Czego szukasz

Odważ się mamo i działaj! W zgodzie ze sobą. Podsumowanie pierwszej edycji projektu.

Kilka tygodni warsztatów, spotkań, konsultacji za nami. Co ważniejsze za wspaniałą grupą kobiet – mam, które z odwagą szukają swojego miejsca na rynku pracy. Sześć z nich już znalazło! O resztę, nic a nic się nie martwimy. Wiemy, że świetnie dadzą sobie radę! Przeczytaj, jak wyglądała pierwsza edycja projektu „Odważ się mamo i działaj”!

Odważ się mamo i działaj - jak pomagamy mamo znaleźć prace?

Odważna mama, czyli kto?

Jak zawsze w naszych projektach, tak i w tym królowała różnorodność. Uczestniczki Odważ się mamo i działaj! To kobiety z bogatym doświadczeniem zawodowym i dopiero wkraczające na rynek pracy. Często z kilkuletnią przerwą w życiorysie zawodowym. To mamy z konkretnym celem, planem związanym z przebranżowieniem oraz te, które dopiero szukają swojej, nowej ścieżki.

To kobiety w różnym wieku, mamy jedynaków i jedynaczek oraz całkiem sporych, wesołych gromadek. Kobiety samodzielnie wychowujące dzieci oraz te mające partnerów, mężów, czy mogące liczyć na wsparcie bliskich osób.

Czy praca z tak zróżnicowaną grupą jest łatwa? Nie, nie jest. Na pewno nie zawsze. Do tego jeszcze mamy kwestie działania całkowicie online. Co oczywiście ma swoje plusy – chociażby to, że dziewczyny z południa i północy kraju mogły korzystać ze wsparcia w tym samym momencie.

Dla mnie towarzyszenie tym mamom jest jednak ogromnie satysfakcjonujące i bardzo dziękuję za ich zaufanie do nas, naszych działań. Chylę czoła przed nimi i gratuluję olbrzymiej motywacji do zmian, tym bardziej, że nie zawsze jest to łatwa droga.

Co działo się przez ostatnie miesiące?

W lutym zaczęły się działania promocyjne i rekrutacyjne, analiza zgłoszeń. Rozmowy, rozmowy i rozmowy z potencjalnymi kandydatkami. W końcu ponad dwadzieścia kobiet mogło w marcu uczestniczyć w warsztatach.

O czym rozmawiałyśmy?

 • jak określić i realizować cel zawodowy
 • jak przygotować siebie i rodzinę na poszukiwania pracy
 • o nowym rynku pracy
 • jak tworzyć dokumenty rekrutacyjne i skutecznie wykorzystać social media do rozpoczęcia aktywności zawodowej
 • dlaczego warto i jak wzmacniać swoją pewność siebie
 • jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą
 • jak dbać o siebie i ten mityczny work – life balance 😉

To był bardzo intensywny czas – nie tylko dla uczestniczek projektu, także dla zespołu Fundacji.

Odważ się mamo i działaj! - odważna mama czyli kto?

Warsztaty to nie wszystko!

Każda z uczestniczek poznała swoje talenty (ponieważ Fundacja zapewnia uczestnictwo w badaniu Clifton StrengthsFinder® Instytutu Gallupa) oraz miała możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji eksperckich. Dodatkowo firma State Street Bank Polska zorganizowała wsparcie mentorskie w ramach dodatkowego wzmocnienia kobiet biorących udział w projekcie. Kilkanaście par mentorskich pracuje nad celami zawodowymi i wzmacnianiem potencjału uczestniczek.

Przeczytaj artykuł i poznaj Mentorki ze State Street Bank Polska!

Czy Odważne Mamy to świetne kandydatki?

Nie tylko świetne kandydatki, ale też bardzo profesjonalne pracowniczki. Poza umiejętnościami językowymi, technicznymi, analitycznymi, empatią czy świetną organizacją pracy, to kobiety, które dla siebie nawzajem są dużym wsparciem.

Część uczestniczek bierze udział w procesach rekrutacyjnych, wzmacniają i szlifują swoje kompetencje zawodowe. Inne rozglądają się na rynku pracy, ale z większą świadomością. Otrzymały od nas narzędzia, z których korzystają w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami.

Jak podsumowała to jedna z uczestniczek:


„Wierzę, że Fundacja Mamo Pracuj będzie wciąż uświadamiała pracodawcom, że dzieci w życiu pracownika to okres przejściowy, że dzieci szybko rosną, a pracownik z dziećmi to pracownik lojalny, który zanim porzuci pracę, to kilka razy się zastanowi. Warto zatem inwestować w mamy, które mają wielką moc, a wsparcia potrzebują tylko przez chwilę.

Wszystkim mocno kibicujemy!

I dziękujemy za miłe słowa – dają nam dużo siły do działania!

„Program jest bardzo wspierający i zachęcający do zmian, do zmiany myślenia o sobie, o swoich mocnych stronach. Już w trakcie polecałam udział w kolejnej edycji moim koleżankom, które potrzebują takiego wsparcia i motywacji. Wyniosłam wiele dobrego i zrobiłam sporo notatek, do których będę wracać w chwilach zwątpienia.”

„Dziękuję bardzo, że mnie wybrałyście do programu. Samo wybranie mnie dodało mi sił, a cały program Odważ się mamo i działaj! jest świetny. Dziękuję Wam za wsparcie!”

„Bardzo dziękuję za szansę wzięcia udziału w projekcje, mam nadzieję, że wyciągnęłam z niego już dużo, a jeszcze trochę nadrobię. Fundacjo Mamo Pracuj, robicie świetną robotę dla nas – Mam :)”

Odważ się mamo i działaj! - zobacz podsumowanie

Działamy dalej i to nie same!

Realizacja tych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne wsparcie firmy i Fundacji State Street, które pomagają nam przy kolejnym już projekcie, z cyklu Odważ się mamo!

Co ważne, w sierpniu wspólnie ze State Street bank Polska zorganizowaliśmy Dzień Otwarty dla Mam online. Podczas tego spotkania uczestniczki poznały firmę od środka, poznały historię jednej z managerek oraz dowiedziały się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online, nie tylko w firmie finansowej.

Kiedy kolejna edycja?

Już niebawem, więc jeśli i Ty jesteś zainteresowana takim wsparciem, które oferujemy w ramach naszych projektów, to bacznie obserwuj nasze działania. Jeszcze przed końcem wakacji rozpoczniemy rekrutację do drugiej edycji projektu Odważ się mamo i działaj!

Zdjęcia: Alina Gamza Fotografia

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców. Co o nim sądzą Polki i Polacy? Zobacz raport!

To już pewne, że do sierpnia 2022 roku, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wprowadzony zostanie dwumiesięczny urlop rodzicielski dedykowany wyłącznie ojcom. Jak Polki i Polacy oceniają nadchodzące zmiany? Czy są gotowi na nowe rozwiązania? Firma HRK S.A. zajęła się zbadaniem opinii na temat nowego urlopu! Pobierz ebook z raportem z badań!
Urlop dla ojców - tata z dzieckiem na molo

Dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców

W czerwcu 2019, została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158, zwana powszechnie Dyrektywą „work-life balance”. Regulacje zawarte w tym dokumencie, obowiązują wszystkie kraje członkowskie. Państwa muszą wprowadzić je do dnia 2 sierpnia 2022 roku. Zaproponowane zmiany, dotyczą przede wszystkim uprawnień rodziców do korzystania z urlopów związanych z wychowywaniem dzieci. Znajdują się tam też zagadnienia dotyczące praw pracowniczych w ogóle.

Proponowane rozwiązania mają pomóc w tworzeniu i utrzymywaniu równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym kobiet i mężczyzn. Celem zmian jest nie tylko wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy i zmniejszanie luki płacowej. Duży nacisk kładzie się także na prawa ojca do uczestnictwa w wychowaniu i opiece nad dzieckiem

Wiele z proponowanych rozwiązań już działa w Polsce, często w rozwiniętej i bogatszej formie. Zdecydowanie największą rewolucją z punktu widzenia Polek i Polaków jest wprowadzenie dwumiesięcznego, płatnego urlopu wyłącznie dla ojców. Nadal nie wiadomo dokładnie, w jakiej postaci zostanie on wprowadzony w Polsce. Może będą to dodatkowe dwa miesiące, poza obowiązującymi do tej pory 12 miesiącami urlopów związanych z narodzinami dziecka. A może urlop zostanie wydzielony właśnie z tej puli funkcjonujących już urlopów, z których w tym momencie, znaczna część w całości wykorzystywana jest przez kobiety.

Przeczytaj także: TataNaUrlopie – obowiązki „rodzinno-domowe” należy dzielić między siebie

Czy jesteśmy gotowi na zmiany?

W związku z planowanymi zmianami, firma HRK S.A., zajęła się zbadaniem opinii Polaków i Polek na temat urlopu przeznaczonego wyłącznie dla ojców. W badaniu „Tata na urlopie rodzicielskim”, kobiety i mężczyźni zostali zapytani o zdanie na ten temat. 83 proc. kobiet oraz 86 proc. mężczyzn uznało, że proponowany dwumiesięczny urlop wyłącznie dla ojców to dobre rozwiązanie.

Jak pokazuje badanie, zmiany są oczekiwane i chciane. Jednocześnie z wyników przeprowadzonego badania, widać, że zarówno kobiety jak i mężczyźni, mają obawy dotyczące wprowadzania w życie nowego urlopu. Najwięcej wątpliwości budzi wpływ urlopu na stabilność zatrudnienia mężczyzn, finanse rodziny, ale także stosunek pracodawców do pracowników korzystających z nowego przywileju. Szczegółowe dane znajdziesz w ebooku „Tata na urlopie rodzicielskim”.

Przeczytaj także: TataNaUrlopie – nie zamieniłbym tego czasu nawet na roczną pensję

Urlop dla ojców - czy jesteśmy na to gotowi?

Wyzwanie dla pracodawców

Tymczasem w raporcie z badań HRK znaleźć można przykłady firm, które już od wielu lat zapewniają swoim pracownikom możliwość realizacji wartości work-life balance w praktyce. W jaki zatem sposób pracodawcy mogą przygotować się na nadchodzące zmiany?

Radosław Toporek, HR Director w TDJ, wyróżnia dwa kluczowe aspekty: „Pierwszy to aspekt mentalny – w danej organizacji powinno być odgórne przyzwolenie i akceptacja dla urlopów rodzicielskich dedykowanych ojcom. Oznacza to, że firma świadomie wyraża zgodę na to, żeby dany pracownik – ojciec zgłosił chęć wzięcia dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego i poświęcił ten czas swojej rodzinie. To stanowi element kulturowy firmy.

Drugi to aspekt organizacyjny. Firma powinna być przygotowana na ewentualną dłuższą nieobecność pracownika. I nie tylko tą związaną z urlopem rodzicielskim. To powinno zadziać się dużo wcześniej, w postaci chociażby opracowania polityki zastępstw. Kluczowe jest zachowanie ciągłości procesów czy projektów realizowanych przez pracownika podczas jego nieobecności (…)”- zaznacza Radosław Toporek w wypowiedzi dla HRK S.A.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać kompetencje rodzicielskie w pracy? Rozmowa z Pawłem i Radkiem, menedżerami z firmy Franklin Templeton

Podsumowanie

Dzisiejsi ojcowie chcą poświęcać czas swojej rodzinie i w świadomy sposób uczestniczyć w życiu dzieci. Jednocześnie praca nadal jest bardzo ważną wartością i ma ogromny wpływ na codzienne życie. Nadchodzące zmiany mogą być wyjątkową okazją do budowania nie tylko relacji rodzinnych. ale też sprawiać, że pracownicy staną się jeszcze bardziej zaangażowanymi i szczęśliwymi ludźmi.

Adaptacja firm do wyzwania jakim jest dwumiesięczny urlop wyłącznie dla ojców, może stać się źródłem rozwoju i budowania trwałej więzi z pracownikami – rodzicami. Tymczasem czekamy na ostateczny kształt, w jakim nowe rozwiązania zostaną wprowadzone w Polsce i oczywiście informować na bieżąco!

Przeczytaj także: Lubię być zaangażowanym tatą – mówi Kamil Nowak z Blog Ojciec

Grafika i zdjęcia: hrk.pl

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Szukam pracy swoich marzeń. Książka Justyny Pytko pomoże Ci ją znaleźć!

Szukanie pracy swoich marzeń, to proces, w którym często jesteśmy zdane same na siebie. Tym razem nie będziesz sama. Książka Justyny Pytko "Szukam pracy. Znajdź pracę, o jakiej marzysz!" daje ogromne zaplecze i przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces poszukiwania pracy i przygotowania się do niego. Przeczytaj, co zyskasz dzięki tej książce!
szukam pracy swoich marzeń

Szukam pracy swoich marzeń

Może Cię zaskoczę, ale nie czytałam jeszcze książki Justyny Pytko „Szukam pracy. Znajdź pracę, o której marzysz!”, byłam natomiast na wczorajszej konferencji, którą, z okazji premiery tej książki, zorganizowała na swoim profilu na Facebooku i YouTube, Kamila Rowińska.

To było bardzo wartościowe spotkanie. Słuchałam tego co mówi Justyna, o planowaniu kariery, o tym dlaczego to takie ważne i z każdą minutą nabierałam coraz większego przekonania, że książka Justyny „Szukam pracy” powinna znaleźć się w każdym domu i nie jest tylko dla osób aktualnie poszukujących swojego miejsca na rynku pracy.

Chcę kupić książkę Justyny!

Znajdź pracę, o jakiej marzysz

W tej książce nie znajdziesz gotowej recepty i odpowiedzi na pytania, które rodzą się w Twojej głowie podczas budowania swojej kariery zawodowej, czy szukania pracy swoich marzeń. Dostaniesz natomiast cały pakiet narzędzi, schematów, wskazówek i podpowiedzi, które sprawią, że odpowiedź na nurtujące Cię pytania znajdziesz w sobie.

Myślisz może, że ta książka nie jest dla Ciebie, bo aktualnie nie szukasz pracy, albo masz taką, z której jesteś w miarę zadowolona? A może boisz się zmiany, choć miejsce, w którym pracujesz samo się o tę zmianę prosi? Lub wzdragasz się na słowo kariera, bo nie potrzebujesz nic więcej poza satysfakcjonującym wynagrodzeniem za obowiązki, które codziennie wykonujesz.


Przeczytaj także: Szukasz pracy? Sprawdź, jak zmienił się rynek zatrudnienia w okresie pandemii

Ona jest dla Ciebie, bo oprócz narzędzi ułatwiających proces przygotowania się do szukania pracy, rozpoznania swoich kompetencji, przekonań, które hamują Twój zawodowy rozwój, zabierze Cię w podróż w głąb siebie. Zawarte w niej „niewygodne pytania”, zadania i ćwiczenia skłaniają do refleksji, nie tylko nad swoją karierą zawodową, ale również nad poczuciem własnej wartości i pewności siebie. Odpowiesz sobie na pytania, co Cię pasjonuje, jakie są Twoje mocne strony, jakie masz zasoby oraz marzenia i cele.

To książka dla osób prowadzących własny biznes, pracujących na etacie i takich, które tej pracy wcale nie szukają, ale cenne są dla nich wszelkie podpowiedzi jak czerpać z niej satysfakcję, nie tracąc z oczu życia rodzinnego, prywatnego.

Co zyskasz sięgając po książkę „Szukam pracy„?

 • narzędzia, z których możesz skorzystać na etapie poszukiwania lukratywnej pracy
 • nauczysz się wyznaczać swój zawodowy cel
 • świadomość swoich kompetencji
 • dowiesz się jakie masz oczekiwania wobec pracy marzeń
 • poznasz też swoje przekonania hamujące Cię przed znalezieniem lukratywnej pracy i dowiesz się, jak je zmienić na wspierające
 • nauczysz się tworzyć CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy tak, aby w rękach rekrutera zmieniło się w zaproszenie na rozmowę o pracę
 • dowiesz się, jak dzięki marce osobistej możesz zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym i rozwoju własnej działalności

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Zdjęcia: własność Justyna Pytko

Fundacja Mamo Pracuj objęła książkę swoim patronatem.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie