kobiet, wspierania polskich źródeł pochodzenia towarów, naturalnych surowców i autorskich projektów.
Udział w Targach Mamaville to szansa na zakupy u oryginalnych i kreatywnych wystawców – najnowsze kolekcje, pomysły i produkty, premiery nowych marek oraz nowatorskie rozwiązania.

Co Cię czeka na Targach Mamaville?

W strefie zakupów czekają na Ciebie znane marki oraz wybrani projektanci z takich branż jak: ubrania, zabawki, wystrój wnętrz, akcesoria, dodatki, edukacja, wydawnictwa, usługi: dla kobiet, rodzin oraz dzieci w różnym wieku.

W strefie edukacyjno-rozrywkowo-warsztatowej masz na wszystkie atrakcje wstęp bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona. Dla dzieci będzie możliwość zabawy z dmuchańcami lub przy stoiskach z mini warsztatami.

W strefie relaksu możesz spotkać lokalnych wystawców. Czekać na Ciebie będą foodtrucki oraz różnorodne stoiska od wegańskich specjałów, pyszną kawę po pizzę, burgery czy gofry.

Expo Kraków jest idealnym miejscem na targi rodzinne. Posiada dużą przestrzeń do poruszania się, również z wózkiem dziecięcym oraz 700 miejsc parkingowych.
Jest wydzielona strefa dla mamy i dziecka oraz strefa relaksu.

Targi Mamaville to cykliczna impreza odbywająca się w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Nadchodząca edycja: TARGI Mamaville Kraków vol.1 Niedziela // 03.3 // EXPO Kraków ul. Galicyjska 9 // WSTEP WOLNY, godziny 10:00 – 17:00

Link do wydarzenia na FB: https://web.facebook.com/events/531168550717236

Więcej informacji o targach i harmonogramie warsztatów na http://www.bit.ly/mvtargi2019

Zdjęcie: organizatora wydarzenia

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail