Czego szukasz

Mój szczęśliwy powrót do pracy

Dylematy młodej mamy, pewien pomysł i strach przed rozmową z pracodawcą, który okazał się…. nieuzasadniony. Patrycja właśnie wróciła do pracy, będąc jednocześnie na urlopie rodzicielskim. Jak to zrobiła?

Kobieta jedzie na rowerze o zachodzie słońca

Dwa miesiące temu pomyślałam – oj tak, Maksymilian skończy wkrótce 6 miesięcy i co dalej….. Każda matka tak myśli…
Iść na urlop rodzicielski czy zostawić dziecko pod opieką innych osób i wrócić do pracy?
Oczywiście – przychodziły mi do głowy myśli, że jestem złą matką, bo chcę pracować i nie poświęcę dziecku całego swojego czasu, że będzie tęskniło itp.

Chociaż praca sprawia mi wiele satysfakcji i czuję, że się w niej realizuję, to po urodzeniu dziecka zdawałam sobie sprawę, że powrót do pracy będzie kosztował mnie sporo stresów. Jak to wszystko pogodzić?

Bałam się, że zamiast zająć się obowiązkami służbowymi, będę wciąż myśleć o dziecku. Martwiłam się, jak sobie poradzi bez mamy. A jednocześnie pomyślałam- kto powiedział że w życiu ma być zawsze z górki?

Moment, gdy trzeba zostawić dziecko pod opieką innych osób i wrócić do pracy, rodzi sporo problemów.
Na szczęście na pomoc pospieszyli wspaniali rodzice. Dziadkowie Maksymiliana zaoferowali swą pomoc. Wspólnie ustaliliśmy czas, jaki realnie są w stanie mu poświęcić.

I właśnie wtedy wpadłam na pomysł.

Tak – wracam do pracy, ale na ½ etatu i wykorzystuję urlop rodzicielski.

Jeden problem miałam z głowy – na pewno zapewniłam dziecku dobrą opiekę. Zostaje jeszcze rozmowa z Szefem.

Pracuję w dużej korporacji i mimo iż atmosfera jest w niej wspaniała, to oczywiście miałam obawy jak zareagują. Pojechałam na pierwszą rozmowę, aby ustalić szczegóły powrotu. Zaczęłam rozmowę przedstawiając Szefowi fakty i moje oczekiwania. Jestem przekonana że uczciwe przedstawienie sytuacji, w jakiej się znalazłam sprawiło, że Szef uznał to rozwiązanie za korzystne.

Rozmowa, której się obawiałam przebiegała w bardzo miłej atmosferze.

Aż chce się wracać do pracy i rozwijać skrzydła. A po pracy znów móc uścisnąć ukochanego synka, córkę i męża. Wiem doskonale, jak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a domem. Tylko taka kobieta może powiedzieć – tak jestem szczęśliwą mamą, która pracuje.

Ważne!

Pracując na pół etatu i wykorzystując urlop rodzicielski otrzymuję 80% podstawy wynagrodzenia. 50% za pracę na 1/2 etatu i 30% za urlop rodzicielski (pierwsze pół roku pobierałam 100 % zasiłku macierzyńskiego). Więcej informacji znajdziecie na stronie www.rodzicielski.gov.pl/rodzic-w-pracy

Pismo do kadr

Aby zrobić tak jak ja, przedłóż takie pismo do kadr:

Proszę o udzielenie urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni w okresie od …. do …. r.  w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (imię) urodzonym w dniu …. r. z  JEDNOCZESNYM PODJĘCIEM PRACY od ….r. na 1/2 etatu, do czasu trwania w/w zasiłku.

Powodzenia Dziewczyny!
Pozdrawiam,
Patrycja Ratajczak z Poznania

Od Redakcji

A jak Ty wróciłaś do pracy? Jak wyglądała rozmowa z przełożonym? Kto opiekuje się Twoim dzieckiem? Napisz do nas: [email protected] Najciekawsze historie opublikujemy na portalu.

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie