Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Marketing internetowy – jak można zarobić pieniądze?

  • Jagoda Jasińska
  • 11 marca 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
laptop biurko dłonie kobiety

Czym jest marketing internetowy?

Codziennie z internetu korzysta niemal 5 miliardów osób. Sieć jest więc idealną przestrzenią do dotarcia do konkretnej grupy użytkowników, którzy mogą być zainteresowani produktami lub usługami, które chciałbyś im zaoferować. Dotarcie do tak wielu osób jednocześnie, jeszcze nigdy nie było tak łatwe i tak dostępne.

Marketing internetowy to szerokie pojęcie, które służy do opisywania różnych działań marketingowych, które prowadzi się za pośrednictwem internetu. Inaczej nazywany jest marketingiem online, cyfrowym lub najprościej – e-marketingiem. Pozwala on dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, za pośrednictwem wszelkich kanałów cyfrowych. W grę wchodzą więc serwisy internetowe, blogi, wyszukiwarki, maile, portale społecznościowe, a w ostatnich czasach coraz częściej także aplikacje mobilne.

Czasy w których reklama w mediach tradycyjnych (telewizja, radio, prasa) była dźwignią handlu, powoli przemijają. Coraz więcej firm zauważa, że dużo skuteczniejszy jest marketing internetowy, który pozwala osiągnąć więcej i to za sporo mniejsze pieniądze.
Tak jak w przypadku tradycyjnego marketingu, również w tym przypadku głównym celem jest pozyskanie nowych klientów.

Osiąga się w ten sposób wzrost sprzedaży, a także zwiększenie ruchu, który generowany jest na stronie internetowej. Marketing internetowy jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą budować świadomość marki, a także kreować jej pozytywny wizerunek w sieci. Coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzenie internetowej kampanii także po to, by poznać rynek, a tym samym osoby, które mogą potencjalnymi klientami. Służy to również budowaniu długoterminowych relacji z klientami, a także budowaniu wizerunku w sieci.

Jak zarabiać pieniądze poprzez marketing internetowy?

Aby skutecznie zarobić pieniądze, należy obrać odpowiedni plan biznesowy. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć zamierzony cel, który zwiększy zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami, a tym samym powiększy stan Twojego konta. Jeszcze przed rozpoczęciem działań w internecie, powinieneś zastanowić się kto może być Twoim potencjalnym klientem. Dzięki temu dostosujesz działania, które podejmiesz pod grupę, która może być najbardziej zainteresowana Twoją ofertą. Warto także przemyśleć jak dotrzeć ze swoim przekazem do takich osób, a jednocześnie jak zwiększyć widoczność i sprzedaż – przy jednoczesnym utrzymaniu zysku.

Nie bez znaczenia będą również wszelkie działania konkurencji. Obserwuj więc to co robią Twoi rywale, dzięki temu będziesz w stanie być od nich lepszy. Warto także zastanowić się w jaki sposób będziesz mierzył działania marketingowe, które podejmiesz. Pomoże Ci to w przyszłości nie popełniać tych samych błędów, a także stawać się w tym temacie coraz lepszym. Pamiętaj, że reklama internetowa ma dziś ogromne znaczenie w prowadzeniu biznesu. Pozwoli ona dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, a także obserwacji ich działań, a tym samym sprzedaży im określonych produktów lub usług.

Reklama w sieci, czyli rodzaje marketing internetowego

Aby marketing marketingowy był skuteczny, należy kierować się branżą w której działasz, a także rodzajami konkretnych produktów lub usług, które oferujesz swoim klientom. Nie bez znaczenia będzie także budżet oraz inne indywidualne czynniki. Najskuteczniejszy będzie ten model e-marketingu, który łączy w sobie wiele metod. W ten sposób będą się one wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu uda Ci się osiągnąć zdecydowanie lepszy efekt. Warto także pamiętać, że w Polsce obowiązują przepisy o nieuczciwej konkurencji. Mają one także zastosowanie w zakresie reklamy w sieci.

Zależnie od potrzeb, istnieje wiele różnych rodzajów hostingów. Jeżeli nie jesteś swoim własnym hostem, będziesz uzależniony od platformy, z której usług korzystasz. Wiele osób decyduje się na zakup płatnego hosta, ale nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Zaoszczędź pieniądze korzystając z darmowego hostingu stron, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych wydatków, a także zadbasz o to, by Twoja strona wyglądała profesjonalnie. W sieci dostępnych jest wiele firm, które oferują usługi hostingowe zupełnie bezpłatnie.

Najpopularniejsze sposoby marketingu internetowego

Warto także wgłębić się w następujące tematy:

  • Google Ads
  • Pozycjonowanie i optymalizacja stron – pod SEO
  • Social media marketing
  • Content marketing
  • Infulencer marketing
  • Remarketing

Pamiętaj jednak o tym, że prowadzone przez Ciebie działania marketingowe w sieci, powinny różnić się – w zależności od rodzaju działalności, a także celu w jakim je przeprowadzasz. Niezależnie od tego, jest to doskonały sposób na pozyskanie nowych klientów, a tym samym rozpracowanie swoich produktów lub usług szerszej grupie potencjalnych odbiorców. Należy jednak odpowiednio przygotować się do działań e-marketingowych, ponieważ o pomyłkę w tym temacie nietrudno. Dzięki odpowiednio zaplanowanej strategii, Twoja firma może odnosić zyski, a Ty zarobisz pieniądze – i to niemałe. Powodzenia!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content