Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Niedobór snu a zmiany hormonalne – czym może grozić bezsenność?

 • Jagoda Jasińska
 • 17 czerwca 2024
 • 4 MIN. CZYTANIA
bezsenność

Dlaczego brak snu wpływa na gospodarkę hormonalną?

Sen ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Właśnie podczas nocnego wypoczynku wydzielane są hormony regulujące wiele procesów zachodzących w ciele. Są to między innymi: insulina, która reguluje poziom cukru we krwi, grelina i leptyna odpowiadające za apetyt i uczucie sytości, serotonina, wpływająca na nastrój, a także melatonina, która reguluje rytm dobowy. Co gorsza, negatywny wpływ braku snu na powstawanie melatoniny dodatkowo pogłębia problem bezsenności. Dlatego w przypadku pojawienia się kłopotów z zasypianiem, warto jak najszybciej reagować.

Niedobór snu i zmiany hormonalne – czym grożą?

Niedobór snu i związane z nim zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Ze względu na problemy z wydzielaniem greliny i leptyny mogą pojawić się problemy ze zwiększonym apetytem w ciągu dnia, co skutkuje niekontrolowanym przyrostem masy ciała. Kłopoty powiększają się jeszcze, gdy zaburzona jest reakcja na insulinę. Wszystko to może skutkować rozwijaniem się nie tylko otyłości, ale też cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego, zwanego zespołem X.

Jakie jeszcze problemy mogą wynikać z niedoboru snu? Pogorszenie odporności i zwiększona podatność na infekcje, obniżenie zdolności poznawczych i koncentracji oraz zmiany w funkcjonowaniu tarczycy. Lista potencjalnych obciążeń zdrowotnych jest bardzo długa.

Kolejnym problemem związanym z zaburzeniami hormonalnymi jest obniżenie nastroju i rosnący poziom stresu. Wynika to ze zwiększonego wydzielania kortyzolu – hormonu stresu, przy jednoczesnym obniżaniu się poziomu serotoniny odpowiadającej za nasz dobry nastrój. Skutkiem długotrwałej bezsenności mogą być zatem zaburzenia lękowe czy stany depresyjne.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Niedobór snu jest bardzo groźny dla naszego organizmu. Co zatem robić, żeby nie doprowadzić się do błędnego koła problemów z zasypianiem i wybudzaniem nad ranem? Jest wiele czynników, wpływających na długość i jakość snu. Jeżeli bezsenność trwa już bardzo długo, warto odwiedzić specjalistę, który pomoże doprowadzić organizm do równowagi. Jednak niezależnie od tego kluczowe jest wytworzenie zdrowych nawyków związanych z zasypianiem, a także zapewnienie sobie możliwie najbardziej komfortowych warunków do zasypiania.

Od czego zacząć? Najlepiej od skontrolowania łóżka, a zwłaszcza materaca. Powinien on być wykonany z solidnych, dobrych jakościowo materiałów. Odznaczać się optymalną twardością w zależności od masy ciała użytkowników. Zbyt twardy materac może utrudniać przybranie wygodnej pozycji podczas zasypiania i pogłębiać problem z bezsennością. Niektórzy mają również kłopot z wybudzaniem się z powodu uczucia nacisku na biodra czy ramiona. Z kolei zbyt miękki nie daje ciału odpowiedniego wsparcia i również może powodować ból i nocne wybudzanie.

Warto jak najszybciej zaopatrzyć się w wygodne podłoże do spania. Obecnie bez problemu można kupić dobre materace. Stalowa Wola, Kielce czy Toruń – nawet jeśli w danej miejscowości nie ma zaufanego sklepu, z łatwością można zrobić wygodne zakupy przez internet.

Jakie nawyki będą pomocne?

Oprócz wygodnego materaca duże znaczenie ma również poduszka, która dobrze podtrzymuje kark, a także ciepła zapewniająca dobrą termoregulację kołdra i pościel wykonana z naturalnych, przyjemnych dla skóry materiałów. Nie bez znaczenia są proste, ale ważne elementy higieny snu takie jak: wietrzenie sypialni tuż przed snem i utrzymywanie tam stosunkowo niskiej temperatury, zjadanie lekkiej kolacji przynajmniej 2 godziny przed snem czy unikanie silnego światła i ekranów przed zaśnięciem.

Warto wyrobić sobie dobre nawyki – chodzić spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze, a także stworzyć przyjemne rytuały ułatwiające zaśnięcie. Może to być na przykład czytanie książki, słuchanie muzyki, ciepła kąpiel czy relaksacja.

Z bezsennością można i trzeba walczyć. Hormony kierują tak wieloma procesami w ludzkim organizmie, że zaburzenia ich wydzielania mogą mieć katastrofalne skutki. Dbając o jakość i długość snu, można w prosty sposób zapobiec wielu dolegliwościom zdrowotnym.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Zobacz więcej

artykuł
mata joga kobieta
 • Jagoda Jasińska
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Stroje kąpielowe
 • Jagoda Jasińska
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
urlop w zimie
 • Jagoda Jasińska
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Jagoda Jasińska
 • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
Jak Polacy odpoczywają w trakcie i po pracy?
 • Jagoda Jasińska
 • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content