Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Najpopularniejsze pytania zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych

  • Jagoda Jasińska
  • 21 lipca 2017
  • 4 MIN. CZYTANIA
Rozmowy kwalifikacyjne bywają stresujące. Na szczęście przebiegają w podobny sposób, a padające podczas nich pytania łatwo przewidzieć. Często na spotkaniach dotyczących pracy w różnych branżach rekruterzy oczekują wypowiedzi na takie same tematy. Interesuje ich m.in. doświadczenie, zainteresowania czy plany na przyszłość. Warto przygotować się z wyprzedzeniem, by zaskoczyć rozmówcę elokwencją i pewnością siebie. Oto lista najpopularniejszych pytań.

1. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?

To pytanie o Twoje osiągnięcia, umiejętności i mocne strony. Opracowując odpowiedź najlepiej ponownie przeczytać ofertę pracy i podkreślić w niej najważniejsze wymagania i obowiązki. Następnie zastanów się nad swoimi sukcesami. Nie zapomnij wspomnieć o nagrodach, awansach, pozyskanych klientach, zrealizowanych projektach i przeprowadzonych kampaniach. Jeśli to możliwe, przytocz mierzalne dane – liczby i procenty przekonują najbardziej.

2. Proszę opowiedzieć coś o sobie

Rekruterzy pragną poznać Cię bliżej i sprawdzić, czy potrafisz dobrze się zareklamować. Naucz się opowiadać o swoich planach, umiejętnościach i zaletach. Streść historię swojej kariery w kilku zdaniach. Skup się na osiągnięciach. To okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Nie należy pomijać też zainteresowań – pracodawcy doceniają ludzi z pasją.

3. Jakie są Twoje słabe strony?

Twój potencjalny pracodawca nie będzie chciał słyszeć o słabościach uniemożliwiających pracę w danej branży. Warto opowiadać o wadach, nad którymi pracujesz. Samodyscyplina i nieustająca chęć doskonalenia wzbudzą szacunek i wpłyną korzystnie na postrzeganie Twojej osoby.

4. Co wiesz o naszej firmie?

Większość kandydatów nie przygotowuje na to pytanie wyczerpującej odpowiedzi. Nie poświęca czasu na wyszukanie informacji o firmie, do jakiej aplikuje. Takie podejście sprawi, że rekruter może uznać Cię za osobę leniwą i niezaangażowaną. Stwierdzi, że nie traktujesz poważnie rozmowy i nie szanujesz poświęconego Ci czasu. By zwiększyć swoje szanse i wypaść korzystnie, zajrzyj na stronę internetową potencjalnego pracodawcy. Jako uzupełnienie sprawdzenia stanu Twojej wiedzy może paść pytanie o to, dlaczego chcesz pracować właśnie dla tej firmy? Zastanów się, co w ofercie, na którą aplikujesz, wzbudziło Twoje zainteresowanie.

5. Ile chcesz zarabiać?

Zarobki to jeden z najpopularniejszych tematów poruszanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli podana kwota będzie zbyt niska, trudniej będzie ją negocjować w przyszłości. Zbyt wysokie wymagania finansowe sprawią, że firma zdecyduje się na kandydata, który może pracować za niższą stawkę. Dowiedz się jakie są średnie zarobki na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Skorzystaj z darmowych porównywarek. Określ najmniejszą pensję, jaka Cię usatysfakcjonuje. Negocjuj i pamiętaj: znaj swoją wartość.

6. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Celem tego pytania jest sprawdzenie czy kandydat wiąże swoją przyszłość z daną firmą, czy też traktuje pracę w niej jako etap przejściowy. Rekrutera zainteresuje wizja kariery kandydata i poznanie jego ambicji. Pracodawcom zależy na osobach, które mają już pomysł na siebie i potrafią go odpowiednio zaprezentować.

7. Z kim lubisz pracować?

Rekruter zechce w ten sposób sprawdzić, czy dopasujesz się do zespołu i poradzisz sobie z pracą grupową. Najbezpieczniejsza jest deklaracja umiejętności efektywnego współdziałania z różnymi ludźmi. Nie podkreślajmy indywidualizmu w przypadku, gdy aplikujemy na stanowisko zakładające zajmowanie się projektami wymagającymi kolektywnego wysiłku.

8. Dlaczego zrezygnowałeś/zrezygnowałaś z poprzedniej pracy?

To pytanie porusza też kwestię przyszłości i motywów kierujących kandydatem, który aplikuje na dane stanowisko. Nie należy narzekać na poprzedniego szefa, brak rozwoju czy zdradzać prywatnych szczegółów. Lepiej skupić się na pragnieniu zmian i chęci doskonalenia swoich umiejętności.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto opracować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (tutaj sprawdź atrakcyjne oferty pracy). Mówiąc płynnie, rzeczowo i ciekawie wyróżnimy się na tle pozostałych kandydatów ubiegających się o daną posadę. Właściwe przygotowanie zredukuje stres, doda pewności siebie i przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Zobacz więcej

artykuł
Dzień Otwarty w Boehringer Ingelheim grafika z zaproszeniem
  • Jagoda Jasińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
oczekiwania finansowe
  • Jagoda Jasińska
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
Dziewczyna z telefonem w ręce przy stoliku zakłada profil na LinkedInie
  • Jagoda Jasińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
Czy kolory mogą pomóc w pracy?
  • Jagoda Jasińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
JOB TUNE UP
  • Jagoda Jasińska
  • 2 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Praca w bankowości UBS
  • Jagoda Jasińska
  • 11 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content