ZAINSPIRUJ SIĘ
Na co zwrócić uwagę kupując olej do włosów?
- Dominika Kamińska
- 20 kwietnia 2023
- 3 MIN. CZYTANIA
Jak określić porowatość włosów?
Aby móc dobrać odpowiedni olej dla włosów, warto zastanowić się, czym jest porowatość włosów, o której ostatnio często mówi się w kontekście pielęgnacji fryzury.
Otóż, porowatość włosów określa, w jakim stopniu łuski włosowe odstają od łodygi włosa. Wyróżnić można trzy typy porowatości włosów:
- włosy niskoporowate – ich łuski ściśle przylegają do siebie bądź są odchylone w bardzo nieznacznym stopniu. Włosy niskoporowate nawet na pierwszy rzut oka są lśniące, błyszczące i gładkie. Nie puszą się, nie elektryzują, łatwo się rozczesują,
- włosy wysokoporowate – na pierwszy rzut oka ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Są kruche, suche, matowe, sztywne i szorstkie. W ich przypadku łuski są odchylone w bardzo dużym stopniu od łodygi włosa. Włosy wysokoporowate mają tendencję do łamania się i plątania. Wysoka porowatość włosów pojawiać się może na skutek częstych zabiegów fryzjerskich,
- włosy średnioporowate – są to włosy, które posiadają mieszaninę cech włosów nisko i wysokoporowatych. Ich łuski w lekkim stopniu odchylają się od łodygi włosa. Kosmyki są dość podatne na zabiegi stylizacyjne.
Jak dopasować olej do konkretnego rodzaju włosów?
Dostępne w Internecie pod adresem https://onlybio.life/oleje-do-wlosow oleje do olejowania włosów przeznaczone są dla różnych typów kosmyków. To właśnie wybór odpowiedniego produktu gwarantuje oczekiwane rezultaty.
Oleje do włosów niskoporowatych
Z racji tego, że włosy niskoporowate posiadają dość mocno domknięte łuski, w ich przypadku najlepsze okazują się oleje o małych cząsteczkach, które wnikają głęboko w strukturę włosa. Preparaty z dużymi cząsteczkami mogą tylko niepotrzebnie obciążyć kosmyki. Dla włosów niskoporowatych poleca się lekkie oleje, które oczyszczają skórę głowy i regulują wydzielanie sebum. Takie właściwości mają między innymi oleje kokosowe, palmowe, rycynowe, a także masło kakaowe, masło mango i masło shea.
Oleje do włosów wysokoporowatych
Z uwagi na to, że w przypadku włosów wysokoporowatych łuski włosa są mocno odchylone od łodygi, w codziennej pielęgnacji z powodzeniem można wykorzystać oleje bogate w kwasy wielonienasycone. Zapewnią one włosom ochronę przed utratą wilgoci, natłuszczenie i regenerację. Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych poleca się między innymi: olej lniany, olej z nasion truskawki olej z róży piżmowej, olej z nasion malin, olej konopny, olej kukurydziany, olej z amarantusa, olej sojowy, olej z czarnuszki.
Włosy średnioporowate – olejowanie
Włosy średnioporowate zazwyczaj dobrze przyjmują oleje o średnich cząstkach – takie jak jednonienasycone kwasy z grupy omega 9. W ich pielęgnacji świetnie sprawdzają się także: oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia czy też olej sezamowy. W przypadku, gdy kondycja włosów średnioporowatych zaczyna zbliżać się do wysokiej porowatości, warto spróbować stosowania oleju z awokado, pestek śliwki, ryżowego bądź też z pestek moreli i brzoskwiń.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Canva