Czego szukasz

Naturalnie, że naturalne! Poznaj opinie ekspertów z Agaty o modzie na wnętrza w neutralnych barwach ziemi

Inspiracje naturalną paletą barw kształtują świat współczesnego designu wnętrz już od wielu sezonów, a w 2024 roku jeszcze przybiorą na sile. W tym artykule przyjrzyjmy się, jak rosnąca świadomość ekologiczna, poszukiwanie autentyczności i potrzeba spokoju wpływają na kształtowanie naszych domowych przestrzeni. Przybliżymy też najnowsze trendy inspirowane naturą, które warto zaprosić do swoich czterech ścian w tym roku.

Wnętrza o neutralnych barwach ziemi - poznaj trendy 2024

Salone del Mobile – oda do kolorów ziemi

Salone del Mobile, międzynarodowe targi designu w Mediolanie, każdego roku dyktują trendy, które będą zdobiły nasze wnętrza w kolejnych sezonach. W ubiegłym roku charakterystycznym elementem były głębokie, bogate odcienie kolorów ziemi. Od spalonego brązu przez kremowy, karmelowy, aż po różnorodne odcienie beżu, harmonijnie uzupełnione odcieniami zieleni, błękitu i terakoty. Eksperci z branży przewidują, że w 2024 roku trend na przyrodę we wnętrzach przybierze na sile.

Oblicze współczesnego designu dyktują zwłaszcza młode pokolenia – Millenialsi i Generacja Z – które na platformach społecznościowych coraz śmielej wyrażają swoją fascynację naturą i zrównoważonym stylem życia. W opublikowanym niedawno raporcie Pinteresta widać wyraźny wzrost zainteresowania takimi trendami jak aquatecture, czyli architektura inspirowana wodą, czy slowcation – oznaczający powolne, świadome podróżowanie. Te zagadnienia nierozerwalnie łączą się z większą troską o środowisko i pragnieniem życia w harmonii z przyrodą.

Skąd takie przywiązanie do natury? O opinię poprosiliśmy ekspertkę z Agaty:

– Rosnąca świadomość ekologiczna, poszukiwanie autentyczności i potrzeba odnalezienia spokoju w codziennym życiu sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna, zrównoważona i wyrafinowana. Wprowadzanie natury do wnętrz to dla młodych sposób na wyrażenie troski o planetę, ale również inwestycja we własne dobre samopoczucie i zdrowie.

Biofilic design i aquatecture – żywe aranżacje pełne natury

Biofilia to koncepcja, która podkreśla naszą wrodzoną potrzebę kontaktu z naturą. W aranżacji wnętrz przejawia się poprzez wprowadzenie elementów naturalnych. Ich zadaniem jest przybliżyć nas do środowiska zewnętrznego i poprawić samopoczucie. Jak można wprowadzić biofilię do wnętrz? Począwszy od roślin, przez naturalne materiały, aż po organiczne formy i światło słoneczne – nasze domy powinno wypełniać wszystko, co naturalne.

Dowodem na fascynację otaczającym nas światem jest gorący obecnie trend aquatic architecture. Według ekspertów w 2024 roku staniemy się podwodnymi ogrodnikami, tworząc w akwariach i terrariach zapierające dech w piersi kompozycje. Obserwowanie żywych organizmów, które niespiesznie poruszają się w lazurze wody, przynosi na dodatek korzyści zdrowotne, redukując stres i poprawiając koncentrację. Biofiliczne wnętrze to przestrzeń, która oddycha, regeneruje i inspiruje, będąc codziennym przypomnieniem o pięknie i potędze natury.

Śródziemnomorska oaza: harmonia kolorów i dotyk natury

Styl śródziemnomorski to esencja słońca, morza i przyrody charakterystycznej dla regionu Morza Śródziemnego. Wnętrza w tym stylu są jasne, przewiewne i przytulne. Ich sercem są otwarte przestrzenie, które sprzyjają relaksowi i spotkaniom towarzyskim. Dominują w nich biel i odcienie błękitu przypominające o morzu i niebie. Uzupełnione ciepłymi barwami ziemi, takimi jak terakota, oliwkowa zieleń czy słoneczna żółć. Ściany często zdobią zaoblone detale, takie jak łukowate drzwi czy okna, które dodają wnętrzom charakteru. Meble są proste, ale solidne, wykonane z drewna lub kute z żelaza, podkreślając naturalny, surowy charakter przestrzeni.

W stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć też roślinności. Zarówno w postaci pojedynczych kwiatów doniczkowych, jak i bujnych zielonych ogrodów, które są naturalnym przedłużeniem przestrzeni życiowej. To styl, który oddaje ducha lekkiego, beztroskiego życia, łącząc w sobie piękno naturalnych materiałów, kolorów i tradycyjnych wzorów.

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na swoje wnętrze w 2024 roku, jako inspirację rozważ styl śródziemnomorski. Przywołując atmosferę ciepłych, słonecznych dni, odpoczynku w cieniu oliwnych drzew i delikatnej morskiej bryzy, Twoje wnętrza mogą stać się miejscem, gdzie każdy dzień przynosi uczucie wakacyjnego relaksu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie