Czego szukasz

O tym jak Ola szukała swojej pracy marzeń

Historia Oli, która zamieniła liczby i twardy charakter na kreatywność, dziecięcą fantazję i rodzinny biznes… „Pracuję zadaniowo, czyli robię, co trzeba, ale wtedy kiedy i jak chcę! Uwielbiam tak pracować. Daje mi to duże poczucie niezależności. Wymaga ode mnie oczywiście sporej samodyscypliny i organizacji, ale z tym nie mam problemu”. 

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 01/03/2012

Czym zajmowałaś się, zanim pojawiły się dzieci?

Przed dziećmi pracowałam w różnych firmach, gdy zaszłam w ciążę z Emilką – pracowałam akurat w dużej korporacji jako analityk finansowy… Czyli siedziałam nad liczbami. 

A kiedy wróciłaś do pracy po urodzeniu dzieci?

Do pracy wróciłam, gdy moje dzieci zaczęły chodzić do przedszkola. Emilka miała wtedy 5 lat, Tymek 3.

Nie chciałaś, czy nie mogłaś wrócić wcześniej?

Wcześniej, gdy byłam w ciąży z Emilką, nie wyobrażałam sobie, że będę tylko w domu, nie pracując. Myślałam, że wrócę do pracy po 6 miesiącach macierzyńskiego, a Emilką zajmie się opiekunka (rodziny mamy daleko, więc opcja „babci” nie wchodziła w grę). W trakcie bycia na macierzyńskim powoli zmieniało mi się podejście do powrotu do pracy i „zostawienia” Emilki z obcą osobą. Na szczęście mieliśmy finansową możliwość na taką decyzję – pensja Krystiana była wystarczająco wysoka, aby udźwignąć utrzymanie 3-osobowej rodziny. Także po macierzyńskim, poszłam na niepłatny wychowawczy. Po niecałym roku wychowawczego dostałam z pracy propozycję nie do odrzucenia. Robili zwolnienia grupowe i „zaproponowali” mi układ – wypowiedzenie za zgodą 2 stron w zamian za kilkumiesięczną odprawę. Zgodziłam się, ponieważ i tak planowaliśmy drugie dziecko. Po miesiącu okazało się, że jestem w ciąży z Tymkiem. 🙂 

Do momentu, gdy dzieci miały 4 i 2 lata zajmowałam się tylko nimi, tym, aby zapewnić im ciekawe dzieciństwo i rozwój. Nie myślałam wtedy za bardzo o swoich potrzebach. Prowadziliśmy intensywne życie „dziecięce” 😉 – spotkania z innymi dziećmi, wyjścia do różnych ciekawych miejsc w Warszawie, dużo bawiliśmy się, czytaliśmy, chodziliśmy na basen, zajęcia adaptacyjne do przedszkola, etc. Wszystko wokół dzieci, z innymi mamami z dziećmi. Aktywnie „pisałam” na forach dla rodziców, poznałam wiele ciekawych kobiet (z wieloma cały czas utrzymuję kontakt).

Na swoje zainteresowania też nie miałam zbyt wiele czasu, ponieważ często byłam sama z dziećmi. Krystian dużo wyjeżdżał w podróże służbowe, no i wracał często z pracy już po położeniu dzieci spać. Dwa miesiące po urodzeniu Tymka chodziłam raz w tygodniu na 1,5 godziny na taniec flamenco. I tyle…

Co dał Ci ten aktywny czas spędzony z dziećmi?

Co dało mi spędzenie czasu z dziećmi? Na pewno się wyciszyłam. Wcześniej byłam bardzo stanowcza, porywcza. Dzięki dzieciom „zmiękłam” 🙂 Nauczyłam się bycia bardziej opanowaną, nie taką bezkompromisową jak wcześniej. Poza tym, dzieci wyzwoliły we mnie pokłady kreatywności. Dzięki byciu z nimi w domu, odkryłam, jak bardzo lubię malować, tworzyć coś z niczego, piec :-)))

Ale…?

W pewnym momencie zaczęło mnie jednak „nosić”.  Nie chciałam jednak wrócić do takiej stałej pracy, jaką wykonywałam wcześniej.

Najpierw zajęłam się działalnością charytatywną. Pomagałam tak niecałe 2 lata. Pomagałam Stowarzyszeniu na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Koliber z Krakowa. Organizowałam i pomagałam organizować różne imprezy w Warszawie (bale, pikniki, teatrzyki, etc). Dochód z nich był przeznaczony na działalność Stowarzyszenia – a dokładniej na budowę domu dla rodziców i dzieci chorych na nowotwory.

Dlaczego nie etat? Dlaczego nie powrót do pracy, w dziedzinie, którą już dobrze znałaś?

Zupełnie zmieniło się moje spojrzenie na pracę. Zupełnie zmieniły się moje zainteresowania. Na pewno nie były to już liczby 😉 No i przerażała mnie perspektywa pracy w pełnym wymiarze, bez widzenia dzieci cały dzień, z powrotem do domu, gdy śpią… Wtedy widzieliby się z nami tak naprawdę tylko w weekendy, a tego nie chcieliśmy. Cały czas myślałam o swoim biznesie, robiłam biznesplany, planowałam skąd wziąć środki, szukałam wspólniczki.

Aż trafiłam przez swoją koleżankę na firmę kosmetyczną. Byłam konsultantką. Organizowałam spotkania kosmetyczne oraz wykonywałam makijaże na różne okazje. Praca spodobała mi się, bo dawała mi niezależność – mogłam pracować wtedy, kiedy chciałam i zarabiałam tyle, ile wypracowałam. Nie miałam stresu, że mam dzieci chore i muszę myśleć, z kim je zostawić. Dalej spędzaliśmy czas w podobny sposób. Starałam się pracować wtedy, gdy Krystian był w domu, czyli wieczorami, w soboty, no i wtedy, gdy dzieci były w przedszkolu. Dodatkowo, gdy wychodziłam do ludzi, mogłam się dowartościować – bardziej o siebie dbałam, byłam bardziej pewna siebie. No i zajmowałam się tym, co sprawiało mi dużą satysfakcję – czyli malowaniem. Dodatkowo, dzięki tak ułożonej pracy miałam czas na swoje zainteresowania – taniec flamenco i język hiszpański. Po paru latach takiej pracy, coraz bardziej myślałam jednak o czymś bardziej stałym, ze stałym źródłem dochodów.

Udało się znaleźć coś na stałe, ale bez trybiku pracy etatowej?

Od roku mam pracę … dalej elastyczną, pracuję w firmie rodzinnej u szwagierki, która prowadzi Pensjonat Eger w Kazimierzu Dolnym. Pensjonat powstał z miłości rodziny do Węgier, węgierskiego jedzenia i win. Jest to nowy, designerski pensjonat, z węgierską kuchnią i winami. Wszystko jest nowoczesne i eleganckie, a nawiązania do Węgier są dyskretne – kolory wina, czarno-białe tapety z Egeru. Miło tworzyć coś na takim poziomie od początku. Zajmuję się nie tylko marketingiem, ale też nawiązuję współpracę z partnerami, analizuję rynek i konkurencję, prowadzę działania promocyjne oraz administruję stronę i serwisy internetowe. Pracuję zupełnie zadaniowo, czyli robię, co trzeba, ale wtedy kiedy i jak chcę 🙂 Uwielbiam tak pracować. Daje mi to duże poczucie niezależności. Wymaga ode mnie oczywiście sporej samodyscypliny i organizacji, ale z tym nie mam problemu.

I jest dobrze? Tak jak miało być?

Lubię taki typ pracy, ze względu na to, że dalej mam czas dla rodziny – odbieram dzieci ze szkoły w „ludzkich” godzinach, jestem w stanie pomóc im w lekcjach, nie martwię się dniami wolnymi od szkoły czy ich chorobą, bo pracuję w domu. 

Czego Ci życzyć?

Dalszego rozwoju, w każdej dziedzinie. Żeby dalej się układało tak, jak teraz, czyli żebym mogła łączyć pracę i swój rozwój osobisty z rodziną i jej rozwojem. Poza tym, od paru miesięcy biegam, myślę o startach w zawodach, także możesz mi też życzyć powodzenia w najbliższym półmaratonie 😉

Dziękujemy za rozmowę!

Rozmawiała: Beata Ostrowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

O czym powinna pamiętać mama kiedy zaczyna szukać pracy? Jakie wymagania musi spełniać nowa posada, aby była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a nie tylko miejscem do zarabiania pieniędzy? Podczas szukania pracy, jak w każdej dziedzinie życia, liczą się priorytety. Na jakie pytania powinnaś sobie odpowiedzieć na początku? Sprawdź!
  • Joanna Gotfryd - 02/12/2019
młoda kobieta notuje coś; szuka pracy

Zostałaś mamą, urlop macierzyński i rodzicielski szybko minęły, a potem… było różnie. Nie było pracy, do której chciałabyś wrócić, może nie pracowałaś wcześniej zawodowo, a teraz chciałabyś być aktywna. Zanim zaczniesz działać, uświadom sobie, że szukanie zajęcia jest naprawdę czasochłonne. Dlatego działaj z głową i skup się na tych pracodawcach i ofertach, które będą zgodne z Twoimi priorytetami. 

Szukanie pracy – priorytety – od czego zacząć?

Pisanie CV, wysyłanie aplikacji i wreszcie rozmowy. Nie będę tutaj mówić jak napisać właściwie CV. O tym jak przygotować dobre CV znajdziesz u nas wiele artykułów:

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Posłuchaj naszego podcastu, jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem!

Chcę skłonić do przemyśleń dotyczących poszukiwanego zajęcia, pracodawcy. Co oprócz pensji liczy się dla Ciebie i jakie warunki musi spełniać nowa posada, abyś była usatysfakcjonowana i zadowolona?

Pensja

Wiadomo, pracujemy dla pieniędzy i one są głównym czynnikiem, dla którego chodzimy do pracy. Policz ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało Tobie i Twojej rodzinie. O ile wzrosną Wasze comiesięczne koszty jeśli pójdziesz do pracy  – paliwo i koszty utrzymania samochodu albo bilet komunikacji miejskiej, opieka do dziecka, strój do pracy itp. W Waszym budżecie pojawią się nowe pozycje, na które trzeba będzie zarobić. Kto zajmie się dzieckiem i ile to będzie kosztowało – niania, żłobek, a może ktoś z rodziny? Nie zapomnij o starszym dziecku – jeśli będzie musiało przebywać dłużej w przedszkolu – również zapłacisz więcej. Zsumuj te dodatkowe koszty i zastanów się ile byś chciała zarabiać ponad nie.

Koszty opieki nad dzieckiem – dziel na pół

Ważne! Niezależnie od tego jak ustalacie domowy budżet domowy z mężem /partnerem – koszty opieki do dziecka, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, emocjonalnym, dzielcie na pół.

Nie daj sobie wmówić, że Ty musisz zarobić na nianię czy żłobek. Jeżeli tworzycie rodzinę z tatą dziecka, to rodzice oboje muszą być odpowiedzialni za tę kwestię. 

Dojazdy do pracy 

Zastanów się również jak daleko będziesz dojeżdżała do nowej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to wyprawa na jego drugi koniec pochłonie godzinę, albo i półtorej w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu.

Czym innym jest dojazd 20 km na nocny dyżur, np. do szpitala, albo dojazd na 6 rano do fabryki, ale zupełnie czym innym jest dojazd do biura na 8 lub 9, kiedy masz do przejechania 15 km przez zakorkowane miasto.

Pomyśl, czy chcesz dwie – trzy godziny dziennie spędzać w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Jeśli będziesz pracować na pełen etat i dojeżdżać daleko do pracy, nie będzie Cię w domu przez 11-12 godzin. Nawet najfajniejsza praca może zbrzydnąć, jeżeli będzie wymagała takiego poświęcenia. Poza tym, długie dojazdy to dodatkowe koszty – paliwo, godziny do zapłacenia niani. Pomyśl, czy zdążysz zobaczyć swoje dziecko zanim pójdzie spać, albo czy będziesz miała siłę się z nim pobawić, po 12 godzinach  nieobecności w domu. Jako mama uważam, że często lepiej jest pracować za mniej, ale blisko domu.

Szukając pracy dowiedz się – najlepiej jeszcze przed rozmową – czy firma ma opcję home office albo możliwość regularnej pracy zdalnej, chociażby 2 dni w tygodniu. To często argument, który przeważa o wyborze przez rodziców tej, a nie innej oferty pracy.  

Delegacje, gdy masz małe dziecko 

Czym innym są codzienne dojazdy do pracy, a czym innym sporadyczne wyjazdy na przykład do klientów. Pomyśl, czy Ci to odpowiada i czy chcesz od czasu do czasu (dowiedz się co to oznacza w praktyce) wyjechać w delegację. Czy będzie to dla ciebie nagroda i miła odmiana od pracy w biurze i chętnie zmienisz otoczenie, czy wręcz przeciwnie, potraktujesz to jako przykry obowiązek i będziesz takich wyjazdów unikać. Dlatego rozważ, czy warto odpowiadać na ogłoszenie, w którym pracodawca wymaga gotowości do częstych podróży służbowych.

Nie warto kłamać na rozmowie, że delegacje to Twój żywioł, jeśli tak nie jest. Może uda Ci się coś ukryć przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, ale na pewno sprawa wyjdzie wkrótce na jaw i co wtedy? Jeśli nie będziesz dyspozycyjna, wbrew wcześniejszym żarliwym zapewnieniom, to ani Ty, ani Twój pracodawca, nie będziecie zadowoleni i zapewne Wasza współpraca szybko się skończy.

Praca zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami 

Super, jeśli uda Ci się znaleźć pracę związaną z wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami. Szukanie zajęcia, które kompletnie Cię nie kręci to robienie sobie na złość. Miło jest iść do pracy i myśleć sobie – ciekawe, co dzisiaj przyniesie dzień? Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że chce się nam do niej chodzić, że pracujemy z zaangażowaniem, a przez to udowadniamy, że doskonale się do niej nadajemy.

Godziny pracy – najlepsze dla pracującej mamy 

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, są godziny pracy. Czy pracodawca zgodzi się na elastyczny grafik?

A może uda się przekonać szefa, aby część obowiązków wykonywać z domu? Jak wskazują nasze badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” możliwość skorzystania z elastycznych form i godzin pracy jest dla kobiet jednym z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie zatrudnienia. 

Przygotuj listę za i przeciw 

Masz wątpliwości, czy dana oferta jest dobra dla Ciebie, daj sobie czas do namysłu. Zanotuj na kartce papieru wszystkie „za” (np. dobra pensja, elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju) i „przeciw” (np. długie dojazdy, częste delegacje). Zrób rachunek „zysków” i „strat” i zdecyduj. Może warto porozmawiać o tym z bliską osobą – partnerem albo przyjaciółką? Spojrzenie z dystansu, ich obiektywna ocena ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłamCię do aktywnego poszukiwania pracy. To, że odrzucisz kilka z pozoru dobrze wyglądających ofert, które przyniosłyby szybkie rozczarowanie, zaprocentuje skupieniem się na znalezieniu superpracy.

Ważne, aby wiedzieć czego się szuka i co jest dla Ciebie priorytetem. Szkoda tracić czasu i energii na rozmowy kwalifikacyjne w firmach, z którymi nie chcesz się wiązać? Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Posłuchaj 2 odcinka naszego podcastu – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
  • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail