Czego szukasz

Objawy infekcji intymnych. Na co zwrócić uwagę?

Infekcje intymne to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż u pań diagnozowane są częściej. Zwykle przyczyną problemu są bakterie lub grzyby. Do zakażenia często dochodzi w miejscach, z których korzysta wiele osób i gdzie trudno zachować sterylne warunki, np. na basenach, w saunach czy publicznych toaletach.

infekcje intymne

Jakie są najczęstsze objawy infekcji intymnych?

Objawy infekcji intymnych często zależą od rodzaju zakażenia i przyczyny, ale jednym z tych, które występują jako pierwsze, jest świąd. Swędzenie może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Wraz z rozwojem zakażenia pojawia się też pieczenie i ból miejsc intymnych, który może narastać przy kontakcie podrażnionej skóry z uciskającą bielizną lub w trakcie oddawania moczu. Podrażnione miejsca są zwykle zaczerwienione, a niekiedy może pojawić się opuchlizna. U kobiet zdarzają się też wzmożone upławy. Wydzielina ma wówczas inny zapach i barwę. Każda infekcja intymna powinna być sygnałem do konsultacji ze specjalistą. Zwykle leczenie jest przyczynowe, ale zbagatelizowane zakażenie może mieć poważne konsekwencje.

Infekcje intymne zazwyczaj mają podłoże bakteryjne lub grzybicze i dopiero odpowiednia diagnoza pozwala dobrać skuteczną terapię. Do zakażenia zwykle dochodzi w miejscach, z których korzysta wiele osób. To przede wszystkim publiczne toalety, ale też ogólnodostępne baseny i sauny. Zakażeniom sprzyjają również podrażnienia miejsc intymnych, np. spowodowane noszeniem zbyt obcisłej bielizny czy ubrań lub brakiem higieny.

Infekcje intymne mogą być ponadto skutkiem długotrwałej antybiotykoterapii czy przyjmowania niektórych leków. Predysponuje do nich suchość w pochwie, ale też niektóre choroby, np. cukrzyca. Zakażenia i infekcje znacznie częściej występują w okresie ciąży i menopauzy, ponieważ sprzyjają im zmiany hormonalne. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że przyczyną może być nawet stres i przemęczenie.

Jak postępować przy infekcjach intymnych?

Farmakoterapia sprowadza się do kuracji antybiotykiem, ale warto działać wielotorowo i zadbać o odpowiednią higienę. Aby dodatkowo nie podrażniać miejsc intymnych, należy zrezygnować z noszenia obcisłych ubrań czy opinającej bielizny. Jeśli przyczyną jest nadmierny stres, konieczne może być wsparcie specjalisty. Warto poznać techniki relaksacyjne i zwrócić uwagę na higieniczny tryb życia.

W momencie, kiedy stan zapalny lub podrażnienie jest następstwem przyjmowania antybiotyków czy terapii hormonalnej, warto sięgnąć po leki osłonowe dostępne bez recepty, które pomagają utrzymać odpowiednią florę bakteryjną. Przy dokuczającej suchości pochwy koniecznie należy zadbać o jej nawilżenie, nie tylko w trakcie stosunków seksualnych. Dobrze sprawdzają się przeznaczone do tego żele o składzie polecanym przez ginekologów i farmaceutów. Zawsze warto też mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej, które łatwo mieszczą się w torebce, a przydają się zawsze, kiedy korzystamy, np. z ogólnodostępnych toalet.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pexels

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie