Czego szukasz

Młode matki będą stratne! Niekorzystne zapisy PIT – zero dla mam

Rząd wprowadza nowy pomysł na ulgi podatkowe dla młodych osób, ale zapomina przy tym o kobietach. Młode matki nie będą mogły liczyć na ulgi na urlopie macierzyńskim czy zwolnieniu lekarskim na okres ciąży. Komu zatem mają służyć nowe przepisy?

brzuch kobiety w ciąży

Nowe ulgi podatkowe dla młodych osób, ale młode matki będą stratne

Rząd wprowadza nowy pomysł na ulgi podatkowe dla młodych osób, polegający na zerowym podatku od przychodów. Jak twierdzi Ministerstwo Finansów:

obowiązujący od 1 sierpnia 2019 r. tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego tylko zarobków uzyskanych z pracy na etacie i zleceniu. To zwolnienie nie obejmuje jednak zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, które na gruncie ustawy PIT są zaliczane do przychodów z innych źródeł

Komu mają przynieść ulgę nowe przepisy?

Do tej pory, kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim dostawała zasiłek równy jej dotychczasowemu wynagrodzeniu. Od 1 sierpnia kwota ta będzie dodatkowo opodatkowana. Czyli im wyższa pensja tym większa kwota pomniejszająca zasiłek.

Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego twierdzi, że:

Celem zwolnienia osób do 26. roku życia z PIT jest przede wszystkim wzrost motywacji do szybszego wchodzenia na rynek pracy oraz zwiększenie szans tych osób na uzyskanie legalnego zatrudnienia na początku kariery. To są cele związane stricte z rynkiem pracy. Sądzę, że właśnie dlatego z tego rozwiązania wyłączono świadczenia z ZUS.

Jednocześnie zauważa on również, że może to zostać negatywnie odebrane przez kobiety planujące ciążę.

Nierówności – czy powinno się je pogłębiać, czy może dążyć do ich zlikwidowania?

Nowy pomysł Rządu miał zapewne na celu zachęcenie młodych w wieku do 26 roku życia, do szukania legalnego zatrudnienia i ułatwienia im startu na ścieżce kariery. Tylko czemu znowu mają ucierpieć na tym kobiety które zostają matkami? Czy w ten sposób nie zwiększy się niż demograficzny? Czy to nie jest kolejny powód do odkładania macierzyństwa na później? Bardzo szkoda też, że znowu nie wzięto pod uwagę wyrównywania i tak wystarczająco nierównych szans.

Źródło: Rzeczpospolita

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie