Czego szukasz

Od pasji do przedsiębiorczości – poznaj historię Marty

„Zależało mi na odszukaniu miejsca, gdzie mogłabym działać zgodnie z własnymi wartościami, upodobaniami, we własnym tempie i kierunku – szybko okazało się, że takie miejsce mogę stworzyć tylko własnoręcznie.” – mówi Marta Kulińska, absolwentka programu Young Entrepreneurs Succeed! A dziś także… właścicielka własnej firmy Hellomootion, zajmującej się produkcją materiałów video.

Marta Kulińska YBP

Marto, od niedawna prowadzisz własną firmę – Hellomootion. Oferujesz kompleksowe tworzenie animacji komputerowych – od storyboardu do postprodukcji. Opowiedz, proszę, czym dokładnie się zajmujesz.

Cześć! Zajmujemy się produkcją materiałów video. Nasze animacje przydają się wszędzie tam, gdzie informacje można przekazać za pomocą ruchomego obrazu.

Pracę zaczynamy od stworzenia ogólnego zarysu pomysłu na video. Szukamy inspiracji i rozwiązań, rozmawiamy o potrzebach klienta. Następnie przygotowujemy wszelkie elementy składowe – grafiki, ruch i dźwięk. Wracamy z gotowym materiałem do osadzenia na stronie internetowej, YouTube, nośniku reklamowym, wystawie, ekranie eventowym – dowolność jest bardzo duża.

Jak to się stało, że wybrałaś akurat taką drogę dla swojego biznesu?

Moja ścieżka rozpoczęła się od projektowania graficznego, po kilku latach pracy w branży e-commerce, zajęłam się animacją. Pracowałam jako animator dla takich firm jak: Pigeon, Clipatize, Tengent czy Plumcat. Szybko okazało się, że perspektywa bycia tylko i wyłącznie osobą dobrze wyspecjalizowaną w animacji – nie jest dla mnie. W tym czasie powoli kiełkował pomysł na własną ścieżkę.

Marzyłaś o tym od zawsze, czy pomysł narodził się spontanicznie?

Skierowanie uwagi na animację było w moim przypadku związane z dwoma rzeczami. Po pierwsze animacja, odkąd pamiętam, wprawiała mnie w zachwyt oraz pewnego rodzaju onieśmielenie. Kiedy do statycznego obrazu dodamy ruch, dźwięk i głębię – może powstać coś niesamowicie pięknego – spotykamy się z dużą siłą oddziaływania.

Po drugie – produkcja animacji była i jest dla mnie nadal, dosyć długim procesem, który lubię. Patrząc na ruchome obrazy, stworzone przez inne osoby z branży, często zastanawiam się, jak zostały zbudowane pod kątem technicznym – animacje są czasami jak zagadki logiczne.

Kiedy chęć tworzenia animacji osadzimy w realiach rynkowych – dodamy do tego wymogi budżetowe, złożoność dobrania teamu produkcyjnego i na dodatek zdobycie klienta, dla którego można zrobić ambitny projekt – robi się naprawdę ciekawie!

Jak na co dzień wygląda Twoja praca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Każdy dzień lub tydzień uzależniony jest od tego, czy jesteśmy w trakcie produkcji, czy pomiędzy jedną produkcją, a kolejną.

Dodatkowym czynnikiem jest wielkości produkcji. Im więcej pracy, tym więcej osób zaangażowanych. W zależności od powyższych czynników wybieram różne role. Czasami skupiam się na pracy zespołowej oraz komunikacji z klientem. Kiedy indziej zagłębiam się w pracę nad samą animacją.

To, co staram się robić cały czas, to szukanie kolejnych klientów – tego w zasadzie nigdy nie jest za mało.

Opowiedz, proszę, jak wyglądała Twoja sytuacja przed przystąpieniem do programu realizowanego przez Fundację Youth Business Poland.

Przed przystąpieniem do tego programu byłam na etapie poszukiwania środowiska/miejsca, w którym chciałabym pracować. W skrócie – chciałam zweryfikować, czy mogę pracować inaczej niż w pracy etatowej.

Zależało mi na odszukaniu miejsca, gdzie mogłabym działać zgodnie z własnymi wartościami, upodobaniami, we własnym tempie i kierunku – szybko okazało się, że takie miejsce mogę stworzyć tylko własnoręcznie.

Co dał Ci udział w programie YES! – Young Entrepreneurs Succeed?

Udział w programie dał mi szansę na osadzenie się w tematach związanych z prowadzeniem własnej działalności. Miałam szansę przejść przez warsztaty dotyczące budowania marki, sprzedaży, marketingu, finansów oraz księgowości.

Na warsztatach było miejsce na weryfikację czy jesteśmy gotowi do rozpoczęcia własnej działalności – była przestrzeń na zdobycie wiedzy oraz krytyczne spojrzenie.

Środowisko inkubatora przedsiębiorczości to miejsce, gdzie poznałam wiele osób o profilu, który nazwałabym “biznesowym”. Nie myślę tu o umiejętnościach biznesowych (które dopiero budowaliśmy), ale w ogóle potrzeb, dążeń i zapatrywań. Poczucie wspólnoty, które wtedy odczułam było budujące i dodało mi dużo energii.

Co dotychczas sprawiło Ci największą trudność na drodze rozwoju własnego biznesu?

Zmiana podejścia do pozyskiwania klientów. Wychodząc ze środowiska, w którym praca “sama przychodzi”, kluczowa jest zmiana postawy na aktywną i wychodzącą w kierunku klienta i jego potrzeb.

Myśląc o przełomowym momencie w rozwijaniu swojej działalności – co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy?

Prócz programu YES! – Young Entrepreneurs Succeed, który był dla mnie dużą nowością i punktem startowym, bardzo dużo skorzystałam na zajęciach mentoringowych w Zmianie na Dobre. Mentoring z zaufaną osobą, regularne rozmowy na tematy biznesowe i okołobiznesowe pozwalają trwale zmienić spojrzenie na trudne elementy prowadzenia własnego biznesu.

Jakie są Twoje plany na przyszłość związane z biznesem?

Chciałabym znaleźć osobę, z którą mogę rozwinąć biznes oraz zatrudnić sprzedawcę. Kiedyś usłyszałam, że samemu można tylko przetrwać – całkowita prawda. Budowanie relacji, rozbudowywanie zespołu, współtworzenie – to zdecydowanie kierunek dla mnie.

Co, według Ciebie, w największym stopniu decyduje o sukcesie na drodze zakładania własnego biznesu?

Umiejętność zlokalizowania ognisk popytu. Takim punktem może być osoba – określony klient z potrzebą lub miejsce, w którym już realizują się cele biznesowe i jest potencjał na uzupełnienie brakujących ogniw.

A może masz jakiś “przepis na sukces”? Jaką radę udzieliłabyś sobie samej będącej na początku drogi do założenia własnego biznesu?

Inwestuj w kontakty z osobami, które są dalej na ścieżce i możesz od nich czerpać. Nie bój się prosić o radę, mentoring, wsparcie. Szukaj lepszych od siebie, ale też wierz w siebie. Łącz się z ludźmi i twórz relacje.

Firmę Marty znajdziecie tutaj: https://hellomootion.com/cases

Program YES! – Young Entrepreneurs Succeed!

To międzynarodowy 3-letni program rozwoju przedsiębiorczości dla młodych osób bez zatrudnienia i bez dostępu do edukacji, chcących rozwijać własną działalność. Partnerem Polskiej edycji programu jest Urząd Pracy m.st. Warszawy.

W ramach programu Fundacja przeprowadziła już 13 edycji kursów dla ponad 300 osób:

  • 10 edycji kursu YES! – dla osób z pomysłem na firmę,
  • oraz 3 edycje Digital Marketing Academy – dla osób, które chcą się przebranżowić albo znaleźć zatrudnienie w obszarze marketingu.

Projekt jest finansowany z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich na rzecz Zatrudnienia Młodzieży.

Weź udział w programie doradczym #Academy_Smolna

Miasto stołeczne Warszawa we współpracy z Fundacją Youth Business Poland zaprasza na kolejną edycję programu doradczego #Academy_Smolna dla przedsiębiorczych mieszkańców i mieszkanek stolicy, niezależnie od dojrzałości biznesowej!

Kto może skorzystać z programu?

  • Osoby zamieszkujące Warszawę i jej okolice posiadające pomysł na biznes i planujące założyć działalność gospodarczą;
  • Warszawscy przedsiębiorcy i warszawskie przedsiębiorczynie prowadzący już swoje firmy i potrzebujący wsparcia w ich rozwoju;
  • Osoby poszkodowane przez wojnę w Ukrainie, które planują założyć lub rozwinąć w Warszawie firmę i nie znają jęz. polskiego.

Tegoroczna edycja trwa od marca 2023 do grudnia 2024 r.

W tym czasie, osoby zainteresowane założeniem własnej działalności oraz przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie szukający wsparcia w rozwoju, mogą skorzystać z oferty 830 godz. bezpłatnego doradztwa z ekspertami aż w 6 kategoriach!

W ramach cotygodniowych konsultacji stolica pragnie rozwijać przedsiębiorczość, służąc wsparciem i radą wszystkim zainteresowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Konsultacje realizowane będą w prostej i przyjemnej wersji ONLINE dzięki czemu rozwiniesz swoją firmę bez wychodzenia z domu!

DODATKOWO na uczestników i uczestniczki czekają także grupowe tematyczne webinary z zakresu rozwoju firmy, a najlepsi uczestnicy i uczestniczki programu będą mieli okazję wziąć udział w długofalowym procesie mentoringowym pracując 1:1 z profesjonalnym mentorem biznesowym. Praca z ekspertem zawsze dostosowana jest do aktualnych potrzeb i sytuacji przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, dlatego przy odpowiednim zaangażowaniu efekty tej współpracy mogą być zaskakująco szybkie. 

W ramach programu zapewnione zostanie także doradztwo w języku Ukraińskim dla osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie, które planują założyć lub rozwinąć w Warszawie firmę i nie znają jęz. polskiego.

Dowiedz się więcej! Kliknij TUTAJ!

ZAPISZ SIĘ!

Projekt jest współfinansowany z budżetu m.st. Warszawy. Wykonawcą programu #Academy_Smolna 2023-2024 jest Fundacja Inkubator Technologiczny, (Youth Business Poland), współpracująca w partnerstwie z ogólnopolskim biurem rachunkowym Infakt.pl, kancelariami prawnymi Hogan Lovells i LSW, oraz z Łukasiewicz – ORGMASZ.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Youth Business Poland.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie