Czego szukasz

Oświetlenie domu a praca zdalna – wszystko, co trzeba wiedzieć

Wykonywanie obowiązków zawodowych w warunkach pandemii często wiąże się z koniecznością dostosowania domowych przestrzeni do pracy zdalnej. O czym zatem powinna pamiętać kobieta biznesu, która pragnie realizować się zawodowo bez wychodzenia z mieszkania? Niezbędne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do działania, a w nim zadbanie o właściwe oświetlenie. Co trzeba o nim wiedzieć i jak stworzyć dobre warunki do pracy? Kilka sprawdzonych porad zamieszczamy poniżej.

monitor i laptop na biurku

Oświetlenie w miejscu pracy a przepisy BHP

Teoretycznie podczas pracy w domu nie trzeba przestrzegać aż tak restrykcyjnych norm BHP, jak w biurze. Warto jednak stworzyć sobie warunki spełniające określone przepisy, dotyczące choćby oświetlenia – dla własnego komfortu i zdrowia.

Zasady oświetlenia miejsca pracy stworzono po to, żeby zabezpieczyć właściwe warunki do wykonywania różnych obowiązków zawodowych.

Czym oświetlić stanowisko pracy?

Oświetlenie miejsca pracy również w warunkach domowych trzeba zbudować tak, żeby spełniało wymagania konkretnego zawodu. Zupełnie inaczej oświetla się przecież stanowisko komputerowe niż miejsce pracy projektantki lub rękodzielniczki, która wykonuje bardzo precyzyjne zadania manualne.

Warto zadbać o wprowadzenie warstw w oświetleniu. Jedna lampa nigdy nie jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom. Przyda się zatem standardowe oświetlenie główne (najczęściej sufitowe), uzupełnione o funkcjonalne oprawy zadaniowe – w tej roli najlepiej sprawdzają się lampy stołowe. Szeroki wybór takich produktów oferuje na przykład sklep z oświetleniem Lampy.it.

Interior of modern apartment furnished, dining room

Jak zaadaptować domowe pomieszczenia do pracy?

Często przy pracy zdalnej musimy sprawnie dostosowywać dostępne przestrzenie do potrzeb zawodowych. Niewiele osób może sobie pozwolić na stworzenie oddzielnego gabinetu, dedykowanego wyłącznie prowadzeniu biznesu.

Nie oznacza to jednak, że nie da się zmienić salonu lub jadalni w wygodną przestrzeń do pracy. Wielką rolę odgrywają w tym oczywiście meble oraz odpowiednie oświetlenie zadaniowe.

Czym musi wyróżniać się lampa zadaniowa do pracy?

Skupmy się zatem nad tym, jak wybrać idealną lampę do pracy. W wielu przypadkach odpowiedź brzmi: „to zależy”. Na wybór optymalnego rozwiązania wpływ ma bowiem choćby typ wykonywanej pracy, a także wielkość miejsca do działania.

Zawsze trzeba zadbać o to, żeby biurko lub stół roboczy były równomiernie oświetlone, bez stref zacienionych, co wpływałoby na nadmierne przemęczenie oczu i wydłużenie czasu realizowania obowiązków.

Lampa stołowa do biurka powinna pozwalać na regulowanie wysokości oraz kąta padania światła, aby żarówka lub inne źródło światła nie dawały efektu oślepienia. Przydaje się to przy wykorzystywaniu przestrzeni do różnych zadań – pracy przy komputerze, pisania, projektowania itp.

Źródła światła – co trzeba o nich wiedzieć?

Oświetlenie zadaniowe trzeba też wyposażyć w odpowiednie źródła światła. Do intensywnej pracy idealne są te dające światło zimno białe, które zwiększa koncentrację i stymuluje umysł do wytężonego działania.

Drugim kluczowym parametrem jest natężenie światła. Trzeba dopasować je do typu wykonywanych zadań. Przy pracy komputerowej lub pisaniu ręcznym zazwyczaj wystarcza ok. 500 luksów. Przy obowiązkach kreślarskich lub precyzyjnych pracach manualnych wartość ta musi być wyższa i sięgać niekiedy nawet 1000 luksów.

Sterowanie oświetleniem – różne oblicza jednego salonu

Skoro do pracy wykorzystujemy pomieszczenie spełniające w domu również inne funkcje, warto zadbać o wygodne sterowanie oświetleniem.
Ciekawe rozwiązania daje w tym zakresie nowoczesny system Smart House. Dzięki niemu można tworzyć praktyczne sceny świetlne. Co to oznacza?

Centralny komputer zapamiętuje ustawienia poszczególnych lamp, optymalne do wykonywania konkretnych czynności. W ten sposób od uruchomienia wszystkich potrzebnych do pracy punktów świetlnych dzieli nas raptem jedno-dwa kliknięcia. Równocześnie po pracy możemy zmienić miejsce pracy w komfortową jadalnię lub salon, idealny do wieczornego relaksu. A to wszystko udaje się uzyskać poprzez wygodne sterowanie oświetleniem – czyli jednej z najważniejszych instalacji w każdym domu lub miejscu pracy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie