Czego szukasz

Muzea i centra nauki w Polsce – 10 propozycji na weekend

Coraz więcej i coraz ciekawsze – w ostatnich latach w naszym kraju powstało bardzo wiele nowoczesnych obiektów, prace trwają przy kolejnych kilkunastu. Dodatkowo budujący jest fakt, że tego typu miejsca powstają nie tylko w największych miastach, ale także w tych mniejszych. Wizyta w nowoczesnym centrum czy muzeum całą rodziną to dobry pretekst, żeby wyruszyć w Polskę, zwłaszcza że wybór jest coraz większy. Oto kilka z nich.

Tata i córka zwiedzają muzeum

Zoom Natury, Janów Podlaski

Miejsce idealne na czerwcową wycieczkę. Nagrodzony European Propoerty Awards za projekt architektoniczny autorstwa pracowni Nizio Design. Zoom Natury to połączenie parku rekreacji z żywym muzeum przyrody. W rozłożonych na terenie parku Laboratoriach Wiedzy przygotowano multimedialne wystawy omawiające m.in. ekosystemy, zagrożone gatunki czy tajemnice lasu. Poruszają także zagadnienia związane z energią.

W części zewnętrznej oprócz ciekawie zaaranżowanego parku, placów zabaw, można także skorzystać z Parku Linowego. Wieczorem z kolei odbywają się pokazy podświetlanych fontann.

Zoom Natury

Hydropolis, Wrocław

Wodny świat już nie będzie miał dla nas tajemnic po wizycie w Centrum Wiedzy o Wodzie. Replika maszyny, która zeszła 11 km pod wodę do Rowu Mariańskiego, para wodna zamieniająca się w ogień, stacja badawcza rafy koralowej – to tylko niektóre z kilkudziesięciu atrakcji Hydropolis. Wystawy podzielone są na 7 stref tematycznych. Dla najmłodszych dzieci przygotowano strefę z grami interaktywnymi, a także specjalne pokazy filmowe.

Hydropolis

Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk

Czy wiecie, jak wygląda życie marynarzy na statku? Co widać z mostku kapitańskiego? A co z łodzi podwodnej? Jak działają nowoczesne porty?

Tych i wielu innych rzeczy związanych z życiem nad i na morzu można się dowiedzieć zwiedzając interaktywną wystawę „Ludzie, statki, porty”. Z kolei na wystawie „Łodzie ludów świata” można obejrzeć tradycyjne łodzie z różnych zakątków świata. To jedna z największych kolekcji egzotycznych łodzi w Europie!

Ośrodek Kultury Morskiej

Przeczytaj także: “Było sobie życie” – serial, który się nie starzeje

Muzeum Ognia, Żory

Od wody przechodzimy do ognia. Czy wyobrażaliście sobie, że kiedyś zapalicie znicz olimpijski? Chcielibyście przejść przez ścianę ognia? To wszystko jest możliwe w Muzeum Ognia, uznawanego za jeden z najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu na świecie!

Interaktywna ekspozycja przedstawia wszystkie możliwe zagadnienia związane z ogniem – od jego roli w prehistorii po ogień w sztuce.

Muzeum Ognia

Energetyczne Centrum Nauki, Kielce

Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata jest uzyskanie dostępu do czystej energii. Dlatego tak ważne jest zrozumieć, jak energię pozyskujemy i jak jest wykorzystywana. W Centrum Energii zaaranżowano 28 interaktywnych stanowisk dedykowanych wszystkim rodzajom energii.

Cała wystawa podzielona jest na 3 strefy „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Dodatkowo w nowoczesnym laboratorium Generator Mocy organizowane są ciekawe warsztaty.

Energetyczne Centrum Nauki

Przeczytaj także: Dzieci widzą muzykę. Czy i w jaki sposób można zobaczyć dźwięki?

Planetarium EC1, Łódź

Czas na niebo, gwiazdy i kosmos. Najnowocześniejsze planetarium w Polsce znajduje się w kompleksie EC1 w Łodzi. Warto się tu wybrać z uwagi na bardzo bogaty program pokazów dla wszystkich grup wiekowych (od lat 5). W weekendy oferowanych jest nawet 6 różnych tematycznie pokazów.

Dla najmłodszych dzieci przewidziano filmy animowane w przyjazny sposób wprowadzające do wiedzy o kosmosie. Oferta dla starszych dzieci i młodzieży obejmuje różnorodne zagadnienia. To przede wszystkim geneza znaków zodiaku i gwiazdozbiorów, planety spoza Układu Słonecznego, czarne dziury, czy sezonowe prezentacje gwiazdozbiorów. Idealne na wakacje będą gwiazdozbiory letniego nieba.

Planetarium EC1

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Toruń

6 pięter nowocześnie wyposażonych wystaw i instalacji multimedialnych, które zapoznają nas z takimi zagadnieniami jak ruch obrotowy, woda, dźwięk czy masa. Jedno z pięter zaaranżowano specjalnie dla najmłodszych dzieci – tu znajduje się kreatywny plac zabaw.

Oprócz tego w weekendy organizowane są różnego rodzaju warsztaty. Chociaże względu na duże zainteresowanie, warto zarezerwować je z wyprzedzeniem na stronie www. Na zwiedzanie centrum należy zarezerwować dobrych kilka godzin!

Młyn Wiedzy

Miasto Szkła, Krosno

Otacza nas wszędzie, towarzyszy w codziennym życiu. Ale jak powstaje szkło?

W Centrum Dziedzictwa Szkła można na żywo obejrzeć pokazy produkcji i zdobienia szkła. Można również wziąć udział w warsztatach i samemu wykonać szklane cudo. Warto zwrócić uwagę na eksponowane w tym nowoczesnym budynku bogate zbiory szkła zarówno artystycznego jak i użytkowego.

Miasto Szkła

Muzeum Emigracji, Gdynia

Ciekawa jest już sama lokalizacja – Muzeum znajduje się w dawnym budynku Dworca Morskiego w gdyńskim porcie! To tu cumowały statki pasażerskie i stąd właśnie wyruszano w świat. Świetnie zaaranżowane ekspozycje zapoznają nas z historią emigracji Polaków na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci.

Możemy między innymi prześledzić los jednej z tysiąca rodzin, które wyruszały z głębi Polski na drugą półkulę w poszukiwaniu lepszego życia. Tak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych wszystkich, którzy Polskę opuszczali. Mając to na uwadze, łatwiej nam będzie zrozumieć te osoby, które teraz właśnie w Polsce szukają spokoju i dobrobytu!

Muzeum Emigracji

Przeczytaj także: A Ty – czy odpoczywasz na co dzień? O najnowszym badaniu firmy Kantar

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Polin w języku hebrajskim ma dwa znaczenia. Oznacza Polskę i znaczy również „tutaj odpoczniesz”. Tym wzruszającym odkryciem zaczyna się podróż w czasie przez setki lat historii. Muzeum Polin to architektura na najwyższym światowym poziomie. Równie nowocześnie zaprojektowana została wystawa, dzięki której poznamy ponad 1000 historii Żydów na ziemiach polskich.

Równie ważna i przedstawiona w ciekawy sposób jest kultura polskich Żydów. Była ona przez stulecia wpisana w codzienność polskich miast i miasteczek. Dodatkowo w galerii „Dziedzictwo” można poznać polsko-żydowski dorobek kulturowy.

Polin

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński? ZUS planuje kolejne zmiany i ograniczenia

Zapowiadane są kolejne zmiany w wypłacaniu zasiłków z ZUS-u. Wymierzone są znów wprost w rodzinę, a także w przewlekle chorych. Zmiany niosą za sobą większe trudności w przejściu na zwolnienie lekarskie. Czy młode mamy stracą możliwość wyboru wysokości wypłacanego macierzyńskiego? Sprawdź!
ZUS chce wprowadzić zmiany, które uderzą w młode mamy

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński?

Kilka tygodni temu wiceminister rodziny Stanisław Szwed zwrócił uwagę, na rosnące w ostatnich latach sumy przeznaczane na wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Uważa, że te dane przedstawiają ogromny problem, a w systemie należy dokonać modyfikacji.

Zmiany w zasiłkach

W pierwszym pakiecie zmian, który już jest gotowy, planowane jest wliczenie wszystkich zwolnień lekarskich do jednego okresu zasiłkowego. Możliwe więc będzie pobieranie zasiłku chorobowego przez 182 dni w roku. Następnie musi nastąpić przerwa trwająca przynajmniej 60 dni. Po niej pracownikowi znowu będzie przysługiwało płatne L4.

Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Aktualnie nie ma okresu wyczekiwania w odniesieniu do urlopu macierzyńskiego. Jednak ZUS chce to zmienić. Na razie nie wiadomo czy okres wyczekiwania wynosiłby również 30 dni. Jeśli jednak młoda mama nie miałaby wymaganego okresu pracy do momentu upłynięcia okresu wyczekiwania, dostawałaby 1000 złotych. Takie świadczenie rodzicielskie obecnie przysługuje niepracującym rodzicom. Natomiast po upływie tego czasu nabywałaby prawo do zasiłku. Dotyczyłoby to również zasiłku opiekuńczego.

Przeczytaj także: Ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego. Nowy pomysł ZUS

Młode mamy stracą wybór?

W tym momencie młoda mama może wybrać, czy chce otrzymywać przez cały rok 80 procent wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, czy 100 procent przez pierwsze pół roku i 60 procent w drugiej połowie. Natomiast zgodnie z nowym planem, kobiety przez pierwsze pół roku dostawałyby 100 procent pensji. Natomiast przez kolejne pół – 80 procent. Według ZUS-u to usprawni wyliczanie zasiłku.

Co jeszcze się zmieni?

Prawo do zasiłku chorobowego dla osób zwolnionych z pracy. Po zmianie przysługiwałoby jedynie przez 30, a nie jak dotąd 182 dni. ZUS wyjaśnia, że ten zasiłek ma wyrównać utracone wynagrodzenia za czas choroby i ochrona ubezpieczeniowa powinna trwać tyle co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, czyli 30 dni.

Przeczytaj także: Ojcowie mają być chronieni przed zwolnieniem

Czy rząd zgodzi się na taką reformę? Na razie nie wiemy. Jednak już słychać głosy, że te zmiany nie będą zachęcać do posiadania dzieci. Wydają się być to założenia odwrotne do planów resortu rodziny. Całkiem niedawno prezentowano przecież projekty, jak choćby Strategia Demograficzna 2040, które miałyby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodziny.

Głównym celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad prawa do zasiłków i ich obliczania, a także odciążenie pracodawców,

– To ogólne propozycje, które są konsultowane z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze przesądzone czy wszystkie proponowane rozwiązania wejdą w życie. Najpierw chcemy poznać zdanie osób prowadzących firmy, których de facto będą obejmowały ewentualne zmiany. W tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Niewykluczone, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować albo niektóre dodać – wyjaśnia Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Źródło: fakt.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Świeżo upieczona żona, absolwentka szkoły artystycznej, posiadająca wrażliwe i wnikliwe spojrzenie, dbająca o detale, ceniąca kreatywne podejście. W wolnych chwilach poświęca się fotografii, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.

Jak wycisnąć lato jak cytrynkę? Jak docenić to, co lato nam przynosi?

Już od stycznia wszystkie czekamy na lato. Oczyma wyobraźni widzimy piękne, zielone drzewa, niebieskie niebo, niemal już słyszymy śpiew ptaków i czujemy zapach grilla. A potem przychodzą te upragnione, ciepłe dni i… nawet nie wiadomo, kiedy mijają. Co gorsze – być może masz (jak wiele z nas) poczucie, że nie zdołałaś się nimi nacieszyć, docenić ich. Jak zatem wycisnąć jeszcze trwające lato jak cytrynkę? Co zrobić, by zacząć się nim mocniej cieszyć, mocniej je poczuć? Oto kilka pomysłów.

1.Stwórz sobie letnie miejsce do relaksu

Jako posiadaczka ogrodu możesz zrobić to bez trudu – wystarczy mała altanka, bujany fotel, kilka lampionów dla dekoracji oraz doniczki z kwiatami. Co jednak, jeśli mieszkasz w bloku? I na to jest rozwiązanie – wykorzystaj balkon.

To zaskakujące, jak często zmieniamy nasze balkony w graciarnie i zaniedbujemy je, podczas gdy mogą one tworzyć prawdziwą letnią oazę. Posiadanie pięknego balkonu ma ten wielki plus, że umożliwia zregenerowanie sił nawet po bardzo pracowitym dniu, gdy już nie ma się sił na jakąś specjalną aktywność.

Co będzie Ci potrzebne? Na początek – chęci. ? Nawet mały balkon można świetnie urządzić. Przekonasz się o tym, wchodząc na którąś z facebookowych grup o urządzaniu wnętrz i wpisując w lupkę „balkon”.

Czeka tam na Ciebie tysiące zdjęć i podpowiedzi. Jeśli jednak chcesz czegoś na już, to nie ma sprawy: zmobilizuj się w wolny dzień, wyrzuć graty, połóż sztuczną trawę, zamontuj fotel-hamak, postaw kilka donic z kwiatami, dekoracyjne lampki i już. Oto miejsce, w którym będzie czuć lato. Choćby przez 15 minut dziennie!

Przeczytaj także: Ogródki działkowe znowu modne – czy warto mieć ogródek działkowy i na co zwrócić uwagę?

2. Ruszaj się

Ok, ta porada brzmi banalnie. Ale powiedzmy sobie szczerze – jak masz poczuć lato, jeśli ciągle siedzisz za kółkiem? Mobilizuj się do wyjścia i aktywności, pomóc może Ci np. zakup pięknego, miejskiego roweru albo wygodnych rolek. Zmuś się do wyjścia, zabierz dzieciaki i cieszcie się przyjemnym spędzaniem czasu. Albo po prostu jedź do pracy na hulajnodze elektrycznej.

3. Kup sobie piękny kostium kąpielowy

Nadeszła chwila prawdy. ? Odpowiedz szczerze na pytanie: czy bez problemu rozbierasz się na plaży, czy jednak siedzisz w sukience, bo „akurat dziś nie masz ochoty popływać” (akurat dziś = zawsze)? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jesteś w tej drugiej grupie. A to oznacza, że odbierasz sobie fantastyczne doświadczenie, jakim jest swobodne plażowanie!

Koniec z tym. Kup sobie piękny, a jeszcze lepiej – dopasowany do Twojej sylwetki kostium kąpielowy. Niech zakrywa, co ma zakrywać i podkreśla to, co w sobie lubisz. Tutaj mała uwaga: ZAPOMNIJ o tanich kostiumach z sieciówek. Udaj się do profesjonalnego sklepu z bielizną i poproś o poradę. Serio, to robi wielką różnicę.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

4. Czas na piknik

Ile razy obiecywałaś sobie (lub dzieciom) piknik, a potem nic z tego nie wyszło? Zapewne całe mnóstwo. A przecież posiedzenie na kocu przy akompaniamencie polnych owadów, zajadanie się przekąskami i gra w badmintona to prawdziwa kwintesencja lata! Koniec z wymówkami. Kup porządny koc piknikowy, kosz i ruszajcie świetnie się bawić.

Przeczytaj także: Pomysły na lekkie obiady na upał

5. Letnie menu

Pietruszka i szczypiorek z własnego ogrodu (lub własnej doniczki), soczyste arbuzy, aromatyczna mięta, świeży, mięciutki bób, ciasto z rabarbarem, koktajl ze świeżych truskawek – te typowo letnie przysmaki można by wymieniać bez końca. Chcesz poczuć lato? Zadbaj, by przez te dwa miesiące codziennie zjeść lub wypić coś „letniego”. Bo tę porę roku odczuwamy nie tylko poprzez ciepełko na skórze – lato odbiera się wszystkimi zmysłami!

6. Poszalej z wyglądem

Ciągle bladoróżowe paznokcie, wiecznie grzeczny makijaż w odcieniach beżu, brązu i szarości, zawsze ten sam odcień włosów – nuuuuuda! Kobieto, kiedy stałaś się taka poprawna? Gdzie ta dziewczynka, która latem cieszyła się, że może zrobić sobie kolorowe włosy i obiecywała, że w dorosłości zawsze będzie takie miała?

Ok, wiadomo – nie zawsze jest to mile widziane w pracy. Ale przecież nikt nie mówi, że masz sobie postawić na głowie irokeza w kolorach tęczy. Poszalej i idź na letni manicure, np. taki z grafiką arbuza. Pomaluj sobie końcówki włosów na ciemny róż. Nałóż żywy, zielony cień na oko albo chociaż niebieski eyeliner. Poczuj znów tę cudowną swobodę.

7. Zjedz lody w wersji „de luxe”

Kiedyś złapałam się na tym, że nigdy nie kupuję sobie lodów w pucharkach. Takich wiesz, z bajerami, bitą śmietaną, górą owoców – lody „de luxe”. Nie kupowałam, bo zawsze jakoś szkoda mi było kasy. W końcu zorientowałam się, że lata mijają, a ja wciąż nie wiem, jak smakuje taki wypasiony deser – choć kosztuje tylko 20 złotych!

Jeśli masz podobnie, to chyba już wiesz, co chcę Ci powiedzieć. Ja już swoje luksusowe lody zjadłam tego lata. Były obłędne!

8. Praktykuj letnie mindfulness

Czy wiesz, dlaczego lato przecieka Ci między palcami? Bo się na nim nie skupiasz. Tęsknisz za nim zimą, a potem jakoś tak się dzieje, że przyzwyczajasz się do jego pięknych darów i przestajesz je zauważać. Zmień to. Po przeczytaniu tego tekstu otwórz szeroko okno. Wyjdź na balkon albo do ogrodu i zacznij rozkoszować się tym, że nie musisz wkładać zimowej kurtki. Poczuj to cudowne ciepło, ciesz się nim, gdy jest. Rozejrzyj się – widzisz, jak soczysta jest zieleń na drzewach? Zamknij oczy i wsłuchaj się w śpiew ptaków – słychać je nawet w dużym mieście. Jest lato, moja droga. To lato, na które tak długo czekałaś. Od tej pory uświadamiaj sobie to codziennie, poświęcając choć 15 minut na trening uważności. Naprawdę warto.

Przeczytaj także: 10 przepisów na orzeźwiające letnie napoje!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie