Czego szukasz

Najlepsza niania to… guwernantka

Czy guwernantka to poważna pani w długiej szarej sukni i groźną miną? Nic bardziej mylnego! Współczesna guwernantka to osoba radosna, przyjaźnie nastawiona do życia, posiadająca pasję i wiedzę niezbędną do jak najlepszego zajmowania się naszymi dziećmi. Poznajcie Olę, która szkoli i zatrudnia współczesne guwernantki! 

  • Martyna Kolecka - 10/07/2014

Olu, porozmawiamy dzisiaj o współczesnych guwernantkach. Kim jest i kim na pewno nie jest taka nowoczesna guwernantka?

Współczesna guwernantka jest swego rodzaju pomostem pomiędzy dawną, tradycyjnie rozumianą guwernantką, a nowoczesną opiekunką do dziecka. Guwernantka na pewno nie jest pierwszą lepszą osobą zatrudnioną do opieki nad dzieckiem, po możliwie najniższych kosztach. Nie jest też osobą  wybieraną w pośpiechu, bo już już natychmiast trzeba wracać do pracy (to często perspektywa rodzica szukającego niani). Współczesna guwernantka zna nowoczesne podejścia do wychowania dziecka i rozumie potrzebę wszechstronnej pracy z dzieckiem, choć jednocześnie najczęściej ma swoją pasję, którą dziecku stara się zaszczepić.

A skąd pomysł aby unowocześnić to pojęcie?

Z nieporozumień (śmiech). Bardzo często zdarzało się, że Klienci nie rozumieli kim są guwernantki zatrudniane przez nas. Bali się, że przyjdzie do ich domu bona – matrona w wykrochmalonej sukience, która nie będzie umiała, ani chciała spontanicznie bawić się z dzieckiem. A tymczasem nasze guwernantki to osoby pogodne, roześmiane i bardzo szybko nawiązujące relacje z ludźmi w każdym wieku. To, co je wyróżnia na rynku niań i opiekunek to bardzo wysokie kompetencje i wiedza oraz świadomość wykonywanego przez siebie zawodu i obowiązków z tym związanych.

Sama jesteś mamą, czy korzystasz z pomocy swoich guwernantek?

Oczywiście! Moje guwernantki już nieraz uratowały mi życie. Prawda jest taka, że jestem mamą pracującą i kocham to, co robię, więc od czasu do czasu ktoś musi zostać z moimi chłopakami. Jaś i Franek chodzą już do przedszkola, więc nie potrzebują guwernantki pełnoetatowej, ale zdarza się, że coś mi czasem wypada i wtedy dzwonię po ekipę ratunkową, czyli którąś z moich Pań.

Często żartobliwie mówię o tym, że moi synowie są częścią ekipy rekrutacyjnej, gdyż pierwsze testy guwernantki często przechodzą właśnie na nich.

A gdybyś musiała w jednym zdaniu odpowiedzieć na pytanie: różnica pomiędzy nianią w takim potocznym rozumieniu, a guwernantką polega na…

…tym, że guwernantka traktuje swoją pracę jako zawód, który wykonuje bo go lubi, że ma do tego wykształcenie, wiedzę i umiejętności i że świadomie bierze udział w procesie wychowywania dziecka.

Oprócz tego, że jesteś mamą, prowadzisz też niejeden biznes prawda? Opowiedz proszę czym się zajmujesz.

To prawda – jestem Mamą pracującą i żadnej pracy się nie boję ;-). Oprócz prowadzenia Agencji i Szkoły Guwernantek Governess Lane jestem również od 8 lat trenerką biznesu z obszaru zarządzania i przywództwa – szkolę kadrę menedżerską z tych zagadnień. Oba moje obszary zawodowe doskonale się uzupełniają, gdyż prowadząc szkolenia uaktywniam w sobie kompetencje komunikacyjne i społeczne, które są niezwykle ważne w pracy w Agencji i Szkole Guwernantek.

A czy bycie biznesmamą jest łatwe czy raczej trudniejsze niż praca na etacie?

Hmm, to trudne pytanie. Na pewno bycie biznesmamą jest trudniejsze i bardziej wymagające, ale dla mnie też bardziej satysfakcjonujące. Od 2006 roku prowadzę własną firmę i nigdy nie zamieniłabym tych doświadczeń na pracę etatową, głównie dlatego, że lubię sama o sobie decydować zarówno w małych aspektach, jak na przykład godziny pracy, jak i dużych, gdy na przykład podejmuję decyzję o kierunkach własnego rozwoju. Tylko dwa razy miałam myśl o tym, że być może jednak etat byłby wygodniejszy i był to okres dwóch urlopów macierzyńskich, które dla matek prowadzących działalność gospodarczą są wyjątkowo niekorzystne jeśli chodzi o wynagrodzenie.

To niestety częste zmartwienie mam „na swoim”. A co daje Ci praca zawodowa?

Radość. Najkrócej mówiąc  ;-).

