Czego szukasz

Od pomysłu do realizacji krótka droga

Pełna optymizmu opowieść Ani Kruk-Przybyło – właścicielki firmy Odcisk Bobasa, pedagoga specjalnego pracującego w szkole, mamy Mani i Wojtka, żony Rafała. Jak godzi te wszystkie role i skąd wzięła pomysł na niepowtarzalne pamiątki dla nowonarodzonych dzieci?

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 31/10/2014

Aniu, pracujesz w szkole, prowadzisz firmę i jeszcze jesteś mamą dwójki Maluchów. Jak Ty nad tym wszystkim panujesz?

Początki zapanowania nad wszystkim zawsze są trudne i tak też jest u nas, ale z czasem wszystko wchodzi na utarte tory. Teraz jestem na urlopie macierzyńskim nieco dłuższym niż poprzednio (Państwo dało mi taką możliwość ;-))), więc jest łatwiej, mam więcej czasu zwłaszcza, że Wojtaś jest bardzo grzecznym dzieckiem i mogę przy nim załatwić sprawy firmowe czy też domowe.

Etat i własna firma – nie za dużo dla jednej mamy? Nie wystarczyła „tylko” praca w szkole?

Po urodzeniu Marysi dość późno wróciłam do pracy. Mania miała półtorej roku. Wróciłam, bo lubię pracę w szkole, pracę z dziećmi niepełnosprawnymi. Praca w „mojej” szkole dla mnie to lekcja pokory, ale także radości z najmniejszego choćby sukcesu ucznia.
A własna firma powstała gdzieś tak „przy okazji”. Pomysł na pierwszy produkt odcisku bobasa w dwóch wersjach kolorystycznych został zaczerpnięty i przywieziony ze Stanów Zjednoczonych, przez mojego męża. Kolejne produkty z naszego asortymentu powstawały i dojrzewały już w naszych głowach. Największym, najfajniejszym i najbardziej czasochłonnym „naszym wspólnym dzieckiem” jest Album Pierwszego Roku. Nad albumem pracowaliśmy prawie rok, myśląc nad każdą stroną. Bardzo chcieliśmy by ten nasz Album był inny niż wszystkie dostępne na rynku.

Marysia zainspirowała Was do tworzenia kolejnych produktów?

Przy projekcie Albumu Pierwszego Roku bardzo nam „pomagała”. To ona była inspiracją. Po urodzeniu Marysi skrzętnie i dokładnie zapisywałam wszelkie radości i smutki z jej pierwszych chwil życia, miesiąc po miesiącu w zeszycie.
Marysia zachęciła mnie również do stworzenia kuferka wspomnień, czyli drewnianej skrzynki na przechowywanie różnych pamiątek z okresu niemowlęcego jak pierwsze butki, opaskę ze szpitala, sukienkę. Moje wspomnienia po niedługim czasie stały się i wspomnieniami Mani.
Jak widać od pomysłu do realizacji krótka droga (śmiech).

Firma w ciągu kilku lat bardzo się rozwinęła. Kto oprócz Ciebie dba o interesy?

To prawda firma się rozwinęła i nadal rozwija. Nasz biznes to biznes rodzinny. Rafał dba o sprawy księgowe i organizacyjne, lubi to i jest w tym dobry. Jemu też zostawiłam kontakty zagraniczne. Ja jestem osobą otwartą i kontaktową, więc zajmuję się sprzedażą i marketingiem firmy. Choć i pod tym względem zrobiliśmy postęp. Zatrudniamy na tym stanowisku mamę dwójki dzieci, która pracuje z domu i radzi sobie rewelacyjnie.
Całą resztą, czyli stroną techniczną i wysyłką zajmuje się mój teść. Podczas naszych wyjazdów, na przykład na targi angażujemy w opiekę nad dziećmi obie babcie i nierzadko ciocie. Jak widać na nasz sukces pracuje cała rodzina.

W czym znajdujesz  inspirację do działania? Kto wspiera i motywuje?

Do działania inspirują mnie dzieci i moje i te nie moje (śmiech). Siłę i wsparcie mam od męża, to on czasem – gdy coś nie idzie – daje mi słownego kopniaka i pcha do przodu. Ale największą radość mam wówczas gdy dostaniemy maila z podziękowaniem, za fajny pomysł, za to że komuś udało się uchwycić i zatrzymać na zawsze w metalowej puszce czy też ramce odbicie małych rozkosznych nóżek czy rączek.

Jak wygląda Twój zwyczajny dzień? Pewnie jest bardzo intensywny?

To prawdziwy kolorowy zawrót głowy. Rano trzeba ogarnąć siebie i Marysię. Ja do pracy ona do przedszkola. Wracając ze szkoły wpadam jeszcze na kilka godzin do firmy, aby załatwić bieżące sprawy. Później zakupy i odbiór Marysi z przedszkola. Obiad, zajęcia dodatkowe Marysi lub wspólny rodzinny spacer, zabawa w zależności od dnia. Kolacja, położenie Mani do snu, przygotowanie obiadu na dzień następny. Jak Mała śpi to mam czas na przygotowanie się do pracy na dzień następny. Dzień kończy się zwykle około 23-24. Mam wtedy czas dla mnie, czyli idę spać (śmiech). Teraz, gdy jestem na urlopie macierzyńskim dzień wygląda bardzo podobnie. Czas pracy w szkole zamieniłam na fajny i niepowtarzalny czas z Wojtaszkiem.

Na koniec naszej rozmowy – czy myślisz, że własna firma to dobre rozwiązanie dla mam?

Myślę, że tak. Prowadzenie firmy daje mamom możliwość elastycznej pracy. Mogą ja dostosować do swoich potrzeb i potrzeb swoich dzieci. Wiele moich klientek prowadzi własne biznesy, na przykład sklepy internetowe godząc doskonale pracę z życiem rodzinnym. Fajnie by było gdyby jeszcze Państwo pomagało i wspierało młodych rodziców w prowadzeniu własnych interesów. Choć i tak w tej kwestii zaczyna się dobrze dziać. W każdym razie ja jestem dobrej myśli!

Dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów!

Rozmawiała: Joanna Majorek

www.odciskobobasa.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Szykuj formę na 2021 – czyli jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Kryzys stał się faktem. Co będzie dalej? Tego nikt nie wie na pewno... Jeśli jednak nie chcesz czekać z założonymi rękami i już teraz zacząć przygotowania się do ponownego wejścia na rynek pracy, skorzystaj z tych podpowiedzi!
  • Joanna Wojdan – Liszewska - 27/05/2020

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Aby opisać jej wpływ na gospodarkę, analitycy stosują wykresy odpowiadające kształtem trzem literom: V, U oraz L.

Model V przypomina ślad, jak zostawiłaby za sobą kauczukowa piłka, która upuszczona odbija się i osiąga nieco niższą wysokość (gwałtowny spadek i gwałtowny wzrost).

Model U można zobrazować jako pływaka na brzegu basenu, który po skoku na główkę wynurza się – tutaj krach wytraca swój impet by powoli przerodzić się we wzrost gospodarczy.

I na koniec model L, upadek gospodarki bez odbicia. Na szczęście większość prognostów mówi o modelu V i U, a wzrost prognozuje już w 2021 roku (Spring 2020 Economic Forecast).

A jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca br. Zapisy już trwają!

Rynek pracodawcy

Żeby zrozumieć kryzys gospodarczy powróćmy wspomnieniami do uczuć, jakie towarzyszyły nam na przełomie kwietnia i marca. Przypomnijmy sobie obawy, które odczuwaliśmy (lub wciąż odczuwamy) z ludźmi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Lęk towarzyszył nam, gdy myśleliśmy o członkach naszej rodziny, o naszych zobowiązaniach i planach. A teraz pomyślimy o prezesach małych i średnich przedsiębiorstw, o osobach stojących na czele wielkich korporacji i o tych, którzy decydują o prawodawstwie.

Ciążąca na nich odpowiedzialność wymusza ostrożność i powściągliwość w podejmowanych decyzjach. Ostatnie lata wzrostu gospodarczego nauczyły nas „chcenia”, teraz musimy zweryfikować nasze oczekiwania, gdyż rynek pracownika w ciągu kilku tygodniu zamienił się w rynek pracodawcy.

Zobaczmy jak funkcjonuje teraz biznes

Firmy przyglądają się dokładnie każdej złotówce i ograniczają wydatki. Ale też dokładnie analizują plany inwestycyjne, (a co za tym idzie zatrudnienia) w kluczowych dla siebie obszarach. Zdają sobie sprawę z tego, że planowany na 2021 rok wzrost, to okazja na prześcignięcie konkurencji. Zakładając, że spełni się scenariusz U lub V, firmy staną przed ogromną szansą. To, jak dynamicznie firma odbije się, zdecyduje o jej miejscu na nowym, post-pandemicznym rynku. Chcę zachęcić kandydatów, by myśleli podobnie. Teraz nabierajmy nowych kompetencji, by odpowiedzieć na potrzeby pracodawców niecierpliwie czekających na biznesowe „zielone światło”.

Biuro firmy Bosch w Warszawie

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Co teraz możemy zrobić, żeby być atrakcyjnym kandydatem?

To bardzo trudne pytanie, bo szykujemy się na nieznane. Na rynku może nastąpić przetasowanie. Giganci z 2020 roku mogą stracić na znaczeniu, a wśród pracodawców mogą pojawić się nowi gracze, polscy lub zagraniczni.

Ucz się języków

Dlatego niezwykle ważne jest szlifowanie języków obcych. Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia. Książki do poduszki czytaj po angielsku, spróbuj wykonywać trening z anglojęzyczną gwiazdą fitnessu, a seriale oglądaj z angielskimi napisami. Jeśli kiedyś uczyłaś się drugiego języka, ściągnij na telefon aplikację, która, dzięki fiszkom lub quizom, pozwoli Ci odświeżyć słownictwo. Umiejętność dobrego posługiwania się językiem obcym, jak również wyłapywania znaczenia, ma ogromne znaczenie w międzynarodowych korporacjach.

Zadbaj o swój profil na LinkedIn

Jak mantrę będę powtarzać, że LinkedIn i inne media społecznościowe ułatwiają znalezienie pracy. To dobry moment, żeby odnowić stare znajomości i zapisać się do branżowych grup dyskusyjnych. Dzięki Facebookowi możemy dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach, takich jak webinary czy spotkania, które wcześniej były dla nas niedostępne, bo np. organizowane w innym mieście.

Spójrz na swój profil na LinkedIn i sprawdź, czy nie wymaga uzupełnienia lub uaktualnienia. Poproś swoich znajomych o potwierdzenie umiejętności lub wypisanie rekomendacji. Wybierz jedną lub dwie osoby, które pracują
w wymarzonej przez Ciebie branży i śledź ich na social media tak, by zrozumieć ich perspektywę.

Chcesz prowadzić swój profil na LinkedIn. Poznaj 4 najważniejsze kroki na początek

Jak poruszać się na nowym rynku pracy?

Na początku artykułu pisałam o rewolucji w gospodarce, a teraz powtórzę to w odniesieniu do naszych osobistych celów i wartości. Czas kwarantanny pokazał, że dla ważnego celu jesteśmy w stanie wiele poświęcić: swój komfort, oszczędności, plany. Być może dla niektórych z nas ruszyło domino, które wywoła szereg zmian w naszym życiu.

Zanim zaczniemy aplikować na stanowiska, o których wcześniej marzyliśmy, warto przyjrzeć się samemu sobie i sprawdzić, czy nasze aspiracje pozostają bez zmian. Warto też pamiętać, że jeśli wszystkich nas czeka nieznane, to zmieniając teraz swoją ścieżkę kariery, nie ryzykujemy wcale znacznie bardziej niż inni.

Zobacz także: Jak firma Bosch wspiera wspiera swoich pracowników na co dzień i w tych trudnych czasach!

Poznaj także nasz projekt mentoringowy #MotherEmopower, który realizujemy od marca br., wspólnie z Fundajcją Mamo Pracuj, wspierając 13 mam wracających do pracy!

Zdjęcie: główne Istock, zdjęcie biura Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Wojdan – Liszewska
Employer Branding Expert w Robert Bosch Sp. z o.o., absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Wizerunkiem Pracodawcy na Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2011 roku pracuje w dziale HR w firmach zajmujących się nowymi technologiami. Jako doświadczony employer brandingowiec kieruje się zasadą mówiącą, że sukcesy biznesowe firmy i sukcesy osobiste jej pracowników są ze sobą silnie powiązane. Od lat z sukcesem wdraża inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników – rodziców.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
  • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

  • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
  • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
  • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
  • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

  • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

  • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

  • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail