Zanim zdecydujemy się na depilacje laserową, warto zdobyć garść niezbędnych informacji dotyczących zabiegu – ma to bowiem kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu. O najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego przebiegu depilacji laserem zapytam eksperta Karolinę Grobelną, kosmetologa w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.
Depilacja laserowa to bezpieczny zabieg, umożliwiający trwałe usuwanie włosków. Wykorzystanie lasera do depilacji wydaje się być procedurą szybką i prostą, jednak – jak każdy zabieg medycyny estetycznej – musi być umiejętnie przeprowadzona. Co ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu depilacji?
Depilacja laserowa wykonywana jest w każdym gabinecie medycyny estetycznej i z roku na rok przybywa osób, które decydują się na takie rozwiązanie. Właściwie przeprowadzona depilacja to zabieg niezwykle skuteczny i bezpieczny.
Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, konieczna jest współpraca pomiędzy osobom decydującą się na zabieg, a osobą ten zabieg wykonywującą. Po stronie pacjenta leży właściwe przestrzeganie zaleceń przed- i pozabiegowych. Natomiast specjalista wykonujący depilację powinien dokonać optymalnego wyboru lasera tak, aby odpowiadał on fototypowi skóry. Ważne jest także odpowiednie zaplanowanie terapii.
Zacznijmy zatem od początku – kiedy najlepiej jest zaplanować depilację laserową?
Depilacja laserowa https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/ to procedura, która musi być powtórzona co najmniej kilkukrotnie, a odstępy między zabiegami wynoszą co najmniej 6 tygodni. Łatwo zatem obliczyć, że pełna seria zabiegów depilacji laserowej obejmuje kilka miesięcy.
Z tego względu najlepiej jest zaplanować zabiegi depilacji laserowej na okres jesienno – zimowy. Wówczas mamy pewność, że uda nam się zrealizować jedno z najistotniejszych zaleceń przed – i pozabiegowych, dotyczące unikania ekspozycji na słońce.
Dlaczego trzeba powtarzać zabieg depilacji laserowej? Jest to konieczne w każdym przypadku, czy tylko wtedy, gdy użyty zostanie słabszy laser?
Konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu depilacji laserowej nie ma żadnego związku z rodzajem użytego lasera. Owszem – warto poświęcić czas na znalezienie gabinetu dysponującego najnowocześniejszym laserem, gdyż wpływa to na skuteczność zabiegu i komfort podczas depilacji. I ten wątek na pewno pojawi się w dalszej części naszej rozmowy. Natomiast wymóg powtarzania zabiegu depilacji laserowej wynika z fizjologii ciała człowieka, a konkretniej – cyklu wzrostu włosków.
Wiązka lasera do depilacji oddziałuje na mieszki włosowe – a te są wrażliwe na działanie lasera jedynie wówczas, gdy włoski są w fazie wzrostu. Jednorazowy zabieg może usunąć około 40% włosków, gdyż średnio właśnie tyle pozostaje w fazie wzrostu. Potem zabieg trzeba powtarzać, gdyż włoski nie rosną synchronicznie na całym ciele.
Przejdźmy do kwestii przygotowań do zabiegu depilacji. Wspomniane zostało, że najistotniejszym zaleceniem jest unikanie ekspozycji na słońce. Jak rozumiem, nie jest to jedyne zalecenie?
Osoba planująca depilację laserową powinna przygotować się w odpowiedni sposób do zabiegu. Na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania się, a także zaprzestać stosowania wszelkich preparatów światłouczulających. Mowa m. in. o nagietku, dziurawcu, steroidach czy antybiotykach.
Tydzień przed zabiegiem warto powstrzymać się od wykonywania peelingów czy innych zabiegów złuszczających skórę. A na zabieg należy pojawić się z ogoloną maszynką skórą, bez przesuszeń i podrażnień. Równie istotne są zalecenia po zabiegu depilacji. Oczywiste jest, że nadal obowiązuje zakaz opalania skóry.
W pierwszych 2 – 3 dniach po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i wówczas wymaga specjalnej pielęgnacji. Stosować można preparaty o działaniu łagodzącym, unikać należy natomiast kosmetyków wysuszających – mydeł, balsamów perfumowanych. Do czasu ustąpienia podrażnienia skóry zalecana jest ponadto rezygnacja z basenu, sauny czy gorących kąpieli.
Powróćmy do kwestii laserów stosowanych w zabiegach depilacji. Jak wybrać najlepszy laser?
Za optymalne dopasowanie lasera do fototypu skóry odpowiadać powinien specjalista w gabinecie medycyny estetycznej. Większość dostępnych w gabinetach laserów do depilacji wyróżnia się bardzo wybiórczym działaniem, a zatem dedykowana jest osobom z określonym fototypem skóry. Mowa o laserze diodowym, aleksandrytowym oraz neodymowo – yagowym.
Niewłaściwe dopasowanie lasera może spowodować małą skuteczność depilacji oraz większe ryzyko wystąpienia podrażnień i oparzeń skóry. Problem ten znika, gdy depilacja wykonywana jest laserem do depilacji najnowszej generacji, czyli Soprano Ice Platinum. Trudno o skuteczniejszą i bezpieczniejszą depilację.
Wyjątkowość tego lasera sprowadza się do połączenia technologii wszystkich wymienionych laserów w jednej platformie. Laser Soprano Ice Platinum emituje trzy wiązki światła o różnej długości fali, odpowiadając na potrzeby skóry o każdym fototypie. Dzięki temu możliwa jest depilacja włosków blond i rudych, a także bezpieczne wykonanie zabiegu u osób z jasną karnacją.
Powiedzmy jeszcze na koniec, co może pójść nie tak, czyli jakie są możliwe powikłania po zabiegu depilacji laserowej?
Depilacja laserowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, a poważniejsze powikłania zdarzają się rzadko. Skóra po depilacji jest zazwyczaj podrażniona, ale objaw ten szybko samoistnie ustępuje. Ryzyko poparzenia skóry jest niewielkie i najczęściej wynika z nieprzestrzegania zaleceń przedzabiegowych, bądź wykonywania zabiegu przez osobę nie posiadającą odpowiednich kompetencji.
Podobnie jest z ryzykiem pojawienia się przebarwień lub odbarwień. Niedopuszczalne jest wykonanie zabiegu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem – dermatolog powinien ocenić stan skóry i wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Ich przeoczenie może skutkować pojawieniem się zmian przebarwieniowych czy poparzeń.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.
<