Staram się, by moi synowie tę radość widzieli i by wiedzieli, że praca może być czymś ciekawym, rozwojowym i interesującym. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żebym na pytanie synów „Mamo, a po co idziesz do pracy?” odpowiedziała: „zarabiać pieniądze”. Mówię im, że idę do pracy bo to lubię. Liczę na to, że w przyszłości moje dzieci również znajdą sobie drogę zawodową, w której będą się realizować.

Kto Cię wspiera i na kogo możesz liczyć w najtrudniejszym sytuacjach?

Największym wsparciem jest dla mnie mój mąż, który mocno kibicuje zarówno moim pasjom osobistym, jak i zawodowym. Mąż jest naukowcem, który tak jak ja, ma nieregularny tryb pracy i częste wyjazdy naukowe, więc musimy się czasem sporo nagimnastykować, by ułożyć sobie „grafik życia codziennego”.

A wracając jeszcze do guwernantek, to wiem, że otworzyłaś niedawno Szkołę Guwernantek. Kto się do niej zgłasza? I czego uczycie w Szkole?

Tak – jesienią rusza pierwsza edycja Szkoły Guwernantek, z której jestem niesłychanie dumna, gdyż myślałam o tym już od kilku lat. Do szkoły zgłaszają się bardzo różne kobiety, ale to co je łączy to świadome podejście do zawodu, który chcą wykonywać oraz najwyższa jakość usług, którą chcą oferować.

To czego uczymy nie wynika z jakichkolwiek odgórnych ustaleń, teorii czy modelowych podejść lecz jest zainspirowane codzienną praktyką. 

W trakcie Szkoły poruszamy zagadnienia nowoczesnego podejścia do wychowania dzieci – rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy, nowoczesnej higieny niemowląt, ekorodzicielstwa i BLW. Guwernantka nie musi być zwolennikiem danego podejścia, ale na pewno musi je znać. Innym tematem, który jest niesłychanie istotny to savoir vivre i kultura języka polskiego. Zupełnie wyjątkową ofertę mamy w zakresie nowych technologii w pracy guwernantki. W Szkole uczymy o wartościowych aplikacjach, grach i zabawach na tablety, komputery i telefony komórkowe, z których można (od czasu do czasu) skorzystać, ale także uczymy jak blokować telefon, komputer, tablet, nakładać filtry itp.

Nasze przyszłe guwernantki poznają także świat wartościowej literatury dziecięcej, muzyki, filmu, komiksu itp. Oczywiście nie zabraknie także tematów bardziej standardowych, ale koniecznych, jak na przykład szkolenia z pierwszej pomocy pediatrycznej, warsztatów z lekarzem rodzinnym, czy zajęć z pobudzania kreatywności dziecięcej.

Czyli każdemu rodzicowi korzystającemu z usług niań należy życzyć aby trafił właśnie na guwernantkę?

Tak, jak najbardziej. Zachęcamy Rodziców, by spojrzeli na temat opieki nad swoim dzieckiem bardzo szeroko – osoba, która spędza 8 -10 godzin codziennie z naszym dzieckiem staje się dla niego (czy chcemy czy nie chcemy) wzorcem osobowym. Warto, by był to „model” godny naśladowania.

Trzymamy kciuki za Szkołę i dziękuję za rozmowę!

Z Aleksandrą Budzyńską, właścicielką Szkoły i Agencji Governess Lane rozmawiała Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – redakcja Mamo Pracuj

 

Zdjęcia: właśność Governess Lane

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Martyna Kolecka
Podyskutuj

Szykuj formę na 2021 – czyli jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Kryzys stał się faktem. Co będzie dalej? Tego nikt nie wie na pewno... Jeśli jednak nie chcesz czekać z założonymi rękami i już teraz zacząć przygotowania się do ponownego wejścia na rynek pracy, skorzystaj z tych podpowiedzi!
  • Joanna Wojdan – Liszewska - 27/05/2020

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Aby opisać jej wpływ na gospodarkę, analitycy stosują wykresy odpowiadające kształtem trzem literom: V, U oraz L.

Model V przypomina ślad, jak zostawiłaby za sobą kauczukowa piłka, która upuszczona odbija się i osiąga nieco niższą wysokość (gwałtowny spadek i gwałtowny wzrost).

Model U można zobrazować jako pływaka na brzegu basenu, który po skoku na główkę wynurza się – tutaj krach wytraca swój impet by powoli przerodzić się we wzrost gospodarczy.

I na koniec model L, upadek gospodarki bez odbicia. Na szczęście większość prognostów mówi o modelu V i U, a wzrost prognozuje już w 2021 roku (Spring 2020 Economic Forecast).

A jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca br. Zapisy już trwają!

Rynek pracodawcy

Żeby zrozumieć kryzys gospodarczy powróćmy wspomnieniami do uczuć, jakie towarzyszyły nam na przełomie kwietnia i marca. Przypomnijmy sobie obawy, które odczuwaliśmy (lub wciąż odczuwamy) z ludźmi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Lęk towarzyszył nam, gdy myśleliśmy o członkach naszej rodziny, o naszych zobowiązaniach i planach. A teraz pomyślimy o prezesach małych i średnich przedsiębiorstw, o osobach stojących na czele wielkich korporacji i o tych, którzy decydują o prawodawstwie.

Ciążąca na nich odpowiedzialność wymusza ostrożność i powściągliwość w podejmowanych decyzjach. Ostatnie lata wzrostu gospodarczego nauczyły nas „chcenia”, teraz musimy zweryfikować nasze oczekiwania, gdyż rynek pracownika w ciągu kilku tygodniu zamienił się w rynek pracodawcy.

Zobaczmy jak funkcjonuje teraz biznes

Firmy przyglądają się dokładnie każdej złotówce i ograniczają wydatki. Ale też dokładnie analizują plany inwestycyjne, (a co za tym idzie zatrudnienia) w kluczowych dla siebie obszarach. Zdają sobie sprawę z tego, że planowany na 2021 rok wzrost, to okazja na prześcignięcie konkurencji. Zakładając, że spełni się scenariusz U lub V, firmy staną przed ogromną szansą. To, jak dynamicznie firma odbije się, zdecyduje o jej miejscu na nowym, post-pandemicznym rynku. Chcę zachęcić kandydatów, by myśleli podobnie. Teraz nabierajmy nowych kompetencji, by odpowiedzieć na potrzeby pracodawców niecierpliwie czekających na biznesowe „zielone światło”.

Biuro firmy Bosch w Warszawie

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Co teraz możemy zrobić, żeby być atrakcyjnym kandydatem?

To bardzo trudne pytanie, bo szykujemy się na nieznane. Na rynku może nastąpić przetasowanie. Giganci z 2020 roku mogą stracić na znaczeniu, a wśród pracodawców mogą pojawić się nowi gracze, polscy lub zagraniczni.

Ucz się języków

Dlatego niezwykle ważne jest szlifowanie języków obcych. Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia. Książki do poduszki czytaj po angielsku, spróbuj wykonywać trening z anglojęzyczną gwiazdą fitnessu, a seriale oglądaj z angielskimi napisami. Jeśli kiedyś uczyłaś się drugiego języka, ściągnij na telefon aplikację, która, dzięki fiszkom lub quizom, pozwoli Ci odświeżyć słownictwo. Umiejętność dobrego posługiwania się językiem obcym, jak również wyłapywania znaczenia, ma ogromne znaczenie w międzynarodowych korporacjach.

Zadbaj o swój profil na LinkedIn

Jak mantrę będę powtarzać, że LinkedIn i inne media społecznościowe ułatwiają znalezienie pracy. To dobry moment, żeby odnowić stare znajomości i zapisać się do branżowych grup dyskusyjnych. Dzięki Facebookowi możemy dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach, takich jak webinary czy spotkania, które wcześniej były dla nas niedostępne, bo np. organizowane w innym mieście.

Spójrz na swój profil na LinkedIn i sprawdź, czy nie wymaga uzupełnienia lub uaktualnienia. Poproś swoich znajomych o potwierdzenie umiejętności lub wypisanie rekomendacji. Wybierz jedną lub dwie osoby, które pracują
w wymarzonej przez Ciebie branży i śledź ich na social media tak, by zrozumieć ich perspektywę.

Chcesz prowadzić swój profil na LinkedIn. Poznaj 4 najważniejsze kroki na początek

Jak poruszać się na nowym rynku pracy?

Na początku artykułu pisałam o rewolucji w gospodarce, a teraz powtórzę to w odniesieniu do naszych osobistych celów i wartości. Czas kwarantanny pokazał, że dla ważnego celu jesteśmy w stanie wiele poświęcić: swój komfort, oszczędności, plany. Być może dla niektórych z nas ruszyło domino, które wywoła szereg zmian w naszym życiu.

Zanim zaczniemy aplikować na stanowiska, o których wcześniej marzyliśmy, warto przyjrzeć się samemu sobie i sprawdzić, czy nasze aspiracje pozostają bez zmian. Warto też pamiętać, że jeśli wszystkich nas czeka nieznane, to zmieniając teraz swoją ścieżkę kariery, nie ryzykujemy wcale znacznie bardziej niż inni.

Zobacz także: Jak firma Bosch wspiera wspiera swoich pracowników na co dzień i w tych trudnych czasach!

Poznaj także nasz projekt mentoringowy #MotherEmopower, który realizujemy od marca br., wspólnie z Fundajcją Mamo Pracuj, wspierając 13 mam wracających do pracy!

Zdjęcie: główne Istock, zdjęcie biura Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Wojdan – Liszewska
Employer Branding Expert w Robert Bosch Sp. z o.o., absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Wizerunkiem Pracodawcy na Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2011 roku pracuje w dziale HR w firmach zajmujących się nowymi technologiami. Jako doświadczony employer brandingowiec kieruje się zasadą mówiącą, że sukcesy biznesowe firmy i sukcesy osobiste jej pracowników są ze sobą silnie powiązane. Od lat z sukcesem wdraża inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników – rodziców.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
  • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

  • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
  • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
  • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
  • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

  • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

  • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

  • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail