Czego szukasz

Moc sieci networkingowych w firmie – poznaj Citi Families Matter

“W zaufanej sieci kontaktów chętniej dzielimy się swoimi potrzebami, spostrzeżeniami i pomysłami”. Jak zatem stworzyć taką przestrzeń wewnątrz firmy? Jak może działać taka grupa networkingowa? Na te i więcej pytań odpowiada Piotr Wałkowski, Fund Accounting Manager w Citibank Europe, w rozmowie o sieci Citi Families Matter działającej w Citibank Europe. Dowiedz się także, jak Citibank Europe wspiera swoich pracowników. Zapraszamy!

sieci networkingowe w firmie

Bardzo się cieszę, że mamy dziś okazję porozmawiać! Czy w pracy managera przydaje się osobiste doświadczenie bycia rodzicem? Domyślam się, że bycie rodzicem managerem, pozwala dostrzegać wyzwania z jakimi na co dzień mierzą się pracujący rodzice – członkowie zespołów, team leaderzy, a także inni managerowie.

Oczywiście. Będąc ojcem dostrzegam więcej wyzwań z jakimi mierzą się, szczególnie młodzi rodzice. Sam byłem w takiej sytuacji, więc rozumiem z czym to się wiąże. Staram się to brać pod uwagę, powierzając zadania młodym rodzicom, podchodzę ze zrozumieniem do nagłej pracy zdalnej czy potrzeby skończenia wcześniej pracy, jak dzieje się coś pilnego.

Uważam, że jeśli pracownicy mogą liczyć na wsparcie pracodawcy, to korzystają na tym zarówno oni, jak i firma.

Co jest kluczem do sukcesu w zarządzaniu i prowadzeniu różnorodnych zespołów?

Powiedziałbym, że kluczem do sukcesu jest różnorodny zespół. To pozwala na bogatsze spojrzenie na świat, kreuje różne pomysły. Ludzie w takim zespole dopełniają się, łatwiej rozdzielają zadania i zastępują się w trudniejszych okresach. Zróżnicowane poglądy pozwalają mi też spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

grafika CitiBank Europe

Wiem, że kultura organizacyjna w Citibank Europe jest wyjątkowa. Jakie są jej cechy?

Określiłbym to w kilku słowach – różnorodność, partnerstwo i zaangażowanie. Chcemy być zaufanym partnerem nie tylko dla naszych klientów, ale też dla pracowników. Tworzymy wiele sieci networkingowych, zachęcamy do wolontariatu pracowniczego, staramy się rozwijać odpowiedzialność społeczną. Może to brzmi górnolotnie, ale to właśnie partnerstwo czy pomoc wolontariacka buduje więzi i zaufanie do innych współpracowników. Pozwala budować relacje także poza codzienną pracą, co w prosty sposób przenosi się też na grunt zawodowy.

Citibank Europe to Pracodawca Przyjazny Rodzicom – serdecznie gratuluję! Jak myślisz Piotrze, co sprawiło, że Citibank Europe zasłużył na ten tytuł?

Przede wszystkim ludzie, wszyscy, którzy aktywnie działają w organizacji, dają konstruktywną krytykę, angażują się w różne inicjatywy. Osoby zaangażowane w grupy networkingowe czy sieci pracownicze poświęcają swój czas, aby budować, wspierać i proponować nowe rozwiązania, które po prostu później stają się częścią naszej organizacji. Wspieramy kobiety, rodziny, mniejszości, tak aby każdy czuł się dobrze w naszej firmie. Poza tym mamy rozbudowaną ofertę benefitów oraz elastyczny czas pracy.

Chcesz dowiedzieć się jak Citibank Europe wspiera swoich pracowników? Odwiedź profil firmy w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Grupy networkingowe to coś, co jest znakiem charakterystycznym firmy. Jakie grupy działają w Citibank Europe?

W tej kwestii mogę być mało obiektywny 🙂 , bo sam jestem aktywnym uczestnikiem Families Matter Network Poland. Networki stały się żywą częścią naszej organizacji. Są to grupy wolontariuszy, którzy chcą wspierać innych, wyznaczać drogi rozwoju firmy i promować najlepsze wartości. Multiclutural Network promuje różne kultury, pomaga w budowaniu relacji czy po prostu budowaniu sieci networkingowych.

Women`s Network dzięki swoim programom mentoringowym, motywacyjnym czy promującym zdrowy tryb życia wspiera nie tylko kobiety, ale też męską część naszej firmy. Disability Network pomaga nam wszystkim w przełamywaniu barier czy uprzedzeń. Pride Network wspiera aktywnie osoby LGBTQ+ czy walczy z mową nienawiści. Można tak wymieniać bez końca, ile fantastycznych inicjatyw jest prowadzonych.

Piotr Wałkowski Fund Accounting Manager w CitiBank Europe
Piotr Wałkowski

Dlaczego budowanie sieci networkingowej pomiędzy pracownikami ma znaczenie dla firmy? Jakie daje korzyści?

Sieci networkingowe szybciej odpowiadają na nurtujące problemy czy zapotrzebowania. W zaufanej sieci kontaktów chętniej dzielimy się problemami czy spostrzeżeniami. Przytoczę przykład strajku nauczycieli. Rodzice postawieni byli przed nie lada wyzwaniem – musieli znaleźć opiekę dla swoich pociech. Dzięki zaangażowaniu Families Matter Network, w szybkim czasie zapewniliśmy profesjonalną opiekę w naszych biurach. Rodzic mógł przyjść z dzieckiem do pracy. Nie wpłynęło to na ciągłość procesów, a pracownicy nie martwili się, że ich dzieci są pozostawione bez opieki. To właśnie rozmowa, zaufanie i networking wykrył taki problem, który firma mogła szybko spełnić i sfinansować.

Proszę opowiedz jeszcze więcej na temat grupy Citi Families Matter. Na czym dokładnie polega jej działanie? Dlaczego warto być jej częścią?

Trochę to pewnie zabrzmi jak autoreklama, ale nasz network to grupa wolontariuszy, która interesuje się zagadnieniami rodzicielskimi, chcemy wspierać pracujących rodziców, dzielić się wiedzą i organizować warsztaty czy wydarzenia. Na początku to były inicjatywy samych pracowników, z czasem postanowiliśmy to sformalizować. Co roku Citi wspiera nas określonym budżetem, dzięki któremu możemy poruszyć i rozwiązać wiele spraw. W tym roku organizowaliśmy spotkanie z psychologiem o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie, poruszaliśmy także tematy chorób, w kontekście rozmów z dziećmi.

Nasza nazwa Families dotyczy całych rodzin, a rodzina to też nasi rodzice czy zwierzaki. Przed pandemią organizowaliśmy wydarzenie „Bring Your Parent to work” gdzie rodzice naszych pracowników mogli się przekonać, co tak naprawdę robimy na co dzień. Pod koniec pandemii mieliśmy spotkanie ze zwierzęcymi behawiorystami „Jak przygotować nasze psy/koty do naszego powrotu do biura”. Widać więc, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego warto do nas dołączyć.

W jaki jeszcze sposób Citi wspiera pracowników rodziców?

Benefitów dla rodziców jest wiele. Citi oferuje dodatkowy urlop dla ojców, opiekę medyczną dla rodzin, elastyczne godziny pracy, ubezpieczenie na życie, program wsparcia pracowników. gdzie znajdziemy bezpłatne porady z wielu dziedzin czy wsparcie finansowe do urlopów. Lista benefitów jest omawiana z przedstawicielami pracowników i nowe pomysły czy potrzeby są na bieżąco adresowane.

Znasz świetnie język angielski i szukasz pracy? Sprawdź najświeższe oferty pracy w Citibank Europe!

A z Twojego punktu widzenia, co jest najważniejsze we wspieraniu pracujących rodziców, ale też każdej innej grupy pracowników?

Elastyczne warunki pracy i dbanie o „Work-life balance”. Cenię to, że mogę pracować zdalnie, jeśli zachodzi taka potrzeba oraz znajduję pomoc w nurtujących mnie problemach.

Na koniec, czy jest jeszcze coś co chciałbyś dodać?

Chyba tylko tyle, że warto do nas dołączyć. Sam jestem w Citi już prawie 16 lat, miałem możliwości rozwoju w kilku obszarach oraz uczestniczenia w bardzo ciekawych wydarzeniach czy warsztatach. Jako ojciec dwójki dzieci mogę przyznać, że im też podoba się nasze biuro i chętnie mnie odwiedzają mnie w pracy 🙂 .

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: Citibank Europe

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie