Czego szukasz

Matki zmieniają świat. Projekt „Przystanek Zmiana”

W swoim nowym projekcie Stowarzyszenie Obywatel Mama rozmawia ze znanymi polityczkami, artystkami i działaczkami społecznym o tym, jak to jest być matką działającą w sferze publicznej. Czy macierzyństwo jest cenione społecznie? Czy łatwo jest godzić rolę kobiety z sukcesem działającej publicznie z rolą matki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można na stronie projektu.

Grafika projektu Przystanek Zmiana

O macierzyństwie na poważnie. Bez idealizowania, ideologizowania, poza stereotypami i schematami.

Na udział w projekcie zgodziło się grono kobiet, począwszy od tych znanych szerokiej publiczności, jak: Małgorzata Szumowska, Barbara Nowacka, Hanna Gronkiewicz Waltz, po rozpoznawalne nieco mniej, działające na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Są wśród nich kobiety starsze i młodsze, polityczki, artystki i aktywistki społeczne – łączy je aktywność, zaangażowania w sprawy publiczne oraz to, że wszystkie są mamami.

Pod adresem www.przystanek-zmiana.pl można obejrzeć dwadzieścia wywiadów, w których kobiety te dzielą się swoimi osobistymi historiami i przemyśleniami.

„Zawsze z podziwem patrzyłam na kobiety aktywne, zaangażowane w różne społeczne i publiczne sprawy. Kiedy sama zostałam mamą, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego w przestrzeni publicznej tak mało mówi się o macierzyństwie. Dlaczego dyskurs macierzyński jest albo przesłodzony, zinfantylizowany albo patetyczny, zideologizowany, upolityczniony. Ciekawa byłam, jak swoje macierzyństwo przeżywają kobiety znane, odnoszące sukcesy w sferze polityki, sztuki, nauki czy aktywistki społeczne. Interesował mnie osobisty aspekt tych doświadczeń oraz rozważania dotyczące tego, w jaki sposób temat macierzyństwa jest postrzegany w różnych środowiskach” – wyjaśnia Marta Żłobińska, ze Stowarzyszenia Obywatel Mama, pomysłodawczyni projektu.

Do rozmowy zaproszono 20 kobiet

Są wśród nich m. in.: polityczki znane z pierwszych stron gazet: Barbara Nowacka, Hanna Gronkiewicz-Walt oraz działające lokalnie: Róża Thun, Elżbieta Achinger, Małgorzata Małuch; artystki: Małgorzata Szumowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Cecylia Malik, prawniczki: prof. Monika Płatek, Aleksandra Góralska oraz działaczki społeczne/aktywistki: Agnieszka Amborska (Fundacja RoRo), Ewa Lutomska (Krakowski Alarm Smogowy), Joanna Pietrusiewicz (Fundacja Rodzić po Ludzku), publicystka Dominika Kozłowska.

Rozmowy toczą się wokół tematów związanych z macierzyństwem, ale trzeba podkreślić, że nie są to rozmowy o dzieciach (choć dzieci bohaterek też się w nich oczywiście pojawiają). Są to rozważania o kobiecych doświadczeniach: o zmianach, o sile, poczuciu sensu jakie daje macierzyństwo, a także o przeszkodach, trudnościach w łączeniu pracy zawodowej (działalności publicznej) z obowiązkami macierzyńskimi, o wsparciu lub jego braku ze strony innych, o relacjach między kobietami i mężczyznami, o nierównościach społecznych i równowadze w związkach.

Zapraszamy do dyskusji

Stowarzyszenie Obywatel Mama zaprasza do oglądania wywiadów na www.przystanek-zmiana.pl i włączenia się do dyskusji na temat macierzyństwa i roli matki aktywnie działającej w sferze publicznej na www.facebook.com/ProjektPrzystanekZmiana.

Nasz portal z dumą patronuje projektowi!

Zdjęcie: grafika projektu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie