ZAINSPIRUJ SIĘ
Wiek ciąży nie jest rzeczywistym wiekiem płodu, ponieważ pierwszy jej tydzień nie przypada na moment zaraz po zapłodnieniu. Aby uprościć proces wyznaczania orientacyjnej daty porodu, przyjmuje się zupełnie inną zasadę. To tzw. reguła Neagalego.
Kiedy przypada pierwszy tydzień ciąży?
Zgodnie z regułą Neagelego, rozpoczyna się on w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Zasada ta bardzo upraszcza wyliczenie orientacyjnej daty porodu – szczególnie, że nie u wszystkich kobiet da się wychwycić fazę owulacyjną.
Przykład: jeśli twoja ostatnia miesiączka rozpoczęła się 17 maja i właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, pierwszy tydzień ciąży rozpoczął się 17 maja, a nie 17 czerwca.
Biorąc pod uwagę fakt, że pierwszy tydzień trwania ciąży rozpoczyna się pierwszego dnia poprzedniego cyklu, łatwo można obliczyć czas trwania ciąży. Przyjmuje się, że trwa ona 9 miesięcy kalendarzowych, czyli około 280 dni.
Wiek ciążowy a wiek zapłodnieniowy
Czy różnią się od siebie? Za wiek ciążowy uważa się wiek wyliczony na podstawie wspomnianej reguły Neagelego czyli pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem ostatniego cyklu miesiączkowego.
Za wiek zapłodnieniowy uważa się wiek wyliczony w oparciu o datę owulacji – moment, w którym doszło do zapłodnienia. Najczęściej jest on o dwa tygodnie krótszy w porównaniu z wiekiem ciążowym – z uwagi na fakt, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej około 14 dnia cyklu menstruacyjnego.
Reguła Neagelego pozwala oszacować termin porodu
Informacja o tym, kiedy przypada pierwszy tydzień ciąży może okazać się przydatna do oszacowania orientacyjnego terminu porodu – zgodnie z regułą Neagelego.
Chcąc obliczyć szacowaną datę rozwiązania ciąży należy:
- do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać siedem dni, a następnie dziewięć miesięcy – w przypadku cyklu regularnego trwającego 28 dni
- do daty pierwszego dnia miesiączki dodać siedem dni oraz liczbę dni stanowiących różnicę między długością cyklu a 28-dniowym cyklem (w przypadku regularnych cykli trwających dłużej niż 28 dni), a następnie dziewięć miesięcy.
W przypadku cykli krótszych niż 28 dni, od siedmiu standardowych dni należy odjąć liczbę dni stanowiących różnicę między 28-dniowym cyklem, a aktualnym cyklem menstruacyjnym i dodać dziewięć miesięcy.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.
<