Czego szukasz

Matka Polka Kreatorka, czyli 4 historie o miłości

Niegdyś nasze mamy oraz babcie po urodzeniu dziecka zostawały w domu i skupiały się na wychowaniu pociech, zamiast robić karierę zawodową. Czasy jednak się zmieniły i kobiety coraz częściej łączą instynkt macierzyński z rozwojem osobistym w pracy zawodowej.

Renata i Martyna twórczynie firmy Koi stoją objęte pozując do zdjęcia

Wyjście z korporacji.

Jeszcze kilka lat temu (przed wejściem w życie rocznego urlopu macierzyńskiego) słyszeliśmy o korpomatkach, które po pół roku z dzieckiem w domu wracały do pracy w korporacjach i działały na pełnych obrotach. Obecnie obserwujemy zupełnie inny acz bardzo ciekawy trend. Kobiety nie chcą wracać do korporacji, ale jednocześnie pragną czuć się potrzebne nie tylko dzieciom.

Roczny urlop macierzyński sprzyja zaplanowaniu przyszłości. Dla wielu matek jest to rok przełomowy. Kobiety zakładają wówczas własne firmy, ciekawe biznesy, dzięki którym realizują marzenia i spełniają się zawodowo, ale “na swoim”.

Wyjątkowe biznesy.

Nowoczesne, kobiece biznesy rosną jak na drożdżach. Jedne są mocno zaangażowane społecznie, inne stanowią niejako kontynuację kariery zawodowej z korporacji, ale już we własnym zakresie, jeszcze inne dotyczą sentymentalnego powrotu do rękodzieła, handmade’u czy designu. W tym ostatnim przypadku mamy zgodnie przyznają, że ich głównym bodźcem i inspiracją są ich własne dzieci.

DaWanda.pl – platforma z produktami handmade – przeprowadziła z okazji Dnia Matki cykl wywiadów na temat twórczych mam, które poszły na swoje, zostawiając w tyle korporacje. Czerpiąc z doświadczeń, wspomniane kobiety założyły własne marki handmade i tworzą piękne, polskie produkty. Ne mówią jednak o sobie same. W cyklu czterech wywiadów to ich dzieci starają się ująć specyfikę pracy mam i relacje z nimi.

W projekcie #matkapolkakreatorka wzięły udział cztery marki, ośmioro dzieci i pięć mam, których biznesy opierają się na produktach stworzonych ręcznie w Polsce.

ThatWay, czyli autorską modę dla dzieci oraz ręcznie malowane worki papierowe na zabawki, tworzy Agnieszka Kucharska-Zajkowska – ilustratorka, absolwentka ASP na wydziale Grafiki w Warszawie. Począwszy od formiarni, dziewiarni, drukarni, szwalni, po najmniejsze dodatki – wszystko wykonuje w Polsce. Produkty wykonywane są w niewielkich, limitowanych ilościach.

O jej pracy i o niej opowiadają jej synowie Szymon i Hubert:

https://www.youtube.com/watch?v=qs69bSHOAwA&feature=youtu.be

K-ID stworzyły dwie mamy – Sylwia i Zosia – które wcześniej pracowały w dużych korporacjach i agencjach reklamowych. Kiedy w ich życiu pojawiły się dzieci, wszystko się zmieniło. Tworzą produkty dla tych wszystkich, którzy szukają dla swoich dzieci czegoś więcej niż różowo-niebieskiego świata bajek. Sylwia i Zosia wierzą, że od samego początku mają wpływ i kształtują poczucie estetyki u dzieci, dlatego starają się otaczać je przedmiotami, które same lubią. Ich wizytówką jest czerń i biel.

O ich pracy opowiadają wszystkie ich dzieci: Nina, Amelia, Szymon i Helenka:

https://www.youtube.com/watch?v=BXIUksff1hU&feature=youtu.be

Kasia Miciak Design to marka modowa inspirowana folkiem stworzona od początku przez Kasię Miciak, która kilka lat temu zrezygnowała z pracy w korporacji. Sukienki, spódnice i bluzki tworzone w jej pracowni powstają z dużą dbałością o detale, szyte są w Polsce z polskich tkanin.

O pracy mamy opowiada 9-letnia Hania:

https://www.youtube.com/watch?v=TbypUiUDeCg&feature=youtu.be

KOI to mała, rodzinna firma prowadzona przez mamę Renatę (z wykształcenia chemiczka) i córkę Martynę. Z miłości do chemii i kosmetyków naturalnych stworzyły markę kosmetyczną, która doskonale radzi sobie na rynku i zaczyna śmiało rywalizować z masowymi produktami.

We wspólnej rozmowie zdradzają, jak zaczęły ze sobą współpracować:

https://www.youtube.com/watch?v=BUKXUZiV9Fo&feature=youtu.be

4 historie o miłości

Projekt Matka Polka Kreatorka to tylko dowód na to, że istnieją biznesy, które dają spełnienie mamom, ale też poczucie bezpieczeństwa i ciągłej bliskości z dziećmi. Nie trzeba udowadaniać światu i swojemu szefowi, że matka potrafi.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie