Czego szukasz

Najpopularniejsze pytania zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych

Rozmowy kwalifikacyjne bywają stresujące. Na szczęście przebiegają w podobny sposób, a padające podczas nich pytania łatwo przewidzieć. Często na spotkaniach dotyczących pracy w różnych branżach rekruterzy oczekują wypowiedzi na takie same tematy. Interesuje ich m.in. doświadczenie, zainteresowania czy plany na przyszłość. Warto przygotować się z wyprzedzeniem, by zaskoczyć rozmówcę elokwencją i pewnością siebie. Oto lista najpopularniejszych pytań.

  • Jagoda Jasińska - 21/07/2017
zdjęcie dłoni mężczyzny w marynarce wyciągniętej w naszą stronę, jak przy powintaniu

1. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?

To pytanie o Twoje osiągnięcia, umiejętności i mocne strony. Opracowując odpowiedź najlepiej ponownie przeczytać ofertę pracy i podkreślić w niej najważniejsze wymagania i obowiązki. Następnie zastanów się nad swoimi sukcesami. Nie zapomnij wspomnieć o nagrodach, awansach, pozyskanych klientach, zrealizowanych projektach i przeprowadzonych kampaniach. Jeśli to możliwe, przytocz mierzalne dane – liczby i procenty przekonują najbardziej.

2. Proszę opowiedzieć coś o sobie

Rekruterzy pragną poznać Cię bliżej i sprawdzić, czy potrafisz dobrze się zareklamować. Naucz się opowiadać o swoich planach, umiejętnościach i zaletach. Streść historię swojej kariery w kilku zdaniach. Skup się na osiągnięciach. To okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Nie należy pomijać też zainteresowań – pracodawcy doceniają ludzi z pasją.

3. Jakie są Twoje słabe strony?

Twój potencjalny pracodawca nie będzie chciał słyszeć o słabościach uniemożliwiających pracę w danej branży. Warto opowiadać o wadach, nad którymi pracujesz. Samodyscyplina i nieustająca chęć doskonalenia wzbudzą szacunek i wpłyną korzystnie na postrzeganie Twojej osoby.

4. Co wiesz o naszej firmie?

Większość kandydatów nie przygotowuje na to pytanie wyczerpującej odpowiedzi. Nie poświęca czasu na wyszukanie informacji o firmie, do jakiej aplikuje. Takie podejście sprawi, że rekruter może uznać Cię za osobę leniwą i niezaangażowaną. Stwierdzi, że nie traktujesz poważnie rozmowy i nie szanujesz poświęconego Ci czasu. By zwiększyć swoje szanse i wypaść korzystnie, zajrzyj na stronę internetową potencjalnego pracodawcy. Jako uzupełnienie sprawdzenia stanu Twojej wiedzy może paść pytanie o to, dlaczego chcesz pracować właśnie dla tej firmy? Zastanów się, co w ofercie, na którą aplikujesz, wzbudziło Twoje zainteresowanie.

5. Ile chcesz zarabiać?

Zarobki to jeden z najpopularniejszych tematów poruszanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli podana kwota będzie zbyt niska, trudniej będzie ją negocjować w przyszłości. Zbyt wysokie wymagania finansowe sprawią, że firma zdecyduje się na kandydata, który może pracować za niższą stawkę. Dowiedz się jakie są średnie zarobki na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Skorzystaj z darmowych porównywarek. Określ najmniejszą pensję, jaka Cię usatysfakcjonuje. Negocjuj i pamiętaj: znaj swoją wartość.

6. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Celem tego pytania jest sprawdzenie czy kandydat wiąże swoją przyszłość z daną firmą, czy też traktuje pracę w niej jako etap przejściowy. Rekrutera zainteresuje wizja kariery kandydata i poznanie jego ambicji. Pracodawcom zależy na osobach, które mają już pomysł na siebie i potrafią go odpowiednio zaprezentować.

7. Z kim lubisz pracować?

Rekruter zechce w ten sposób sprawdzić, czy dopasujesz się do zespołu i poradzisz sobie z pracą grupową. Najbezpieczniejsza jest deklaracja umiejętności efektywnego współdziałania z różnymi ludźmi. Nie podkreślajmy indywidualizmu w przypadku, gdy aplikujemy na stanowisko zakładające zajmowanie się projektami wymagającymi kolektywnego wysiłku.

8. Dlaczego zrezygnowałeś/zrezygnowałaś z poprzedniej pracy?

To pytanie porusza też kwestię przyszłości i motywów kierujących kandydatem, który aplikuje na dane stanowisko. Nie należy narzekać na poprzedniego szefa, brak rozwoju czy zdradzać prywatnych szczegółów. Lepiej skupić się na pragnieniu zmian i chęci doskonalenia swoich umiejętności.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto opracować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (tutaj sprawdź atrakcyjne oferty pracy). Mówiąc płynnie, rzeczowo i ciekawie wyróżnimy się na tle pozostałych kandydatów ubiegających się o daną posadę. Właściwe przygotowanie zredukuje stres, doda pewności siebie i przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail