Czego szukasz

Nie tylko do zabawy w Indian! 4 pomysły na namioty tipi w pokoju dziecięcym

Namioty tipi najwidoczniej mają magiczne właściwości. W jednej chwili są kryjówką podróżnika, w kolejnej biblioteką, a jeszcze później fortecą nie do zdobycia. Wyobraźnia dziecka nie ma granic! Na szczęście tipi w dziecięcym pokoju zniesie wszystkie oryginalne pomysły i odważne eksperymenty. Zobacz, jak wykorzystać namiot tipi we wspólnym spędzaniu czasu. Oto 4 sprawdzone propozycje zabaw z tipi w roli głównej.

dziewczynka siedzi w swoim pokoju w namiocie tipi

Namiot tipi, czyli chodź do bazy

Dzieciaki lubią mieć swoje własne miejsce, tzw. bazę. Dzięki namiotom tipi zbudowanie bazy nie będzie stanowić wyzwania. Nie trzeba masy koców i poduszek, krzeseł ani stołu. Mimo to baza odgrywa podobną rolą co w czasach naszego dzieciństwa, prawda? To azyl, kryjówka, schron. Ścianki namiotu, miękki pled, ulubione przedmioty sprawiają, że maluch czuje się komfortowo. Dziecko może czytać tu książki, słuchać audiobooków, rysować lub układać puzzle, w pojedynkę lub w towarzystwie. Ważne jest, aby to ono zadecydowało, na co akurat ma ochotę.

Jeśli dziecko zaprosi Cię do bazy, możecie stworzyć wspólne rytuały związane z tym miejscem, jak głośne czytanie lub po prostu długie rozmowy. Dzięki temu namiot tipi będzie kojarzył się z bezpieczeństwem i bliskością. A jeżeli ma kiepski humor i woli zostać samo? Nic nie szkodzi – pamiętaj, że mały człowiek musi nauczyć się samodzielnie odróżniać emocje i się z nimi oswajać. Daj mu chwilę, a potem zaproś do zabawy.

Namioty tipi dla łowców przygód

W zależności od charakteru malucha oraz jego zainteresowań namioty tipi mogą spełniać różne funkcje. Mali podróżnicy zamienią go w kryjówkę w amazońskiej dżungli. Jak to zrobić? Zadbaj o odpowiednie tło. Zielony koc to egzotyczna roślinność, niebieska wstążka to rwąca rzeka. Z głośników mogą sączyć się odgłosy natury: szum deszczu, dźwięki wydawane przez zwierzęta, muzyka bębnów. W najbliższej „okolicy” ułóż pluszowe słonie, żyrafy, tygrysy i małpy. Teraz wystarczy przygotować prosty scenariusz zabawy. Wyprawa w poszukiwaniu skarbów ukrytych w szafie? A może spotkanie z przyjaznym plemieniem?

Namiot tipi jak zamek z fosą

Przenieście się do czasów rycerzy i księżniczek. Plan zabawy można ustalać zupełnie dowolnie. Waleczna księżniczka, która odbija swoje królestwo najeźdźcom? Odważny rycerz, który jednoczy odległe krainy i ucisza spory? Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy odnajdą tu coś dla siebie. We wszystkich wariantach dziecięcy namiot tipi zamienia się w zamek lub fortecę, wokół której znajdują się przeróżne przeszkody, jak fosa, gęsty las czy zaczarowana łąka.

Namioty tipi – sklep, biblioteka czy restauracja?

Namiot tipi w pokoju dziecięcym aż prosi się o twórcze wykorzystanie do zabawy. Rodzic może wybrać albo dość skomplikowany scenariusz, albo postawić na sprawdzone historie. Jeśli chcesz przyjemnie spędzić czas z maluchem, zamień namiot tipi w osiedlowy sklepik. Dziecko, sprzedawca lub sprzedawczyni, na pewno podpowie Ci, który gatunek jabłek jest najbardziej soczysty.

Tipi-biblioteka? Wystarczy ułożyć w stoiskach trochę książek. A może tipi-restauracja? Wśród zabawek malucha z pewnością znajdzie się plastikowa zastawa i sztućce. Tipi świetnie udają też standardowe namioty, dzięki którym biwak w lesie jest na wyciągnięcie ręki i możliwy do zrealizowania nawet w sobotni poranek.

Najlepsza kryjówka, miejsce odpoczynku, przestrzeń beztroskiej zabawy. Namiot tipi wycisza, odizolowuje od świata zewnętrznego, a nawet pomaga maluchowi odzyskać równowagę emocjonalną. Okazuje się, że to coś więcej niż tylko dekoracja pokoju dziecka.

<

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie