Czego szukasz

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek – mamy to!

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Gotfryd – założycielki Mamo Pracuj – zostały laureatkami tegorocznej Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienie przyznawane jest wyjątkowym krakowiankom – kobietom mającym wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz pracującym na rzecz równouprawnienia za efekty, zakres działań oraz innowacyjność i różnorodność podejmowanych projektów. Jesteśmy dumne z tego wyróżnienia!

Gala przyznania Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 roku odbyła się gala przyznania Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Podczas otwarcia gali Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta miasta Krakowa ds. polityki równościowej, która jest jednocześnie pomysłodawczynią ustanowienia tego wyróżnienia powiedziała: “Potrzebujemy opowieści o kobiecej sile i mocy. Niezbędne jest, by wybrzmiały nasze herstorie, by docenione zostały należycie kobiece sukcesy i osiągnięcia. Dlatego powołanie Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej jest tak ważne. Jest to szansa, by docenić krakowianki, które stawiają czoła wyzwaniom i czynią nasze miasto lepszym każdego dnia”.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

40 kandydatek i 4 nagrody

Spośród 40 zgłoszonych kandydatek wybrano następujące laureatki: Renata Kopyto, prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, Olha Menko oraz oczywiście Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, czyli założycielki Fundacji Mamo Pracuj i Talenti.pl. Wszystkim ogromnie gratulujemy!

Gala przyznania Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej
Gala przyznania Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej

Ta forma wyróżnienia została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. i corocznie jest przyznawana przez prezydenta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. Jest to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych w ramach projektu parasolowego #krakowianki.

Kazimiera Bujwidowa pisała w 1910 „Samo formalne równouprawnienie kobiety już to przez nadanie jej praw politycznych, już to przez ekonomiczne uniezależnienie nie rozwiąże kwestii kobiecej ani pokrzywdzenia kobiety nie zniesie. Przez odnalezienie siebie i uwierzenie w siebie oraz wyodrębnienie i usamoistnienie prowadzi jedynie droga do prawdziwego wyzwolenia dla kobiety.”

Zespół Fundacji Mamo Pracuj
Zespół Fundacji Mamo Pracuj

Ustanowienie tej nagrody ma na celu tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspieranie kobiet w ich działaniach oraz walkę z dyskryminacją ze względu na płeć.

Zdjęcia: P. Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa; archiwum prywatne

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie