Czego szukasz

Matka Polka Kreatorka, czyli 4 historie o miłości

Niegdyś nasze mamy oraz babcie po urodzeniu dziecka zostawały w domu i skupiały się na wychowaniu pociech, zamiast robić karierę zawodową. Czasy jednak się zmieniły i kobiety coraz częściej łączą instynkt macierzyński z rozwojem osobistym w pracy zawodowej.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 26/05/2017
Renata i Martyna twórczynie firmy Koi stoją objęte pozując do zdjęcia

Wyjście z korporacji.

Jeszcze kilka lat temu (przed wejściem w życie rocznego urlopu macierzyńskiego) słyszeliśmy o korpomatkach, które po pół roku z dzieckiem w domu wracały do pracy w korporacjach i działały na pełnych obrotach. Obecnie obserwujemy zupełnie inny acz bardzo ciekawy trend. Kobiety nie chcą wracać do korporacji, ale jednocześnie pragną czuć się potrzebne nie tylko dzieciom.

Roczny urlop macierzyński sprzyja zaplanowaniu przyszłości. Dla wielu matek jest to rok przełomowy. Kobiety zakładają wówczas własne firmy, ciekawe biznesy, dzięki którym realizują marzenia i spełniają się zawodowo, ale “na swoim”.

Wyjątkowe biznesy.

Nowoczesne, kobiece biznesy rosną jak na drożdżach. Jedne są mocno zaangażowane społecznie, inne stanowią niejako kontynuację kariery zawodowej z korporacji, ale już we własnym zakresie, jeszcze inne dotyczą sentymentalnego powrotu do rękodzieła, handmade’u czy designu. W tym ostatnim przypadku mamy zgodnie przyznają, że ich głównym bodźcem i inspiracją są ich własne dzieci.

DaWanda.pl – platforma z produktami handmade – przeprowadziła z okazji Dnia Matki cykl wywiadów na temat twórczych mam, które poszły na swoje, zostawiając w tyle korporacje. Czerpiąc z doświadczeń, wspomniane kobiety założyły własne marki handmade i tworzą piękne, polskie produkty. Ne mówią jednak o sobie same. W cyklu czterech wywiadów to ich dzieci starają się ująć specyfikę pracy mam i relacje z nimi.

W projekcie #matkapolkakreatorka wzięły udział cztery marki, ośmioro dzieci i pięć mam, których biznesy opierają się na produktach stworzonych ręcznie w Polsce.

ThatWay, czyli autorską modę dla dzieci oraz ręcznie malowane worki papierowe na zabawki, tworzy Agnieszka Kucharska-Zajkowska – ilustratorka, absolwentka ASP na wydziale Grafiki w Warszawie. Począwszy od formiarni, dziewiarni, drukarni, szwalni, po najmniejsze dodatki – wszystko wykonuje w Polsce. Produkty wykonywane są w niewielkich, limitowanych ilościach.

O jej pracy i o niej opowiadają jej synowie Szymon i Hubert:

K-ID stworzyły dwie mamy – Sylwia i Zosia – które wcześniej pracowały w dużych korporacjach i agencjach reklamowych. Kiedy w ich życiu pojawiły się dzieci, wszystko się zmieniło. Tworzą produkty dla tych wszystkich, którzy szukają dla swoich dzieci czegoś więcej niż różowo-niebieskiego świata bajek. Sylwia i Zosia wierzą, że od samego początku mają wpływ i kształtują poczucie estetyki u dzieci, dlatego starają się otaczać je przedmiotami, które same lubią. Ich wizytówką jest czerń i biel.

O ich pracy opowiadają wszystkie ich dzieci: Nina, Amelia, Szymon i Helenka:

Kasia Miciak Design to marka modowa inspirowana folkiem stworzona od początku przez Kasię Miciak, która kilka lat temu zrezygnowała z pracy w korporacji. Sukienki, spódnice i bluzki tworzone w jej pracowni powstają z dużą dbałością o detale, szyte są w Polsce z polskich tkanin.

O pracy mamy opowiada 9-letnia Hania:

KOI to mała, rodzinna firma prowadzona przez mamę Renatę (z wykształcenia chemiczka) i córkę Martynę. Z miłości do chemii i kosmetyków naturalnych stworzyły markę kosmetyczną, która doskonale radzi sobie na rynku i zaczyna śmiało rywalizować z masowymi produktami.

We wspólnej rozmowie zdradzają, jak zaczęły ze sobą współpracować:

4 historie o miłości

Projekt Matka Polka Kreatorka to tylko dowód na to, że istnieją biznesy, które dają spełnienie mamom, ale też poczucie bezpieczeństwa i ciągłej bliskości z dziećmi. Nie trzeba udowadaniać światu i swojemu szefowi, że matka potrafi.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Bolesne, drobne urazy wśród dzieci

Ból jest obronną reakcją fizjologiczną organizmu na pochodzący z zewnątrz drażniący bodziec. Odczuwanie bólu jest zależne od wyspecjalizowanych struktur – receptorów bólu, zwanych nocyceptorami. Ból może pojawiać się z różnych przyczyn. Wśród dzieci powstaje on często na skutek drobnych urazów w czasie zabaw i gier. Nie należy bagatelizować problemu w takich przypadkach, dlatego każdy uraz powinien być opatrzony i dokładnie przeanalizowany.
 • Alicja Zielińska - 26/05/2020
mama opatruje córce kolano

Przyczyny bólu

Wśród dzieci ból pojawia się – oprócz innych rzadkich powodów – często na skutek drobnych urazów. Uraz unerwionej okolicy, np. skóry, skutkuje kaskadą impulsów elektrycznych rozpoczynających się w receptorze bólu, przebiegających przez tylne rogi rdzenia kręgowego, aż do kory czuciowej w obrębie mózgowia.

Impuls elektryczny może w następnej kolejności przebiec do ruchowych włókien nerwowych, co skutkuje pojawieniem się szybkiego odruchu, takiego jak ucieczka ręką od gorącej powierzchni. Sam ból w momencie zdarzenia pozwala zatem na adekwatną reakcję organizmu dziecka na potencjalnie groźny czynnik.

Bodźcem pobudzającym receptory bólu może być każdy drobny uraz w trakcie zabaw. Fizjologiczny odbiór impulsu zasadniczo nie różni się bardzo bez względu na to, czy wywołujące efekt zdarzenie to upadek z roweru, czy pełna poświęceń interwencja bramkarza podczas meczu w piłkę nożną. Bez względu na przyczynę bólu zawsze niezbędna jest reakcja opiekuna mająca zapobiec uczuciu dyskomfortu. Należy pamiętać, że uczucie bólu zależy od wielu czynników. Nie zmienia to faktu, że każdy ból sprawiający nieprzyjemne doznania należy łagodzić.

Łagodzenie bólu

Najistotniejszym elementem łagodzenia bólu jest prewencja. Przygotowanie odpowiednich warunków do zabaw ruchowych dziecka, czy to poprzez sprawdzenie sprawności sprzętu sportowego, czy wyznaczenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy jest kluczowym aspektem pozwalającym ograniczyć pojawienia się bólu. Nie do przecenienia jest nawyk stosowania adekwatnej do uprawianego wysiłku odzieży ochronnej.

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji

Podczas aktywności fizycznej dziecka warto zapewnić mu bezpieczeństwo, ale również zadbać o jego skórę. Warto skorzystać z preparatu, który w składzie posiada naturalne składniki. Przykładem takiego preparatu jest emulsja żelowa Fastum Junior, która zapewnia skórze komfort i pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji.

Emulsja zawiera m.in. trokserutynę, która chroni naczynia krwionośne, a także składniki kojące skórę jak boswellia czy bromelaina. Dodatkowo w składzie jest mentol, który chłodzi i przynosi natychmiastową ulgę. Preparat szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam. Jest niezawodnym pomocnikiem każdego rodzica, dlatego warto, aby na stałe zagościł w każdej domowej apteczce.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

Video: Jak wspierać dzieci w nauce?

Do końca roku szkolnego został tylko miesiąc. Ostatni miesiąc zdalnej nauki i wszystkich trudów z nią związanych. Jak w pełni sił przetrwać ten czas, a przy tym być wsparciem dla dziecka i pomóc mu w trudach edukacyjnych? Oglądnij wideo i poznaj rady ekspertki.
 • Agnieszka Wadecka - 26/05/2020
Chłopiec i dziewczynka siedzą na sofie i uczą się na laptopie

W wyniku pandemii dzieci i rodzice muszą mierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością i obowiązkiem jakim jest nauka w domu, czasem zdalna a czasami zupełnie samodzielna. Najczęściej zadania mają po prostu termin do kiedy trzeba je wysłać do oceny. Mimo, iż brakuje sił i motywacji to pocieszający jest fakt, że znajdujemy się na ostatniej prostej. Zapytaliśmy naszego gościa, co zrobić by przetrwać ten czas.

Przeczytaj: Jak wesprzeć dziecko w nauce zdalnej.

Nauka w dobie koronawirusa okiem ekspertki

Ewa Moskalik – Pieper miała przyjemność rozmawiać z Elżbietą Manthey
właścicielką, dziennikarką i blogerką Juniorowo, ale także mamą dwójki dzieci w wieku szkolnym. Nasz gość chętnie dzieli się swoim doświadczeniem oraz radami dla innych rodziców.

Jak przeżyć ostatni miesiąc szkoły i wspierać dzieci w nauce?

Zapraszamy Was na LIVE, pt.: Jak przeżyć ostatni miesiąc szkoły i wspierać dzieci w nauce?Bądźcie z nami w czwartek 21.05.2020 o godz. 20:30❗️Został nam jeszcze miesiąc nauki zdalnej. Pewnie wielu z Was coraz trudniej przychodzi motywowanie dziecka do pracy. Jak przetrwać ten ostatni miesiąc i dać naszym dzieciom maksymalne wsparcie?Naszym gościem będzie Elżbieta Mantheywłaścicielka, dziennikarka i blogerka Juniorowo. ❓Poszukamy odpowiedzi na pytania:- jak zachęcać dzieci do nauki?- jak pomagać pokonywać trudności w nauce?- jak wspierać nastolatka, który nie chce współpracować?- jak mówić do dzieci, żeby chciały się uczyć?- co zrobić gdy nie potrafimy pomóc dziecku w nauce?- nie każdy rodzic ma kompetencje, cierpliwość żeby pomóc swojemu dziecku?- czy odpuszczać i jak radzić sobie potem z zaległościami?- dlaczego dzieci nie chcą pracować?Zapraszamy w czwartek 21 maja o 20:30! Bądźcie z nami LIVE! 🙂Do zobaczenia! 🙂

Opublikowany przez Mamo Pracuj Czwartek, 21 maja 2020

Zobacz także: Jak dbać o kondycję fizyczną w czasach kwarantanny.

Na jakie pytania znajdziesz odpowiedź w filmie?

 • Jak zorganizować dziecku naukę w domu?
 • Jak zainteresować dziecko tematem?
 • Jak je motywować do pracy?
 • Jak działać z nastolatkiem a jak z młodszym dzieckiem?
 • Jak zrozumieć potrzeby i emocje dzieci w czasie pandemii?
 • Jakie metody zastępcze mogą wykorzystać rodzice?
 • Z jakich źródeł pomocniczych warto korzystać?
 • Czy należy odpuszczać dziecku obowiązki czy nie?
 • Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?
 • Jak zaplanować wakacje z dziećmi? (Czy da się to zrobić już teraz?)

Masz już dość izolacji? Poznaj pomysły na małe przyjemności w czasach pandemii.

Zdjęcie: Storyblocks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail