Czego szukasz

Mamówka-prasówka #6

Powszechnie uważa się, że kobiety powinny być subtelne i delikatne, a używanie ostrych słów po prostu im nie przystoi. Może i słusznie, jednak w obliczu pewnych problemów naprawdę trudno pozostać „damą”, o czym przekonacie się, czytając większość artykułów z dzisiejszej Mamówki.

I chociaż, można by rzec, każdy z nich jest z „innej beczki”, łączy je pytanie: Czy kobieta jest w stanie połączyć różne role, a – jeśli wybierze tylko jedną – czy może czuć się całkowicie spełniona? Na koniec, by nieco oderwać się od tych filozoficznych tematów, pochylimy się nad wolontariatem w organizacjach pozarządowych i tym, co możemy dzięki niemu zyskać oraz zastanowimy się, czym poskutkowało wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

***

Drogie businesswoman, czy nie zdarzyło Wam się negatywnie wypowiadać o tzw. kurach domowych? A Wy, drogie pełnoetatowe mamy, nigdy nie krytykowałyście tzw. karierowiczek? Założę się, że tak i właśnie o tej swoistej wojnie pomiędzy dwoma „plemionami” kobiet traktuje felieton na portalu eDziecko.pl. Ostre słowa padają często, jednak trafiają w samo sedno sprawy. Kto, o ile w ogóle ktoś, jest górą w tym starciu i komu zależy na tym, by wybuchały kolejne bitwy?

***

Zapewne wielokrotnie słyszałyście, że – będąc kobietą – można pogodzić różne role i czuć się szczęśliwą, usatysfakcjonowaną… Cóż, artykuł na stronie Krytykapolityczna.pl mówi krótko: nie można. A dlaczego? Z wyjaśnieniem przychodzą dwie jego bohaterki: sama autorka, przywołująca własne przeżycia, oraz Agnieszka Graff, do której tekstów oraz wypowiedzi autorka się odwołuje. 

***

Z podobnego założenia wychodzi Indra K. Nooyi, szefowa rady nadzorczej PepsiCo, cytowana przez portal Pulshr.pl. Ona jednak podsumowuje sprawę krótko i jeszcze bardziej dosadnie: Mamy przesrane. Nie można mieć wszystkiego. Jak więc udaje jej się pogodzić piastowanie wysokiego stanowiska w tak dużej firmie z opieką nad dziećmi i domem? Znalazła swój sposób. Może się on wydać nieco zaskakujący, ale – jak sama udowadnia – sprawdza się znakomicie.

***

Po tej batalii pora na chwilę oddechu i powrót do spraw przyziemnych. Na stronie Bankier.pl czytamy, że według raportu NBP wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 6 do 12 miesięcy spowodowało wzrost liczby pracujących. Jest jednak pewien haczyk, ponieważ wnioski wyciągnięte przez Bank kłócą się z „GUS-owskimi” statystykami dotyczącymi pracujących. Skąd ta rozbieżność? 

***

Warto angażować się w wolontariat w organizacjach pozarządowych – do takiego wniosku można dojść po przeczytaniu artykułu i obejrzeniu materiału filmowego na stronie Newseria.pl. Co możemy zyskać, wybierając taką formę pracy? Bardzo wiele – na doświadczeniu zaczynając, a kończąc na umiejętnościach niezbędnych podczas pracy w grupie. Dzięki temu stajemy się niezwykle atrakcyjne jako potencjalni pracownicy, a od tego już tylko krok do świetnej pracy. I nie ma tu wymówki, że ciężko znaleźć coś dla siebie –organizacje pozarządowe w Polsce charakteryzuje ogromna różnorodność. Nic, tylko wybierać i działać!

Mamówka – Prasówka to nasz nowy przegląd najciekawszych tekstów, które ukazały się w Internecie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. „Artystyczna dusza”, która – kiedy nie dzierży w dłoni pióra – najchętniej rysuje lub zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej. Na swoim koncie ma wydaną w 2010 roku powieść młodzieżową pt. „Nielegalna”.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie