Czego szukasz

Muzea i centra nauki w Polsce – 10 propozycji na weekend

Coraz więcej i coraz ciekawsze – w ostatnich latach w naszym kraju powstało bardzo wiele nowoczesnych obiektów, prace trwają przy kolejnych kilkunastu. Dodatkowo budujący jest fakt, że tego typu miejsca powstają nie tylko w największych miastach, ale także w tych mniejszych. Wizyta w nowoczesnym centrum czy muzeum całą rodziną to dobry pretekst, żeby wyruszyć w Polskę, zwłaszcza że wybór jest coraz większy. Oto kilka z nich.

Tata i córka zwiedzają muzeum

Zoom Natury, Janów Podlaski

Miejsce idealne na czerwcową wycieczkę. Nagrodzony European Propoerty Awards za projekt architektoniczny autorstwa pracowni Nizio Design. Zoom Natury to połączenie parku rekreacji z żywym muzeum przyrody. W rozłożonych na terenie parku Laboratoriach Wiedzy przygotowano multimedialne wystawy omawiające m.in. ekosystemy, zagrożone gatunki czy tajemnice lasu. Poruszają także zagadnienia związane z energią.

W części zewnętrznej oprócz ciekawie zaaranżowanego parku, placów zabaw, można także skorzystać z Parku Linowego. Wieczorem z kolei odbywają się pokazy podświetlanych fontann.

Zoom Natury

Hydropolis, Wrocław

Wodny świat już nie będzie miał dla nas tajemnic po wizycie w Centrum Wiedzy o Wodzie. Replika maszyny, która zeszła 11 km pod wodę do Rowu Mariańskiego, para wodna zamieniająca się w ogień, stacja badawcza rafy koralowej – to tylko niektóre z kilkudziesięciu atrakcji Hydropolis. Wystawy podzielone są na 7 stref tematycznych. Dla najmłodszych dzieci przygotowano strefę z grami interaktywnymi, a także specjalne pokazy filmowe.

Hydropolis

Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk

Czy wiecie, jak wygląda życie marynarzy na statku? Co widać z mostku kapitańskiego? A co z łodzi podwodnej? Jak działają nowoczesne porty?

Tych i wielu innych rzeczy związanych z życiem nad i na morzu można się dowiedzieć zwiedzając interaktywną wystawę „Ludzie, statki, porty”. Z kolei na wystawie „Łodzie ludów świata” można obejrzeć tradycyjne łodzie z różnych zakątków świata. To jedna z największych kolekcji egzotycznych łodzi w Europie!

Ośrodek Kultury Morskiej

Przeczytaj także: “Było sobie życie” – serial, który się nie starzeje

Muzeum Ognia, Żory

Od wody przechodzimy do ognia. Czy wyobrażaliście sobie, że kiedyś zapalicie znicz olimpijski? Chcielibyście przejść przez ścianę ognia? To wszystko jest możliwe w Muzeum Ognia, uznawanego za jeden z najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu na świecie!

Interaktywna ekspozycja przedstawia wszystkie możliwe zagadnienia związane z ogniem – od jego roli w prehistorii po ogień w sztuce.

Muzeum Ognia

Energetyczne Centrum Nauki, Kielce

Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata jest uzyskanie dostępu do czystej energii. Dlatego tak ważne jest zrozumieć, jak energię pozyskujemy i jak jest wykorzystywana. W Centrum Energii zaaranżowano 28 interaktywnych stanowisk dedykowanych wszystkim rodzajom energii.

Cała wystawa podzielona jest na 3 strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Dodatkowo w nowoczesnym laboratorium Generator Mocy organizowane są ciekawe warsztaty.

Energetyczne Centrum Nauki

Przeczytaj także: Dzieci widzą muzykę. Czy i w jaki sposób można zobaczyć dźwięki?

Planetarium EC1, Łódź

Czas na niebo, gwiazdy i kosmos. Najnowocześniejsze planetarium w Polsce znajduje się w kompleksie EC1 w Łodzi. Warto się tu wybrać z uwagi na bardzo bogaty program pokazów dla wszystkich grup wiekowych (od lat 5). W weekendy oferowanych jest nawet 6 różnych tematycznie pokazów.

Dla najmłodszych dzieci przewidziano filmy animowane w przyjazny sposób wprowadzające do wiedzy o kosmosie. Oferta dla starszych dzieci i młodzieży obejmuje różnorodne zagadnienia. To przede wszystkim geneza znaków zodiaku i gwiazdozbiorów, planety spoza Układu Słonecznego, czarne dziury, czy sezonowe prezentacje gwiazdozbiorów. Idealne na wakacje będą gwiazdozbiory letniego nieba.

Planetarium EC1

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Toruń

6 pięter nowocześnie wyposażonych wystaw i instalacji multimedialnych, które zapoznają nas z takimi zagadnieniami jak ruch obrotowy, woda, dźwięk czy masa. Jedno z pięter zaaranżowano specjalnie dla najmłodszych dzieci – tu znajduje się kreatywny plac zabaw.

Oprócz tego w weekendy organizowane są różnego rodzaju warsztaty. Chociaże względu na duże zainteresowanie, warto zarezerwować je z wyprzedzeniem na stronie www. Na zwiedzanie centrum należy zarezerwować dobrych kilka godzin!

Młyn Wiedzy

Miasto Szkła, Krosno

Otacza nas wszędzie, towarzyszy w codziennym życiu. Ale jak powstaje szkło?

W Centrum Dziedzictwa Szkła można na żywo obejrzeć pokazy produkcji i zdobienia szkła. Można również wziąć udział w warsztatach i samemu wykonać szklane cudo. Warto zwrócić uwagę na eksponowane w tym nowoczesnym budynku bogate zbiory szkła zarówno artystycznego jak i użytkowego.

Miasto Szkła

Muzeum Emigracji, Gdynia

Ciekawa jest już sama lokalizacja – Muzeum znajduje się w dawnym budynku Dworca Morskiego w gdyńskim porcie! To tu cumowały statki pasażerskie i stąd właśnie wyruszano w świat. Świetnie zaaranżowane ekspozycje zapoznają nas z historią emigracji Polaków na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci.

Możemy między innymi prześledzić los jednej z tysiąca rodzin, które wyruszały z głębi Polski na drugą półkulę w poszukiwaniu lepszego życia. Tak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych wszystkich, którzy Polskę opuszczali. Mając to na uwadze, łatwiej nam będzie zrozumieć te osoby, które teraz właśnie w Polsce szukają spokoju i dobrobytu!

Muzeum Emigracji

Przeczytaj także: A Ty – czy odpoczywasz na co dzień? O najnowszym badaniu firmy Kantar

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Polin w języku hebrajskim ma dwa znaczenia. Oznacza Polskę i znaczy również „tutaj odpoczniesz”. Tym wzruszającym odkryciem zaczyna się podróż w czasie przez setki lat historii. Muzeum Polin to architektura na najwyższym światowym poziomie. Równie nowocześnie zaprojektowana została wystawa, dzięki której poznamy ponad 1000 historii Żydów na ziemiach polskich.

Równie ważna i przedstawiona w ciekawy sposób jest kultura polskich Żydów. Była ona przez stulecia wpisana w codzienność polskich miast i miasteczek. Dodatkowo w galerii „Dziedzictwo” można poznać polsko-żydowski dorobek kulturowy.

Polin

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie