Czego szukasz

Nie truj dziecka kodeiną! Zmiany w prawie

Kodeina, jest składnikiem syropów na kaszel dla dzieci, które można kupić bez recepty. Rodzice podają je dzieciom, nie wiedząc, że to bardzo niebezpieczne! Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii stawia kodeinę na równi z dopalaczami i narkotykami. Sprawdź, dlaczego!

Czym jest kodeina?

Kodeina (metylomorfina) wchodzi w skład opium. Można ją chemicznie uzyskać z morfiny i w tej postaci jest jej alkaloidem. W medycynie używana jest pod nazwą fosforan kodeiny i najczęściej zawierają ją syropy na kaszel suchy. 

Jak działa?

Fosforan kodeiny zawarty w syropach na kaszel, także tych dla dzieci, działa bardzo silnie na ośrodkowy układ nerwowy i może go upośledzać, hamuje odruch kaszlu, blokując w mózgu ośrodek odpowiedzialny za oddychanie, wywołuje apatię, zobojętnienie, łagodzi uczucie bólu, a w zwiększonych dawkach całkowicie je znosi. Ma także działanie przeciwbiegunkowe. Ponadto działa narkotycznie, oraz uzależnia psychicznie i fizycznie. W ciągu 20 minut od zażycia leku z zawartością kodeiny, przekształca się ona w morfinę i, krążąc we krwi, ma działanie odurzające. U dziecka z astmą może wywołać poważne zaburzenia oddychania, a nawet śmierć.

Dlaczego jest groźna?

Proces przemiany kodeiny w morfinę w organizmie dzieci do 12 roku życia, jest zmienny i nieprzewidywalny, co naraża tę grupę pacjentów w większym stopniu na działania niepożądane np.: trudności w oddychaniu. Dlatego leki zawierające kodeinę będą dozwolone do stosowania wyłącznie u dzieci powyżej 12 roku życia. Swobodny dostęp do leków z kodeiną bez recepty sprawił, że młodzież szkolna używała ich jako środków odurzających.

  • Objawy po zażyciu: senność, apatia, zawroty i bóle głowy, otępienie, mdłości, nadwrażliwość, spowolniona praca jelit. Może też wystąpić swędzenie, wysypka.
  • Objawy uzależnienia: agresja, nadpobudliwość, lęki, nadwrażliwość, kołatanie serca, mdłości, bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy ze snem.

Zgodnie z ustawą…

Z powyżej wymienionych powodów kodeina znalazła się na liście substancji psychoaktywnych wraz dopalaczami i narkotykami. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego reguluje dostępność leków z zawartością substancji psychoaktywnych. Będzie można kupić nie więcej, niż jedno opakowanie takiego leku dostępnego bez recepty. Farmaceuta nie wyda także leku osobie niepełnoletniej, oraz „ kiedy uzna, że lek może być użyty w celach pozamedycznych i stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia”.

Do 2017 roku ma zostać wydane rozporządzenie z wykazem substancji psychoaktywnych oraz maksymalnym poziomem ich zawartości w lekach dostępnych bez recepty. Większe dawki będą dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. 

Czym zastąpić?

Wiadomo już, że leczenie kaszlu u dzieci syropami z kodeiną jest niebezpieczne. Czy można więc uniknąć zagrożenia? Otóż można. Alternatywą są tutaj leki naturalne. Syropy na kaszel suchy takie, jak, np. Drosetux, który może być przyjmowany bez ograniczeń wieku czy Stodal stosowany w każdym rodzaju kaszlu są bezpieczne dla dzieci, ponieważ nie zawierają kodeiny. Ich skład stanowią głównie składniki pochodzenia naturalnego. Syropy te nie powodują też skutków ubocznych i można je łączyć z innymi lekami.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie