Czego szukasz

Organizuję, bo lubię – Mirka i targi dizajnu

Boheterką naszej rozmowy jest Mirka, która oprócz tego, że jest podwójną mamą i architektem, zajmuje się projektowaniem wnętrz, przywraca starym przedmiotom drugie życie i… organizuje targi dla polskich projektantów, twórców, artystów. Jak można to wszystko zmieścić w jednej dobie? Sprawdźcie!

Mirko, jesteś architektem, projektujesz też wnętrza, organizujesz targi designu (dizajnu)…. i jesteś mamą dwóch dziewczynek. Aktywnie…

Brzmi rzeczywiście aktywnie, ale przede wszystkim jestem mamą Hani i Oli a w międzyczasie staram się być aktywnym zawodowo architektem. Ostatni rok był dla mnie bardzo intensywny, bo te różne dziedziny życia zawodowego starałam się łączyć z opieką nad naszą młodszą córką – 15 miesięczną Olą.

Ale widzę, że bardzo lubisz to co robisz 😉 Najpierw zapytam o Krakowskie Targi Dobrego Wnętrza – Papier Kamień Nożyce, które organizujesz. To już druga edycja, prawda? Jaka jest idea Targów? 

Tak, to będzie druga edycja targów, pierwsza odbyła się w maju tego roku. Impreza cieszyła się ogromnym  zainteresowaniem wystawców jak i odwiedzających. Pomimo deszczowej pogody przez cały dzień trwania targów były tłumy ludzi. Usłyszałyśmy wiele miłych słów na temat organizacji i wiele pytań o kolejną edycję. Ideą targów jest promowanie polskich młodych twórców, artystów i projektantów skupionych wokół idei kreowania pięknych przedmiotów użytkowych.

Dlatego druga odsłona targów odbędzie się już 23 listopada w ramach większego wydarzenia poświęconego projektowaniu wnętrz „Zaprojektowani. Krakowskie spotkania z dizajnem”. Tym razem targi odbędą się w Hali Starej Zajezdni w Krakowie, położonej na Kazimierzu przy ul. św. Wawrzyńca. Zapraszamy! 

Skąd pomysł na Targi?

Pomysł na targi zrodził się przy okazji innej inicjatywy, około 2 lat temu. Razem z Moniką Grulą stworzyłyśmy markę Mimo – Druga Szansa Mebla. Wyszukiwałyśmy ciekawie zaprojektowane powojenne meble i odnawiałyśmy je w kreatywny sposób. Potem doszłyśmy do wniosku, że w Krakowie nie ma miejsca, gdzie można zaprezentować efekty naszej pracy i tak powstał pomysł, aby zorganizować targi wnętrzarskie. Stworzyłyśmy kolektyw Papier Kamień Nożyce, którego trzecim komponentem jest bardzo utalentowana graficzka Nina Gregier.

Co się będzie działo?

W hali Starej Zajezdni zaprezentujemy meble, oświetlenie, dekoracje, tekstylia; przedmioty ciekawie zaprojektowane i tworzone z pasją.  Poza tym odwiedzający będą mieli też okazję skorzystać z konsultacji z projektantami wnętrz.

Są wśród wystawców jakieś mamy?

Na pewno 🙂 Chociaż w dużej mierze są to ludzie tuż po studiach, a etap „bycia rodzicem” mają jeszcze przed sobą. Osobiście znam Asię Jurecką, która działa pod marką Jaga Dizajn i tworzy na szydełku świetne dodatki do wnętrz. Oczywiście ta marka powstała jako wynik podwójnego urlopu macierzyńskiego.

A teraz zapytam jeszcze o Twoja pracę, bo prowadzicie wspólnie z mężem firmę achitektoniczną, Ty zajmujesz się także projektowaniem wnętrz, i jak się organizujecie aby pracować i opiekować się dziećmi? Zabieracie czasem dzieci do pracy?

Dzięki temu, że dzielimy z mężem pracą i opieką nad dziećmi jestem w stanie zajmować się tyloma rzeczami. Razem z Maćkiem pracujemy jako architekci ale to ja przede wszystkim skupiam się na wnętrzach. Dzieci nie zabieramy do pracy, chociaż ostatni rok zabrał pracę do dzieci. W związku z dużymi zmianami w naszym życiu – pojawieniem się Oli, przeprowadzką do nowego domu za miasto, tymczasowo przenieśliśmy biuro do domu. Oczywiście nie było to łatwe, a wręcz stresujące i dla nas i dla dzieci.

Ktoś Wam pomaga, babcie, ciocie…. w opiece nad dziećmi?

Bardzo pomaga nam Mama męża, która zawsze, jeśli jest taka potrzeba odwiedza nas i zajmuje się Olą. 

A jak to jest prowadzić firmę z mężem? Da się? Rozmawiacie dużo o pracy w domu?

Da się i u nas działa to dobrze. W domu rozmawiamy o pracy tylko tyle, ile jest to absolutnie konieczne. Dwójka małych dzieci nie stwarza dobrego klimatu do takich rozmów 🙂

No tak, znam to dość dobrze. Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w niedzielę!

Mirka Kucia-Tyczyńska prowadzi wraz z mężem pracownię architektoniczną Kucia Tyczyński >>>
 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie