Czego szukasz

O czym świadczy ból pleców w ciąży i jak sobie z nim poradzić?

Ból pleców w ciąży jest zgłaszany przez wiele przyszłych mam. Dolegliwości mogą obejmować każdy odcinek kręgosłupa, ponadto przyczyniać się do pojawienia dodatkowych objawów. Zdarza się, że są one bardzo nasilone, dlatego warto znać sposoby na to, jak poradzić sobie z bólem pleców w ciąży.

O czym świadczy ból pleców w ciąży?

Kiedy może pojawić się ból pleców w ciąży?

Ból pleców w ciąży może pojawić się na każdym etapie jej trwania. Jest on szczególnie dokuczliwy w II i III trymestrze. Jednak nie jest niczym dziwnym, gdy towarzyszy przyszłej mamie już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Są także kobiety, którym ból pleców nie dokucza wcale lub nie jest zbytnio nasilony. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu (w tym wrażliwości na ból).

Często dolegliwości ze strony pleców są oznaką tego, że zbliżają się narodziny dziecka. Ból krzyża przed porodem jest jego częstym objawem. Ma on charakter uciskający i nawrotowy. Przyszła mama może odczuwać go również w całej miednicy mniejszej lub w okolicy nerwu kulszowego. Zbliżający się poród można podejrzewać, gdy poza bólem pleców obecne są też: skurcze macicy, parcie na odbytnicę bądź uderzenia gorąca.

Dlaczego w ciąży bolą plecy?

Ból pleców w ciąży jest związany przede wszystkim z tym, jak zmienia się ciało kobiety po zapłodnieniu. Mięśnie i więzadła ulegają rozluźnieniu pod wpływem hormonów ciążowych. W ten sposób organizm stopniowo przygotowuje się do porodu, a także powiększania się macicy (a tym samym brzucha). Proces ten może powodować mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe.

Ból pleców w ciąży jest związany również ze wzrostem masy ciała. Każdy dodatkowy kilogram jest obciążeniem dla organizmu, a w szczególności układu ruchu. Ponadto z powodu powiększenia się piersi i brzucha zmienia się środek ciężkości ciała i sposób poruszania się. To również wpływa na pojawienie się dolegliwości bólowych.

Jak poradzić sobie z bólem pleców w ciąży?

Na ból pleców w ciąży dobrze sprawdzą się masaż, ćwiczenia rozluźniające (m.in. joga) lub ciepłe okłady. Warto udać się także do fizjoterapeuty. Specjalista może zastosować różnego rodzaju zabiegi, które łagodzą dolegliwości bólowe, a przy tym są w pełni bezpieczne dla ciężarnych. Wiele przyszłych mam ceni sobie kinesiotaping, czyli specjalne plastry, które pozwalają utrzymać prawidłowe napięcie mięśni.

Przyszła mama powinna także zadbać o postawę ciała. Wskazane jest unikanie garbienia się, a także ograniczenie czasu spędzanego w jednej pozycji (np. długotrwałego siedzenia przed komputerem). Warto stosować też dodatkowe podpory (np. poduszki) w czasie siedzenia lub leżenia.

Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Pomoc medyczna jest potrzebna, jeżeli ból pleców w ciąży jest bardzo silny, a tym samym powoduje pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy lub utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Lekarz może wydać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne lub zlecić środki przeciwbólowe. Ciężarna powinna pamiętać, że nie wszystkie leki są bezpieczne do stosowania w ciąży, dlatego nie można po nie sięgać bez konsultacji.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie