Czego szukasz

Nie chcę siedzieć w biurze do nocy!

Monika – przed erą DZIECI pracowała w dużej firmie: w dziale inwestycji finansowych jako analityk. Robiła coś zupełnie niezwiązanego z jej zamiłowaniami i predyspozycjami. Obecnie mama dwójki dzieci: Kuby i Julki – oboje już w szkole. Jest nie tylko mamą, ale również właścicielką sklepu BARCELONETA, dla którego sprowadza i w którym sprzedaje oryginalne ciuchy – głównie z Hiszpanii, niedostępne w sklepach sieciowych. 

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 19/02/2012

Barwne, szalone sukienki z ekologicznych materiałów, kolorowe buty, ręcznie robiona biżuteria oraz ręcznie dziergane szaliki i czapki (również przez Monikę), torby Goshico (filcowe cuda, produkowane przez polską manufakturę) to właśnie „Barceloneta”.

Dlaczego nie chciałaś wrócić do swojej macierzystej firmy i zostałaś z dzieciakami w domu dopóki nie poszły do przedszkola?

Do pracy na etat nie chciałam wrócić, ponieważ nie chciałam zostawić moich dzieci z opiekunką/babcią i widzieć ich wieczorem tylko przez chwilę, albo i wcale (bo zwyczajnie mogłyby już spać). W mojej firmie akurat panowało duże zamieszanie, były ciągłe zmiany personalne. Co również nie zachęcało mnie do powrotu.

Co skłoniło Cię do myślenia o własnym biznesie?

Do pracy chciałam wrócić, żeby robić coś niezwiązanego z obsługą dzieci i domu… Męczące było wrażenie, że mój mózg obumiera. Że nie używam go do “wyższych” celów.

Dlaczego akurat sklep i dlaczego akurat taki?

Sklep z ciuchami, bo to lubię. Lubię kolorowe i nietuzinkowe ubrania. Kiedyś dużo szyłam i robiłam na drutach. Chciałam więc stworzyć miejsce dla kobiet, które też szukają takich rzeczy. Myślałam, że fajnie będzie zarządzać czymś swoim, a jednocześnie decydować, kiedy mam pracować.

Jak to organizujesz? Jak łączysz pracę z domem?

Pracuję wtedy, kiedy dzieci są w szkole i wieczorami, gdy już śpią. Gdy dzieci chorują, pracuję z domu. Ale np. wakacje i ferie to dramat! Praca leży odłogiem. Dlatego jednak myślę o innej formie własnego biznesu. Lepsze będą pewnie jakieś projekty, a nie codzienne administrowanie biznesu.

Czy w związku z tym, bierzesz pod uwagę etat? Można by pomyśleć, że dzieci są już duże i…

Nie, etat odpada. Nie chcę pracować dla kogoś i siedzieć w biurze do nocy. Wolę być popołudniami z dziećmi, już nawet odrabiać z nimi lekcje niż wysiadywać na zebraniach w pracy czy też przygotowywać jakieś raporty itp.! Etat tylko wtedy, gdy zmusi mnie do tego sytuacja finansowa.

Czy ktoś Ci pomaga w organizowaniu domowego życia? Babcia, mąż, opiekunki?

Mąż stara mi się pomagać. Raz mniej, raz bardziej. Ale raczej w tygodniu wszystko jest na mojej głowie – zakupy, odwożenie dzieci, zajęcia dodatkowe, lekcje, lekarze itp. Czasami szlag mnie trafia, że tak to wygląda. Myślę sobie wtedy – poszłabym do pracy etatowej, to ktoś inny by tak gnał zamiast mnie. Ale zaraz stwierdzam, że wcale nie chcę, żeby dziećmi zajmowała się opiekunka czy babcia.

Mąż, kiedy jest w domu, odrabia lekcje z matematyki z Kubą. Dla mnie to duża ulga, bo Kuba strasznie się przy matematyce wścieka. Poza tym  „obsługuje” zajęcia dodatkowe weekendowe. A co najważniejsze dzielnie znosi moje rozterki i doły – pociesza i wspiera:-)

Czy w tym wszystkim znajdujesz czas dla siebie, tak tylko dla przyjemności?

Dbam o to, żeby mieć czas na przyjemności – spotkania z koleżankami (przy kawie, winie), kino, kosmetyczka, książki… no i obowiązkowo robienie na drutach! To ostatnie bardzo mnie uspokaja.

Jak zmieniły Cię dzieci? Co zmieniły w Twoim życiu?

Dzięki dzieciom jestem bogatsza o doświadczenia i przeżycia, których nie dałby mi nikt inny. No i mnóstwo się przy nich uczę. Z łezką w oku obserwuję oboje na przedstawieniach i przyjmuję piękne laurki (dla Julci każdy dzień jest dobry do obdarowywania nas rysunkami) albo samodzielnie przez nich wymyślone i napisane książki (w tym przoduje Kuba)!

Na koniec można by dodać: Życzymy zatem wielu wzruszeń przy dzieciach i ciekawych pomysłów na siebie.

Monika jest współwłaścicielaką „Barcelonety”. „Barceloneta” to autorskie i rodzinne przedsięwzięcie dwóch wielbicielek oryginalnej mody i niepowtarzalnego hiszpańskiego design’u. W swoim założeniu „Barceloneta” to raczej miłe miejsce spędzania czasu, gdzie wpada się, żeby porozmawiać i zakupić unikalne rzeczy niż  typowy sklep z odzieżą. Polecamy! www.barceloneta.pl

Rozmawiała: Beata Ostrowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj

Co powinnaś wiedzieć o zakładaniu własnej firmy?

W końcu w wolnej chwili zastanawiasz się, czy może zacząć coś swojego? Analizujesz co Cię interesuje, jakie masz talenty i w czym tak naprawdę chciałabyś się realizować? To już bliska droga do zmonetyzowania swoich zainteresowań, czyli założenia własnej firmy. Jak to zrobić krok po kroku?
 • Grzegorz Zieliński - 10/06/2019
młoda kobieta przy biurku marzy o własnej firmie

Zakładanie własnej firmy

Poranny pośpiech jak co dzień nie robi już większego wrażenia, bo cóż zamiast tego może zaoferować nam poranek. Pośpiech jak zawsze związany z wyjściem do pracy i porannym ogarnięciem domu. W drodze do pracy pojawiają się kolejne dręczące myśli – „w jakim humorze będzie szef, czego jeszcze nie zdążyłam zrobić wczoraj”. Wtedy to jeszcze akceptujesz w końcu liczy się każda sekunda. Nie ma czasu na myślenie.

Jakie dokumenty musisz wypełnić ?

Gdy podejmiesz już swoją decyzję o założeniu firmy i zdecydujesz się jednoosobową działalność gospodarczą to masz 75% drogi pokonane! Teraz pozostaje udać się do najbliższego urzędu i dokonać rejestracji.

Jednak zanim to zrobisz przygotuj się wcześniej. Ustawodawca wymaga już na etapie składania wniosku pewnych informacji, po których ponosimy konsekwencje. Nie pozostawiaj ich ślepemu losowi.

Dobre przygotowanie do rejestracji pozwala na sprawne przeprowadzenie jej w urzędzie. W zależności jaką podejmiesz decyzje takie będziesz płacić podatki. Istotna jest także sprawa wyboru ubezpieczyciela.

Wypełnianie formularza

Zabierz do urzędu dowód osobisty, a dodatkowo musisz znać swój numer NIP (jeśli nie posiadasz zostanie Ci nadany elektronicznie).

Wymyśl nazwę firmy. Powinna być związana z prowadzoną działalnością i pamiętaj kiedy działalność się rozwinie będziesz dzięki niej rozpoznawana na rynku. Lepiej od razu wymyśleć ciekawą nazwę niż potem narażać się na niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcesz żadnego pseudonimu to wiedz, że imię i nazwisko jest obowiązkowe i to ono stanie się Twoją nazwą.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć:

Nie każdą firmę należy rejestrować

PKD

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to spis wszystkich rodzajów działalności. Wybierz sobie te, które Cię interesują. Klasyfikują one działalność według ścisłych kryteriów. Po przeanalizowaniu wypisz je sobie na kartce, aby niepotrzebnie nie szukać ich ponownie. Nie ma też potrzeby wypisywać zbyt wielu punktów PKD, ponieważ aktualnie wszystkie wpisy do działalności są zwolnione z opłat.

Wybór ubezpieczyciela

W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujesz możesz być ubezpieczona w KRUS lub ZUS.

Natomiast osoba, która będzie podlegać ubezpieczeniu w ZUS powinna wiedzieć jakie spełnia warunki, aby wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie.

Formularze jakie składa osoba przy rejestracji do ubezpieczeń:

 • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (i dobrowolnie – chorobowego)
 • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start
 • ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

Do wyboru masz:

 • ulgę na start przez 6 miesięcy nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne (składasz formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40)
 • preferencyjne składki „mały ZUS” – składki obniżone przez 24 miesiące (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70)
 • jeśli będziesz opłacać standardowe składki ponieważ nie spełniasz warunków do skorzystania z wymienionych ulg (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10)

Dokumenty składasz w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia (możesz złożyć już przy rejestracji firmy w urzędzie za pośrednictwem CEIDG.)

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym

Przedsiębiorca we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 wybiera formę płatności podatku dochodowego. Do wyboru masz:

 • na zasadach ogólnych;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa;

Przemyśl tę decyzję ponieważ według wybranej formy płatności będziesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

Profil Zaufany

Jeśli nie chcesz przychodzić do urzędu, możesz zrobić wszystko sama w domu, a następnie podpisujesz profilem zaufanym po wysłaniu dokumentów w Internecie. To darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (PESEL). Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Grzegorz Zieliński
Nauczyciel z powołania; zawodowo - wieloletni pracownik samorządowy; prywatnie - mąż i tata dwójki wspaniałych i mądrych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail