Czego szukasz

Mamy w Centrum

Współczesne macierzyństwo akcentuje znaczenie zachowania równowagi między rodziną, a aktywnością zawodową kobiet. W praktyce łączenie ról matki i pracownika często oznacza dla kobiet rezygnację z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Konsekwencją przerwy w zatrudnieniu są późniejsze trudności z powrotem do pracy lub znalezieniem nowej.

W Łodzi powstało „Centrum Aktywizacji Mam”, które ma za zadanie stworzyć warunki 60 młodym mamom na zwiększenie szans na zatrudnienie.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 18/03/2015

O udziale w projekcie Centrum Aktywizacji Mam opowiada Kinga Karkowska – jedna z uczestniczek.

CAM:  Skąd dowiedziałaś się o projekcie ,,Centrum Aktywizacji Mam”?

KK: O projekcie dowiedziałam się z MOPS-u, tam znalazłam plakat, spisałam niezbędne informacje i zadzwoniłam do biura projektu.

CAM: Jakie miałaś oczekiwania zgłaszając się do projektu?

KK: Po pierwsze bardzo chciałam się dostać. Przede wszystkim ze względu na bardzo interesujący program. Liczyłam też na to, że mój syn spędzając czas z rówieśnikami, usamodzielni się, uspołeczni i będzie to dobry start zanim pójdzie do przedszkola, zwłaszcza że nie uczęszczał wcześniej nigdzie. Na pewno moje oczekiwania dotyczyły też polepszenia statusu na rynku pracy i dlatego właśnie zgłosiłam się do projektu.

CAM: Jakie miałaś obawy i czy one się sprawdziły?

KK: Pierwszym problemem to były wyrzuty sumienia, że będę musiała budzić dzieci wcześnie rano. Po drugie, czy uda mi się pogodzić moje prywatne obowiązki jako mamy z całą resztą. Na szczęście już po pierwszym miesiącu się okazało, że człowiek jest w stanie się do wszystkiego przyzwyczaić. Zresztą nie tylko ja, ale też moje dzieci bez większych problemów, pomimo na prawdę wczesnych pobudek jesteśmy szczęśliwi.

CAM: Jaka atmosfera panowała na zajęciach?

KK: Atmosfera była przyjazna, miła, pomagałyśmy sobie nawzajem. Nie było wśród dziewczyn rywalizacji. Myślę, że samo w niektórych przypadkach część znajomości zostanie na lata.

CAM: Które zajęcia z projektu wspominasz najlepiej?

KK: Język migowy! To były najlepsze zajęcia. Wracam do nich nawet teraz po zakończeniu szkolenia. Intrygujące również były Warsztaty Komunikacji Społecznej.
Dużo praktyk i ćwiczeń. To z pewnością zbliżyło nas jako grupę i dowiedziałyśmy się wiele o samych sobie. Te zajęcia przyniosły mi najwięcej korzyści. Dały mi dokładnie to, czego oczekiwałam. Tak naprawdę wszystkie zajęcia dla każdej z nas coś dały!!! Każda czerpała tyle ile potrzebowała.

CAM: Co zajęcia z komunikacji społeczne zmieniły w twoim życiu?

KK: Uzyskałam wiele nowych umiejętności. Potrafię czytać komunikaty, które przesyłają inni. Potrafię też porozumieć się z trudnym klientem. Techniki, których się nauczyłyśmy przynoszą pożądane efekty. Utkwiło mi w pamięci takie zdanie, które kiedyś padło na zajęciach,”… nie zawsze to co słyszymy czy wypowiadamy, jest przez innych tak samo odebrane czy zrozumiane, jak my myślimy…”. Nauczyłam się że, w razie wątpliwości należy pytać o uczucia, emocje.

CAM: Brałaś udział w konsultacjach z doradcą zawodowym i psychologiem. Jak je wspominasz?

KK: Ciekawe było to, że na konsultacjach z Psychologiem byłam poddana kilku testom psychologicznym, które miały za zadanie określić mój charakter, cechy czy usposobienie. Natomiast doradca zawodowy w rzetelny sposób pomógł mi napisać moje CV. Przede wszystkim konsultacje z doradcą pozwoliły mi określić, czy kierunek w którym chcę się szkolić jest dla mnie odpowiedni. Czy mam do tego predyspozycje, czy się nadaję.

CAM: Czy do kolejnych edycji zaprosisz swoich znajomych?

KK: Jasne że tak! Cześć moich koleżanek już pyta o kolejną edycję, cieszą się, że mnie się udało i jestem naprawdę szczęśliwa. Jestem jedną z mam, która opiekowała się dziećmi długo, pomimo, że mam wykształcenie, doświadczenie, to wyłączna opieka nad dziećmi w domu sprawia, że człowiek czuje się wykluczony z życia zawodowego. Warsztaty i szkolenia odbyte w ramach projektu były bardzo dobrym początkiem nowej drogi. Moje koleżanki też czekają na kolejną edycję.

CAM: Były też zajęcia dla mam z dziećmi, wyjścia, spotkania. Jak je wspominasz?

KK:  Pamiętam wyjście do ZOO – to była dla syna fascynacja – jego pierwsze wyjście do ZOO i do tego w tak licznej grupie. Myślę, że to był też dla nas dobry moment, gdzie mogłyśmy porozmawiać, poznać się, poobserwować nasze dzieci. Jestem przekonana że każdy cykl takich spotkań integracyjno-poznawczych jest bardzo potrzebny. Świetnym pomysłem był tydzień adaptacji w Klubie Mamy i Malucha. Mamy mogły zobaczyć jak wygląda Klub, jak się zachowują ich dzieci jak przebiega organizacja
i poznać personel.

CAM: Czy uważasz, że udział w projekcie przyniesie pozytywne zmiany na dłużej?

KK: Tak, ja poszłam zupełnie nową ścieżką. Moje wykształcenie i doświadczenie jest inne, niż szkolenia na które się zdecydowałam. To mnie upewniło w tym, że czasem nie warto iść jednym torem, w którym się czujemy dobrze. Myślę, że trzeba stawiać sobie nowe wyzwania, nowe cele i je realizować. Trzeba podnosić sobie poprzeczkę trochę wyżej. Jest jeszcze parę rzeczy, które chciałabym dokończyć i zrealizować.

CAM: Jak widzisz swoją przyszłość zawodową?

KK: Na ten moment chciałabym na pewno ukończyć staż. Liczę też na dalszą kontynuację zatrudnienia. To, co należy do moich obowiązków wykonuję starannie. Chciałabym dokończyć studia, które zostały odłożone z różnych względów. Jeśli zostałabym w tej firmie chciałabym podszkolić się pod kątem kadrowo – płacowym. Myślę, że rok 2015 to będzie ciekawy dla mnie czas. Wraz z zakończeniem szkoleń i wejściem w nowy rok dużo się dzieje, z czego jestem bardzo zadowolona.

CAM: Dziękuję Ci bardzo i życzę powodzenia!

Rozmawiała Magdalena Obijalska, Koordynatorka projektu „Centrum Aktywizacji Mam”

www.aktywnamama.tie.com.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

House manager w domu pełnym kosmitów

Przeczytałam wywiad z Justyną Walczak, niezwykłą, spełnioną mamą, opowiadającą o życiu w rodzinie z dziewiątką dzieci (i z dziesiątym w drodze...). „O, ludzie, to przecież niemożliwe!” – pomyślałam, mając sama na co dzień do ogarnięcia małe kosmitki w liczbie zaledwie dwóch. Niedowierzanie, podziw i ciekawość sprawiły, że czym prędzej postanowiłam kupić książkę. O wywiadzie opowiedziałam przyjaciółce, też mamie. „To jak rozmawiać z kosmitą...!” – skwitowała. Nie wiedziała o książce, a tym bardziej o jej tytule.
  • Natalia Małozięć - 17/04/2019

Multirodzina

Książka Justyny Walczak porusza ważną kwestię, a mianowicie problem społecznego postrzegania rodzin wielodzietnych. Autorka opisując własne doświadczenia i reakcje napotykanych osób, najczęściej pisze o współczuciu, czy upatrywaniu oznak patologii w posiadaniu licznego potomstwa. Kiedyś rodzenie dzieci uznawano za całkiem normalne zjawisko, bo i podobnych rodzin było więcej… Teraz jednak, wielu obywatelom w głowie się nie mieści, że można z wyboru zostać pełnoetatową multimamą i szczęśliwym multitatą. A to właśnie ich sposób na życie!

Poświęcić się pracy zawodowej, czy zrobić karierę w macierzyństwie? Justyna już zdecydowała. Autorka książki podkreśla, iż jest kobietą świadomą, realizującą swoje powołanie. Traktuje je jako konkretną pracę do wykonania. A uzyskany dyplom lekarza? Przy częstym udzielaniu pierwszej pomocy własnym i okolicznym dzieciakom, stał się bezcenny. Wynagrodzenie? Owszem, jest – „w postaci zwielokrotnionej miłości” – pisze Justyna.

Justyna pięknie wyraża się o swoich dzieciach. Używa wielu różnych określeń, a pod każdym z nich kryje się morze miłości. Ze wzruszeniem przewiduje moment, kiedy znów będą musieli z mężem przesiąść się do wozu w normalnym rozmiarze…

Inwazja kosmitów

Tytułowi „kosmici”, czy „obcy”, jak pisze o swojej gromadce Justyna, to główni bohaterowie, czyli Walczakowa gromadka. Wydają się być „obcymi”, kiedy zmieniają się, dorośleją i wyślizgują się z rodzicielskich sieci. Stają się samodzielni i zaczynają mieć własne zdanie. Ku zdziwieniu mamy, coraz częściej krytyczne, również i wobec domowych zasad. Wychowanie zaczyna stawiać coraz większe wyzwania. Trudno nadążyć, kiedy ma się w domu przedstawicieli wszystkich rozwojowych etapów. Kosmiczne perpetuum mobile.

Rodzicom wesołej gromadki też przydaje się kosmiczny pierwiastek. Muszą zaopatrzyć się w niespożyte pokłady energii, cierpliwości i pomysłów. Zarządzanie takim statkiem kosmicznym wyczerpuje, dając jednocześnie siłę na ciąg dalszy. Cieszy, śmieszy, wzrusza, denerwuje i pogrąża w otchłani rozpaczy. Na przemian i w kółko.

Sport ekstremalny

Justyna jednak nie narzeka i nie użala się nad sobą. Nie odkrywa przed nami wszystkich swoich emocji. W swojej rodzinnej opowieści jest prawie zawsze radosna i zdystansowana. Można podziwiać jej wypracowany, zdrowy dystans do błahych spraw. Tym bardziej, że odróżnienie problemów ważnych od całej reszty, wcale nie jest łatwe.

Autorka oszczędza nam nieodłącznej przecież, ciemnej strony medalu. Nawet kiedy wylicza powody wizyt na izbie przyjęć zaprzyjaźnionego już szpitala, robi to wydawałoby się, z uśmieszkiem na ustach. „(…) czujemy się szczęśliwi, mogąc uprawiać z mężem ten sport ekstremalny (…)” – podsumowuje.

Uważam, że jednym z lepszych fragmentów jest opis „porodowego współ-doświadczenia” ojca rodziny, Wojtka. Są spore emocje i wzruszenie.

Szkoła życia

Każdy członek Walczakowej rodziny przechodzi swoistą szkołę życia. Najtrudniejsze lekcje odrabia pewnie mama, dzielnie stawiając czoła codziennym multiwyzwaniom. W książce mamy garść dowcipnych opisów logistyczno-wychowawczych wirtuozerii oraz efektywnego manipulowania zasobami w wykonaniu Justyny. Wyrazy uznania należą się również tacie, który nie tylko stara się zapewnić rodzinie ważną część „zasobów”, ale dba o to, by być aktywnym tatą, kiedy to tylko możliwe.

„Progenitura” Walczaków nie ma wyboru. Czeka ją przyśpieszony proces dorastania. Mama i tata nie mogą być na każde zawołanie. Miłość i uwaga choć mnożone, są przede wszystkim dzielone. Podział obowiązków, dyżury i wspieranie (a z czasem i zastępowanie) mamy w wielu domowych pracach, wychodzi dzieciakom na dobre. Kochają się na zabój i kiedy trzeba, bez zastanowienia stają za sobą murem. Opieka nad młodszym rodzeństwem to dla nich inwestycja w rodzinną przyszłość.

Walczakowy kosmos to miejsce niezwykłe. Ciepłe i radosne. Tu nie ma mowy o nudzie. Nie ma też czasu na niepotrzebne rozmyślania. Jest tu i teraz, do dziesiątej potęgi!

Justyna Walczak „Dom pełen kosmitów”

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Małozięć
Absolwentka Wydziału Filozoficznego UJ. Psycholog dziecięcy i trener twórczości. Komponuje i prowadzi zajęcia dla dzieci. Od 2 i pół roku po uszy zanurzona w macierzyństwie. W codziennym ogarnianiu rzeczywistości pomagają jej poczucie humoru, marzenia i opisywanie tego, co się dzieje.
Podyskutuj

Czy dziecko przekreśla karierę? Wcale nie!

Ciąża to czas szczególny, a zarazem nośny temat, wokół którego jednak narasta wiele mitów. Jeden z nich mówi o zmniejszeniu zdolności intelektualnych lub nawet pewnym regresie, któremu czoło muszą stawić wszystkie przyszłe mamy. Nic bardziej mylnego! Co więcej, wykorzystanie błogosławionego stanu na naukę i doszkalanie się to najlepszy sposób, w jaki można spożytkować okres oczekiwania na przyjście naszego dziecka.
  • Małgorzata Słoma - 16/04/2019
kobieta w ciąży czyta książkę

Jesteś w ciąży? Twój mózg pracuje wydajniej!

Wydaje się, że biologicznie nie ma lepszego czasu dla kobiety na podnoszenie swoich kompetencji zawodowych i zdobywanie wiedzy jak okres ciąży. Może to brzmieć jak demagogia, szczególnie dla tych z nas, które wciąż wspominają bądź nadal przeżywają nudności, osłabienie czy wahania nastrojów.

Prawda jest jednak taka, że choć z naturalnych przyczyn ciąża często osłabia organizm, ma jednocześnie niesamowicie zbawienny wpływ na procesy myślowe. Wraz ze zmieniającym się ciałem także i mózg „przeprogramowuje” się, przygotowując tym samym na przyjście potomka. Organizm przyszłej mamy przechodzi prawdziwą hormonalną rewolucję, która pozytywnie oddziałuje na mózg, stymulując jego funkcjonowanie m.in. poprzez wyostrzanie się zmysłów, rozwijanie spostrzegawczości oraz podzielności uwagi. Celem tych zmian ma być przygotowanie kobiety do trudnej sztuki zorganizowania czasu, gdy na świecie pojawi się wyczekiwany maluch.

Dobre rozwiązanie dla przyszłych mam, którym okres ciąży upływa w większym stopniu na zwolnieniu chorobowym lub po prostu siedzeniu w domu to właśnie nauka, która z jednej strony jest lekiem na nudę, z drugiej zwiększy atrakcyjność zawodową kobiety. Wiele kobiet decyduje się w tym czasie na podszlifowanie języka obcego lub poznanie nowego, udział w szkoleniach i kursach, które rozszerzają ich horyzonty czy samodzielne dokształcanie się z wybranych dziedzin.

Ciąża i kariera?

Czy znaczy to jednak, że panie w stanie błogosławionym zmuszone są do ciągłego biegania między uczelnią a domem? Absolutnie nie! Obecnie, żądne nowej wiedzy ciężarne mogą wybierać wśród szeregu dostępnych metod, pomagającym im w przyswajaniu wiadomości.

Największy w tym udział ma rozwój nowych mediów i rynku nowych technologii, dzięki którym zdobywanie informacji i dokształcanie się stało się nie tylko bardziej dostępne, ale również niezwykle komfortowe i… sympatyczne. Bo któż zaprzeczy, że np. uczenie się języka obcego, słuchając audiobooka podczas spaceru nie jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym? Albo uczenie się podczas kursu e-learningowego, który można włączyć i przerwać o dowolnej porze dnia i nocy?

Zaletą szkoleń on-line jest, oprócz wygody, możliwość dopasowania ich stopnia zaawansowania do poziomu wiedzy kursanta. Ponadto w przypadku pozytywnego przejścia danej ścieżki szkoleniowej, względnie zaliczenia egzaminu końcowego, uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający zdobyte przez niego umiejętności, które może śmiało dodać do swojego CV i zapunktować tym samym u obecnego bądź przyszłego pracodawcy.

Ty sobie lepiej odpocznij…

Wydaje się, że ciąża, zwłaszcza spędzona w domowym zaciszu, to okres zmniejszonej aktywności kobiety, w tym również intelektualnej. Nacisk społeczeństwa na to, by przyszła mama dużo odpoczywała, nie nadwyrężała się, często prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której ciężarna zaczyna czuć się w obowiązku… nic nie robić czy wręcz się nudzić.

Warto wyprowadzić przyszłe mamy z tego błędnego toku myślenia i podpowiedzieć im, że czas oczekiwania na potomstwo mogą spędzić konstruktywnie, z pożytkiem nie tylko dla dziecka, ale i dla siebie, nabywając nowe umiejętności, a nawet przekwalifikowując się. Oferta dostępnych na rynku kursów i szkoleń e-learningowych i pomocnych w nauce e-booków niemal z każdej dziedziny jest na tyle obszerna i interesująca, że każda kobieta z łatwością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Małgorzata Słoma
Jest doświadczoną i pełną pasji edukatorką pracującą dla firmy teb.pl, która po dniu spędzonym w biurze wraca do domu, gdzie z radością i uśmiechem stawia czoła swojej drugiej, pełnoetatowej pracy, jaką jest wychowywanie swoich dwóch córeczek, Basi oraz Jagody.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail