Czego szukasz

Opieka nad dziećmi to ciężka praca

Praca z dziećmi powszechnie uważana jest za lekką, łatwą i przyjemną. Jednak nie jest tak do końca – praca z dziećmi daje wiele satysfakcji, jednak jest to trudne zadanie. Szczególnie, jeśli pod opieką mamy większą grupę dzieci. Chcąc pracować z małymi dziećmi, warto cały czas podnosić swoje kwalifikacje, by wykonywać swoją pracę jak najlepiej.

dziewczynka na placu zabaw zjeżdża na zjeżdżalni

Dlaczego warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe?

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak i w przypadku osób zajmujących się opieką nad dziećmi, podnoszenie kwalifikacji zawodowych wiąże się przede wszystkim z możliwością uzyskania satysfakcjonującej pracy – zarówno, jeśli chodzi o wynagrodzenie, jak i standardy miejsca pracy.

Doskonalenie swoich umiejętności pozwala uzyskać satysfakcję zawodową, ale co najważniejsze jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę. A przy opiece nad dziećmi jest to niezwykle istotne, gdyż wbrew obiegowym opiniom to zadanie bardzo trudne i wymagające. Praktycznie każde dziecko w grupie ma inne potrzeby, inaczej się zachowuje i trzeba ze wszystkimi podopiecznymi pracować tak, by żadne dziecko w grupie nie czuło się odrzucone.

Pierwszym krokiem na drodze zawodowej, osoby zainteresowanej pracą z dziećmi może być ukończenie odpowiedniego kursu przygotowującego do tego zadania. Przykładem mogą być kursy na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, szkolenia na opiekuna dziennego czy wolontariusza w wyżej wymienionych instytucjach. Często takie kursy mają kilka poziomów – podstawowy i uzupełniające.

Kurs stacjonarny czy internetowy?

Z reguły osoby decydujące się na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych decydują się na kursy stacjonarne. Jednak ciekawą propozycją jest także skorzystanie z ofert platform e-learningowych takich jak np. http://www.e-opiekun.pl/, które oferują możliwość zdobycia odpowiednich certyfikatów czy zaświadczeń poprzez Internet.

Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że kursant może uczyć się, kiedy pozwala mu na to czas. Jest to więc odpowiednie rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które już pracują. Ukończenie takiego kursu jest pełnowartościowe. Po jego zakończeniu otrzymuje się zaświadczenie, takie samo, jakie można otrzymać uczestnicząc w kursie stacjonarnym.

Zdjęcie: partnera portalu

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie