Czego szukasz

Niższe zasiłki macierzyńskie już jesienią?

W zeszłym tygodniu, senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ostateczna data wejścia w życie nowych przepisów jest bardzo ważna dla wielu przedsiębiorczych mam, gdyż dotyczy zmian o których tak głośno było w mediach… Że „matki naciągaczki”, że „matki oszustki”… O co cała afera? 

Data wejścia w życie zmian, o których mowa ma wielkie znaczenie dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka, a które prowadzą swoją firmę. Dlaczego? Bo jeśli urodzą przed zmianą przepisów, mają szansę na znacznie wyższy zasiłek macierzyński z ZUS’u.

Teraz ruch po stronie Prezydenta. Jeśli podpisze nowelizację jeszcze w tym miesiącu, realnie zmiany mogą wejść w życie jesienią (raczej późną).

O co tyle hałasu?

Za nowelizację urzędnicy wzięli się po doniesieniach medialnych o „licznych wyłudzeniach zasiłku przez matki”, które zakładały działalność gospodarczą tuż przed porodem, opłacały jedną najwyższą składkę ZUS i w ten sposób zapewniały sobie wysoki zasiłek, nawet do 5 tysięcy złotych przez, jak wiemy 12 miesięcy. Ile w tych doniesieniach prawdy, a ile nagodnki na matki, które jako samozatrudnione nie mają nigdy łatwo, tego nikt nie wie… Ważne jest, że rzesze przedsiębiorczych mam zmierzyło się z kontrolą ZUS…

Jak będzie po zmianie?

Po planowanej zmianie, wysokość zasiłku uzależniona będzie od wysokości składek opłaconych przez cały rok.

 

Co sądzisz o zmianach? Podziel się swoją opinią!

Zródło: liczbe doniesienia prasowe.

Photo credit: Ed Yourdon / Foter / CC BY-NC-SA

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie