Czego szukasz

Naklejki na ubrania dla dzieci i inne pomysły na bezpieczny powrót do szkoły

Powrót do szkolnej rzeczywistości może być trudny zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zadaniem dorosłych jest zatroszczyć się o swoją pociechę na każdej płaszczyźnie, tak by czuła się bezpiecznie w szkole i poza nią. Pomoże w tym odpowiednio skompletowana szkolna wyprawka, gdzie oprócz zeszytów i szkolnych przyborów powinny znaleźć się też odblaski.

  • Jagoda Jasińska - 02/10/2019
dzieci z plecakami idą do szkoły

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, czym są gadżety odblaskowe. Mimo wszystko wciąż wiele osób zapomina o ich istnieniu. Tymczasem każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest noszenie odblasków po zmroku.

Jesień i zima to czas, kiedy ciemno robi się stosunkowo wcześnie. Niektóre dzieci kończą lekcje w porze popołudniowej, przez co powrót ze szkoły do domu ma miejsce po ciemku. Ograniczona widoczność i ciemne ubranie malucha to przepis na katastrofę. Wystarczy jednak zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe, by uratować mu życie i zdrowie.

Odblaski dla dzieci – dlaczego warto je nosić?

Kierowca, gdy zobaczy na drodze pieszego, ma dosłownie sekundy na właściwą reakcję. Gdy pieszy nie ma na sobie odblasków, kierujący pojazd widzi go dopiero z 30 metrów, czyli praktycznie w ostatniej chwili. Okazuje się jednak, że wystarczy mieć na sobie odblaski na ubrania, aby ta odległości zwiększyła się niemal 5-krotnie.

Widząc dziecko ze 150 metrów, kierowca ma szansę wybrnąć z zagrożenia w taki sposób, aby nikomu nie stała się krzywda. Można więc śmiało powiedzieć, że odblaski mogą uratować życie.

Naklejki odblaskowe – jak przekonać dziecko do ich noszenia?

Dzieci często buntują się i nie wiedzieć czemu robią nam na przekór. Nie inaczej jest w kwestii noszenia odblasków. Czasem trudno jest przekonać malucha do założenia odblaskowej kamizelki lub szelek. Wtedy znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze elementy takie jak odblaskowe naklejki, ale i w ich przypadku trzeba się sporo natrudzić, by dziecko dało je sobie nakleić.

Co możesz zrobić, aby przekonać pociechę, że naklejki odblaskowe na odzież to coś, bez czego nie może ruszyć się z domu? To proste – daj mu je samodzielnie wybrać. Z pewnością wybierze takie, które najbardziej przypadną mu do gustu, a wtedy o pozwolenie na naklejenie ich na ubranie nie trzeba będzie długo prosić.

Naklejki dla przedszkolaków i uczniów – gdzie je nakleić?

Kluczowe jest, by naklejki odblaskowe dla dzieci były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to bowiem jedynie ozdoba bluzy lub kurtki, lecz niepozorny element, który może uratować życie i zdrowie dziecka.

Naklejki odblaskowe na kurtkę najlepiej nakleić na jej tył lub ramiona, nie zapominając o chociaż jednej naklejce z przodu. Jeśli chodzi o naklejki odblaskowe na ubrania, takie jak spodnie, najlepiej przymocować je przy nogawkach. Nie trzeba obawiać się o jakość tego typu elementów, gdyż naklejki wodoodporne nawet po praniu prezentują się dobrze, jednocześnie bez zarzutu spełniając swoje zadanie.

Ubrania odblaskowe – alternatywa dla naklejek

Czasem w sklepach z odzieżą dla dzieci spotkać można całe ubrania z odblaskowych materiałów (najczęściej kurtki) lub z odblaskowymi wstawkami. Decydując się na nie, nie trzeba będzie myśleć o dodatkowych odblaskowych gadżetach, gdy dziecko będzie wychodzić z domu, gdyż zawsze będzie mieć je przy sobie.

Naklejka odblaskowa to jeden z wielu przykładów odblasków dla dzieci. W sklepach znaleźć można całą masę innych odblaskowych gadżetów takich jak kamizelka odblaskowa, odblaskowe szelki czy samozaciskowe opaski na ramię. Wybór jest tak duży, że każdy rodzic ma szansę wybrać taki element, który spełni jego oczekiwania, a przy tym spodoba się dziecku.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: stock.adobe.com
Autor: candy1812

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×