Czego szukasz

Młoda mama też ma swoje prawa

Zaraz po urodzeniu dziecka bardzo łatwo rzucić się w wir macierzyńskich obowiązków i zapomnieć o swoich potrzebach. To jednak duży błąd. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego w całym zamieszaniu musimy pamiętać również o sobie.

Młoda mama to jedna z najbardziej zajętych osób, jakie możemy sobie wyobrazić. Dopóki towarzyszy temu pierwsza ekscytacja i świeże zderzenie ze wszystkimi nietypowymi zobowiązaniami, jakie na nas spadają – cóż, właściwie nie ma rzeczy, której nie można byłoby usprawiedliwić. Ale z czasem budzą się w nas potrzeby samorealizacji czy odbudowania poczucia własnej wartości i piękna niezależnie od naszego macierzyństwa – i nie ma w tym nic złego. Jak jednak pogodzić te dwa światy?

Nie zadręczaj się!

Po pierwsze, musisz pozbyć się poczucia winy. Nie pomożesz ani sobie, ani tym bardziej swojemu dziecku czy partnerowi, jeśli będziesz stuprocentowo poświęcała się obowiązkom matki, obsesyjnie bała się zostawić maleństwo z babcią czy opiekunką i zagłuszała wszelkie swoje marzenia czy plany. Nikt nie powiedział też, że możesz wychodzić tylko do sklepu czy na spacer z dzieckiem, w dodatku z potarganymi włosami, w dresie i rozciągniętej koszulce.

Najlepiej będzie, jeśli porozmawiacie z mężem i ustalicie zasady, które umożliwią ci stopniowy powrót do normalnego życia, ale w taki sposób, abyś nie zaniedbała dziecka. Może zawsze chciałaś realizować się zawodowo w kierunku umożliwiającym pracę zdalną? Mogłabyś jednocześnie wrócić do pracy i doglądać swojej pociechy. A jeśli nawet praca zarobkowa nie wchodzi w grę, do czasu powrotu na rynek pomyśl o rozwoju swojego hobby. To też może przynieść ci ogromną satysfakcję.

Wróć do dbania o swój wygląd

Kolejna sprawa to wygląd. Nawet w domowym zaciszu warto czasem wyskoczyć z rozciągniętej bluzy czy spranych spodni i nieco bardziej się postarać. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej. Wymyśl delikatny, naturalny makijaż, który idealnie sprawdzi się na spacerach z dzieckiem czy kawie z przyjaciółką. Nałóż lekki podkład, muśnij policzki różem, podkreśl brwi kredką do brwi Maybelline, usta pomaluj bezbarwnym błyszczykiem – to niewielka, ale znacząca odmiana.

Wybieraj takie kosmetyki, które poprawią twoją urodę w subtelny sposób. Na przykład wspomniana kredka do brwi to produkt, o którym wiele z nas nawet nie myśli, a to duży błąd – podkreślone brwi wyglądają naprawdę niezwykle efektownie. Używaj też lekko koloryzujących balsamów do ust czy różu dającego naturalny efekt.

Pozostaje mieć nadzieję, że niezależnie od sposobu dbania o siebie i swój rozwój, na który się zdecydujesz, będziesz bardzo zadowoloną mamą.

 

Photo credit: StephaniePetraPhoto / Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie