Czego szukasz

Jakie są zawodowe marzenia Polaków?

Minęły już prawie dwa miesiące bieżącego roku, a jak wynika z badań, najczęstszym noworocznym postanowieniem Polaków, jest to dotyczące pracy. Może to być chęć awansu, podwyżka, rozwój zawodowy lub zmiana dotychczasowej pracy. Tylko postanowienia to jedno, a jak jest z ich realizacją?

Duże zmiany

Jedną z najczęściej padających odpowiedzi na pytanie o plany zawodowe jest chęć zmiany pracy. Jest to poważny krok często podyktowany zmęczeniem, nieodpowiednimi warunkami czy wyższymi aspiracjami.

Po przeprowadzonym przez portal pracuj.pl badaniu okazuje się jednak, że 88% pracujących nie poszukuje aktywnie pracy. Zatem plany związane ze zmianą pracy można więc porównać do tych w stylu „schudnę do wakacji” czy „odmienię swoje życie” – pomysł na wielką zmianę, ale bez konkretnych szczegółów.

Istnieje też możliwość, że chęć zmiany przerasta strach przed wyjściem ze strefy komfortu – praca nie przynosi satysfakcji, ale myśl o tym, że zmiana może przynieść coś gorszego przeszkadza w działaniu. Aby dokonać skutecznych zmian trzeba stworzyć strategię działania by nie zostać w sferze marzeń.

Inwestycja w siebie

Drugą opcją wybieraną przez badanych było ukończenie kursu lub szkolenia. Taki plan jest niewątpliwie łatwiejszy do wykonania i nie narzuca zmian, które mogą budzić lęk przed nieznanym.

Kurs można znaleźć w każdej chwili i od razu się zgłosić. Jednocześnie rozwój kompetencji może być małym kroczkiem do zmiany pracy lub walki o lepsze warunki w obecnym miejscu zatrudnienia.

Apetyt na więcej

Wielu Polaków lubi swoją pracę, lubi to co robi bądź ceni zespół, w którym pracuje. Nie chce zmieniać miejsca pracy, ale oczekuje czegoś więcej.

Ta grupa marzy o podwyżce lub oczekuje awansu na wyższe stanowisko. Specjaliści z pracuj.pl radzą, by do rozmowy z przełożonym dobrze się przygotować, spisać listę sukcesów lub wykazać, że zwiększył się zakres wykonywanych obowiązków.

Coś nowego

Wśród marzeń zawodowych dość wysoko plasuje się chęć przebranżowienia. Niejednokrotnie praca podejmowana jest z konieczności, braku lepszej opcji, jest dobra zarobkowo lub wydaje się być pracą marzeń, a jednak po pewnym czasie okazuje się, że jest przyczyną zawodowego wypalenia.

A może chciałabyś pracować w branży IT? Zobacz nasz projekt #MamoPracujwIT >>> 

Podróż za karierą

Dość nieliczna grupa deklaruje chęć wyjazdu do pracy za granicę. Trend ten mocno osłabł, sytuację pogłębił Brexit i coraz częstsze głosy o możliwym wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Możliwość niestabilnej sytuacji na tle politycznym i związana z nim nagła konieczność powrotu może osłabić zapał.

Zaledwie 10% badanych stwierdziło brak planów na zmianę w życiu zawodowym co prawdopodobnie może oznaczać, że czują satysfakcję ze swojej pracy.

Pozostaje nam życzyć sukcesu i spełnienia wszystkich planów planów zawodowych każdemu, kto takie podjął. Jeśli należysz do tej grupy to pamiętaj o konsekwentnym dążeniu do celu krok po kroku.

Tekst powstał w oparciu o: media.pracuj.pl

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie