Czego szukasz

O czym pamiętać, opiekując się małym dzieckiem?

Dziecko to nie tylko radość, ale również odpowiedzialność. Z jednej strony ważne będzie dbanie o jego prawidłowy rozwój. Z drugiej nie możesz zapominać, o jego ograniczonych możliwościach. Jak masz to wszystko pogodzić?

Opieka nad małym dzieckiem - niezbędne wskazówki

Pamiętaj o możliwościach dziecka

Wychowywanie dziecka to ważna sprawa, zwłaszcza że w pierwszych latach życia jego rozwój jest najszybszy i niezwykle ważny, dla późniejszych lat. Nic dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak wspierać dziecko, aby dobrze się rozwijało. Jednocześnie szukają oni rozwiązań, które będą dopasowane do jego możliwości. W końcu zabawy z rocznym dzieckiem będą wyglądały inaczej niż te z niemowlęciem czy z kilkulatkiem.

Już od pierwszych dni dziecka możesz mu czytać bajki. Wykorzystuj też każdą okazję, aby rozmawiać z dzieckiem, opowiadać co robisz, bo w ten sposób będzie rozwijało swoją mowę. Dodatkowo wpłyniesz na jego słuch, jak i reakcje społeczne. Każde wypowiedziane słowo, zwłaszcza to, spokojnym i kojącym głosem, będzie miało ogromny wpływ dla rozwoju dziecka.

Małe dzieci potrzebują ustalonego rytmu dnia, który będzie powtarzalny. Tobie może się wydawać monotonny, jednak pamiętaj, że robisz to dla swojego maleństwa. Dlatego zorganizuj dzień tak, aby dziecko miało stałe godziny snu. W jego czasie mózg dziecka się rozwija, regeneruje i porządkuje wszystko, co działo się do tego momentu. Taki rytm dnia daje też dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Świeże powietrze pomoże zahartować organizm

Żaden rodzic nie lubi, gdy jego dziecko choruje. Dlatego od pierwszych dni dbaj o regularne spacery. Pomagają dotlenić organizm i wzmacniają odporność. Dla Ciebie będzie to okazja do aktywności fizycznej, przewietrzenia głowy i zmiany otoczenia. Masz już większe dziecko? Możesz podczas spacerów opowiadać o tym co widzicie, pokazywać liście, zwierzęta, przejeżdżające samochody czy kolorowe kwiaty.

Twoje dziecko potrafi już chodzić? Możesz urozmaicić spacery przez zabawę w chowanego czy rzucanie piłki. W ten sposób będzie zdobywało nowe umiejętności, a dla Ciebie taki spacer będzie mniej nużący. Przy ładnej pogodzie możesz zaplanować pobyt na placu zabaw. Zjeżdżanie na zjeżdżalni czy huśtanie się, będą świetną okazją, do ćwiczenia utrzymywania równowagi. Za to zabawy w piaskownicy, pozwolą na ćwiczenia paluszków, a kontakt z innymi dziećmi pomoże w nauce społecznych zachowań.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Małe dzieci mają naturalną potrzebę poznawania świata i są ciekawskie. Powinnaś o tym pamiętać, zwłaszcza gdy Twoje maleństwo zaczęło raczkować czy chodzić. To, co do tej pory było poza zasięgiem małych rączek, teraz będzie budziło jeszcze większą ciekawość. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie rogów od stołu czy szafek. Dopilnuj, aby ostre czy gorące przedmioty nie stały na brzegu blatu, a gniazdka były zamknięte specjalnymi zaślepkami.

Wybierając zabawki dla rocznego dziecka, zwróć uwagę, aby były odpowiedniej wielkości i nie miały małych, ostrych elementów. Takie dzieci poznają świat również buzią, co oznacza odruch wkładania wszystkiego do ust. Kupuj więc zabawki, które dostosowane są do wieku dziecka.

Dobrze sprawdzą się tutaj drewniane klocki czy sortery. Dziecko będzie mogło ćwiczyć sprawność dłoni, przez próbę budowania wież albo dopasowywania elementów do otworów. Mogę się sprawdzić również książeczki z grubymi kartkami, które wytrzymają wiele dziecięcych pomysłów. Twoje dziecko ma sporo energii, a Ty nie masz już siły biegać za nim po całym domu? Włącz muzykę i zacznijcie tańczyć. To świetna zabawa, a dodatkowo będzie miało szansę się zmęczyć. Dzięki temu łatwiej ułożysz je do snu, gdy przyjdzie pora drzemki.

Mając pod opieką małe dziecko, powinnaś dbać o jego różne potrzeby. Nie tylko o to, aby było najedzone i miało suchą pieluszkę. Zwróć uwagę na odpowiednie warunki do snu, codzienne spacery, jak i zabawy. Dodatkowo nie zapominaj o zapewnieniu bezpieczeństwa. Oczywiście, w tym wszystkim dbaj też o siebie. Potrzebujesz chwili na spokojne wypicie kawy, bo brakuje Ci energii? Daj dziecku sorter. Na pewien czas zajmie jego uwagę, a Ty obserwując z boku, jak sobie radzi, będziesz miała czas na chwilę regeneracji.

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie