Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Na czym polega leczenie chrapania metodą radiochirurgii RaVoR?

  • Zofia Kowalska
  • 24 października 2016
  • 3 MIN. CZYTANIA
Jeżeli chrapanie jest coraz częściej przedmiotem kłótni między chrapiącym a jego partnerem, oboje budzą się niewypoczęci, a cmokanie, gwizdanie czy nawet śpiew przestały być wystarczającym środkiem zaradczym, warto zastanowić się nad nieco bardziej radykalnymi metodami leczenia. Tak, chrapanie da się leczyć i to całkiem skutecznie! Dziś przyjrzymy się jednej z technik stosowanych w terapii chrapania – metodzie RaVoR.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to nic innego jak wibracja języczka i podniebienia miękkiego, która ma miejsce w trakcie wykonywania wdechu podczas snu. Dane Centrum Badań Opinii Społecznej wskazują, że obecnie na tę przypadłość cierpi około 13 milionów Polaków, co oznacza co trzeciego obywatela naszego kraju. Z badań wynika także, że chrapanie jest przypadłością częściej występującą w grupie mężczyzn, którzy przekroczyli 40 rok życia. Chrapanie, choć jest dolegliwością uciążliwą dla otoczenia chrapiących oraz dla nich samych, samo w sobie nie jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia czy życia. Jednak może być objawem poważnego schorzenia, jakim jest bezdech senny, który jest stanem chorobowym mogącym stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza wzdłuż dróg oddechowych, który wprowadza języczek i miękkie podniebienie w drgania. Utrudniony przepływ powietrza może być powodowany np. przez alergie, otyłość czy osłabienie mięśniówki gardła. W terapii chrapania stosowane są środki farmakologiczne, choć ich skuteczność jest obecnie na polu naukowym dyskutowana. Leczenie opiera się także na usuwaniu przyczyn chrapania, czyli m.in. otyłości, walce z alergią i innymi. W stanach lekkich, umiarkowanych i ciężkich stosowane są specjalne aparaty zewnątrzustne. Chrapanie niweluje się również za pomocą metod chirurgicznych polegających na częściowej amputacji języczka oraz redukcji tkanek miękkich gardła i podniebienia miękkiego.Wykorzystuje się także metody radiochirurgiczne, w tym RaVoR.

RaVoR – panaceum na głośne spanie

RaVoR, czyli bipolarna stymulacja tkanek za pomocą fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej, jest techniką radiochirurgiczną charakteryzującą się niewielką inwazyjnością oraz wysoką skutecznością w leczeniu chrapania i bezdechów sennych o lekkim stopniu zaawansowania. Metoda ta polega na poszerzeniu dróg oddechowych oraz ich usztywnieniu na drodze plastyki podniebienia miękkiego i plastyki łuków podniebiennych. Wpływa to na zwiększenie drożności tej części układu oddechowego i w rezultacie niweluje objaw, jakim jest chrapanie. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym lub lekkim znieczuleniu ogólnym.

W zależności od przyczyn utrudnionej drożności górnej części układu oddechowego w metodzie RaVoR do podniebienia czy przerośniętych małżowin nosowych wprowadza się elektrody, które za pomocą fal radiowych oddziałują na tkanki w temperaturze 90-100°C. W efekcie zabiegu powstają blizny, które usztywniają podniebienie, a w przypadku przerośniętych małżowin nosowych – powodują ich obkurczenie. W zależności od specyfiki schorzenia i indywidualnych uwarunkowań pacjenta niekiedy dokonuje się cięcia za pomocą elektrody tnącej, którą redukuje się wielkość języczka bądź nadmierną objętość tkanki tworzącej łuk podniebienny.Do całkowitego wygojenia się tkanek dochodzi w około 6 tygodni od zabiegu.

Jak się przygotować?

Procedura nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu oraz leków wpływających na zmniejszenie krzepliwości krwi, zaś na cztery godziny przed wizytą nie należy spożywać posiłków oraz napojów. Pacjent powinien wykonać podstawowe badania krwi uwzględniające krzepliwość, powinien również posiadać aktualne szczepienie przeciwko WZW typu B. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania procedury metodą RaVoR jest posiadanie przez osobę poddawaną zabiegowi rozrusznika serca.

Zdjęcie: partnera tekstu

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zobacz więcej

artykuł
Przemoc psychiczna
  • Zofia Kowalska
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
Ewa Moskalik Pieper
  • Zofia Kowalska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Zofia Kowalska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Zofia Kowalska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
  • Zofia Kowalska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec plaża pierwszy dzien matki
  • Zofia Kowalska
  • 4 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content