Czego szukasz

Mycie odżywką do włosów – krok po kroku

Odżywka do włosów jako produkt myjący to dosyć zaskakujące wykorzystanie tego rodzaju produktu. O dziwo metoda takiego oczyszczania staje się coraz popularniejsza i chętnie stosowana przez osoby, które chcą nieco zmodyfikować swoją codzienną pielęgnację włosów. Ale czy jest to sposób odpowiedni dla każdego? Jak powinni wyglądać takie mycie w praktyce?

Odżywka do włosów - mycie metodą OMO

Czym jest odżywka do włosów?

Odżywka do włosów to produkt chętnie stosowany w duecie z szamponem. Często możemy kupić produkty z tej samej serii o podobnych właściwościach i działaniu. Odżywkę stosujemy na długość włosów, a nie na sam skalp. Dlaczego? Mogłaby być zbyt mocno obciążająca. Zawarte w niej składniki aktywne mają za zadanie działać na konkretny problem (tak jak choćby produkty marki L’Oréal Paris). Najchętniej wybierane produkty to te, które mają właściwości wygładzające, nawilżające, odżywiające czy regenerujące. Niektóre kosmetyki zapobiegają też rozdwajaniu końcówek.

Odżywka do włosów to produkt, który powinien znaleźć się w naszej łazience. Zaleca się sięgać po nią regularnie, w odpowiedniej ilości (ta jest zależna od wybranego sposobu aplikacji). Niewiele osób wie jednak, że odżywka czasami stosowana jest jako kosmetyk myjący, a popularność tej metody wzrasta w ostatnich latach.

Mycie włosów przy użyciu odżywki

Okazuje się, że ta metoda wcale nie jest skomplikowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Może właśnie dlatego podejmuje się jej tak wiele osób, które oczekują nieco innych rezultatów i pragną, aby ich włosy na nowo odżyły. Chociaż sam proces nie jest trudny, to jednak warto poznać kolejność kroków i zastosować się do zalecanych instrukcji. W ten sposób możemy najlepiej ocenić, czy jest to dla nas dobre rozwiązanie i czy warto korzystać z niego częściej.

  • Standardowo zaczynamy mycie od dokładnego zwilżenia włosów. Następnie usuwamy nadmiar wody, który mógłby utrudnić aplikację odżywki.
  • Sięgamy po ulubiony produkt, czyli taką odżywkę, która dopasowana jest do potrzeb naszych włosów. Dużą ilość rozprowadzamy na długości.
  • Kolejnym etapem jest zwinięcie włosów w ręcznik i pozostawienie ich w takim stanie na około 15-20 minut. W tym czasie produkt będzie mógł wniknąć w strukturę i zadziałać.
  • Po zdjęciu ręcznika ponownie moczymy włosy i w delikatny sposób masujemy je. W ten sposób staramy się doprowadzić do spienienia odżywki.
  • Ostatnim etapem jest zmycie produktu, a następnie przystąpienie do suszenia (na przykład z wykorzystaniem suszarki) bądź pozostawienie włosów do ich naturalnego wyschnięcia.

Jest to jedna z alternatyw na mycie włosów odżywką. Równie chętnie stosowana jest też metoda OMO, w której to staramy się, aby szampon nie był rozprowadzany na długości kosmyków. W takim przypadku po odżywkę sięgamy aż dwukrotnie – na początku mycia oraz na jego koniec. Za każdym razem spłukujemy jednak preparat.

Wady mycia włosów odżywką

Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę dużo. Wielu użytkowników zauważa, że włosy są prostsze w ujarzmieniu, wygładzone i lśniące. A jakie są wady takiego mycia? Nie ma ich zbyt wiele, jednak i o nich warto napisać. Zdarza się, że skóra głowy może być nieco obciążona, jeżeli nie sięgamy po szampon. Z tego powodu zaleca się, aby przynajmniej raz na dwa tygodnie przystąpić do oczyszczenia skalpu. W tym celu możemy użyć na przykład szamponu z SLS-em albo wybrać peeling przeznaczony do skóry głowy (czasami jest to po prostu szampon z drobinkami). Dodać trzeba, że niezależnie od tego, czy wybieramy pierwszą ze wspomnianych metod, czy też OMO, to jest to proces czasochłonny i dlatego nie każdy się na niego decyduje.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie