Czego szukasz

Nie lubisz sprzątać? Spraw sobie odkurzacz automatyczny!

Zdecydowana większość z nas lubi przebywać w czystych i uporządkowanych wnętrzach. Jednak również zdecydowana większość z nas nie przepada za sprzątaniem. Szczególnie, jeśli jest to konieczne codziennie, ponieważ jesteśmy alergikami, mamy małe dzieci czy hodujemy domowe zwierzęta.

Odkurzacz automatyczny - jak działa?

Odkurzacz automatyczny – z mopem czy bez?

Codzienne odkurzanie podłóg może rzeczywiście okazać się uciążliwą czynnością. Na szczęście nie musimy jej wykonywać samodzielnie. Możemy zastąpić tradycyjny odkurzacz automatycznym, zaprogramować sprzątanie na każdy dzień tygodnia i cieszyć się zarówno wolnym czasem, jak i czystymi podłogami.

Do niedawna na rynku dostępne były niemal wyłącznie roboty sprzątające z funkcją odkurzania. Obecnie coraz bardziej zyskują na popularności odkurzacze z mopem. Czy warto kupić takie urządzenie? Z całą pewnością tak. Wysokiej jakości robot sprzątający, taki jak np. automatyczny odkurzacz Xiaomi z funkcją mopowania nadaje się zarówno do czyszczenia podłóg z kurzu i luźnych drobin, jak i do mycia. Obydwie te funkcje mogą, ale nie muszą występować jednocześnie. Co to oznacza? Roboty Xiaomi pracują jako odkurzacze. Po założeniu modułu mopowania, nie tylko odkurzają, ale jednocześnie myją podłogę.

W ofercie Xiaomi są także roboty, które mogą:

  • odkurzać,
  • odkurzać i zmywać,
  • wyłącznie zmywać posadzki, bez odkurzania.

Trzema trybami pracy dysponują modele Mi Robot Vacuum-Mop Pro, które również wyposażono w nawigację laserową. Umożliwia ona pracę odkurzacza w zupełnych ciemnościach. Możesz więc zaprogramować sprzątanie nocne – podczas gdy ty będziesz wypoczywać, robot posprząta twoje mieszkanie.

Jak działa robot sprzątający?

Choć różne modele odkurzaczy automatycznych oferują nieco inne funkcjonalności, to jednak zasada ich działania jest taka sama. W spoczynku, robot znajduje się w podłączonej do gniazdka elektrycznego stacji dokującej. Pozwala ona na ładowanie akumulatora urządzenia.

Naładowany, wyposażony w zbiornik kurzu robot może zostać uruchomiony za sprawą polecenia głosowego, aplikacji na smartfona czy przycisku na obudowie (w zależności od dostępności poszczególnych funkcji). Wówczas rozpoczyna pracę. Wszystkie roboty Xiaomi poruszają się według optymalnego projektu ścieżki odkurzania, naśladującej czyszczenie ręczne, dwukierunkowe. Po zakończeniu pracy, robot wraca do stacji dokującej, gdzie ładuje akumulator.

Ważne parametry odkurzacza automatycznego

Poza parametrami technicznymi identycznymi jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, takimi jak siła ssąca czy zużycie energii elektrycznej, dla robotów automatycznych istotne są również inne funkcje. Na przykład możliwość zdalnego załączenia i wyłączenia, kiedy jesteśmy poza domem, a także czujniki zabezpieczające zarówno sam odkurzacz, jak i wyposażenie naszego mieszkania.

Dobry robot sprzątający posiada np. wbudowany czujnik kolizji, krawędzi czy przyspieszenia. Takie sensory nie pozwolą odkurzaczowi np. uderzyć z impetem w przeszkodę, najechać na jakiś większy przedmiot leżący na podłodze czy spaść ze schodów.

Roboty Xiaomi komunikują się z użytkownikiem głosowo, informując np. o konieczności naładowania baterii, jeździe do stacji dokującej czy zapełnieniu pojemnika na kurz lub też nieobecności pojemnika w urządzeniu.

Czy odkurzacz automatyczny może zastąpić tradycyjny?

Odkurzacz automatyczny to idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których przestrzeń do przechowywania jest bardzo cenna. Nie warto jej poświęcać na odkurzacz tradycyjny, który zajmuje wiele miejsca. Robot sprzątający przechowuje się stale w stacji dokującej, którą można umieścić w dogodnym miejscu w pokoju, kuchni czy korytarzu. Nie zajmuje tym samym szaf czy szafek.

Oczywiście odkurzacz automatyczny to doskonałe rozwiązanie również do dużych mieszkań, choć tu bardziej istotna jest nie oszczędność miejsca, lecz spore powierzchnie do sprzątania i czas, którego nie musimy poświęcać na czyszczenie podłóg. Niezależnie zatem od tego, czy dysponujemy małą kawalerką, czy dużym domem, robot sprzątający to znacznie lepsze rozwiązanie niż tradycyjny odkurzacz.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie główne: Canva; w środku: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie