Czego szukasz

Mamówka-prasówka #5

Zastanów się – ile razy (miesięcznie, tygodniowo, dziennie…?) narzekasz na nadmiar pracy lub trudności w połączeniu obowiązków zawodowych z domowymi? Dużo? To prawdopodobnie tak jak wiele Polek i Polaków, dla których zachowanie równowagi między pracą a życiem rodzinnym staje się coraz ważniejsze. A czasem trzeba dodać – coraz trudniejsze. Podobny problem mają amerykańscy rodzice, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami pod wpływem… wypowiedzi Gwyneth Paltrow.

Bez względu jednak na to, na którym brzegu oceanu się znajdujemy, podstawowe założenie powinno być jedno – biznes należy prowadzić tak, by obie strony były zadowolone. Takie postępowanie przynosi wiele korzyści, a może nawet pewnego dnia pozwoli którejś z nas dostać się na… szczyt rankingu najbardziej wpływowych mam świata? 

***

Na pewno każda z nas wie, jak obecnie wygląda rynek pracy z punktu widzenia matki (a przynajmniej dużo o nim słyszała). A gdyby spojrzeć na tę kwestię oczami ekonomisty? Jerzy Hausner w wywiadzie dla Wyborczej.biz wskazuje najczęstsze błędy pracodawców – nie tylko w zatrudnianiu, ale i w postrzeganiu. Jak się bowiem okazuje, wielu z nich wciąż uważa, że kobieta + ciąża lub kobieta + macierzyństwo dają wynik ujemny. Wcale tak nie musi być, jeśli wprowadzi się w życie parę nowych rozwiązań, dzięki którym obie strony będą usatysfakcjonowane, a to już prosta droga do sukcesu.

***

Czy Polak każdą pracę przyjmie? Otóż – nie. O ile jest w stanie przymknąć oko na długi czas dojazdu do biura lub zakładu, o tyle z równowagi między życiem prywatnym i zawodowym nie zrezygnuje. Tak wynika z polskiej edycji największego na świecie badania opinii i oczekiwań pracowników Randstad Award. Co stanowi dla niej największe zagrożenie? Ponad połowa respondentów wskazała konieczność pracy wieczorem lub w weekendy oraz zbyt dużą presję czasu. O tym, co jeszcze, dla kogo i w jakim stopniu jest ważne przy wyborze pracodawcy, przeczytacie na stronie eGospodarka.pl

***

Zarówno książka Gwyneth Paltrow, jak i jej wypowiedzi na temat tego, jak powinna funkcjonować idealna rodzina pod wodzą idealnej mamy, budzą wiele emocji. Co prawda u nas przechodzą raczej bez większego echa przez główne strony portali plotkarskich, jednak już w Stanach Zjednoczonych są żywo komentowane. Tym razem zaczęło się od stwierdzenia, że matki pracujące „od 9 do 17” mają łatwiej od niej. Po usłyszeniu tego redaktorka NY Post opublikowała list otwarty do aktorki. Brzmi śmiertelnie poważnie? A jest wręcz przeciwnie – tekst naszpikowany niezwykle celną ironią bezbłędnie obrazuje bolączki współczesnych matek.

***

Żeby jednak nie było wątpliwości – autorka nie miała na celu uderzenia w samą Gwyneth, o czym pisze w swoim kolejnym artykule. Po publikacji listu otrzymała mnóstwo maili od rodziców, z których wynika jedno – oni po prostu potrzebują wsparcia od państwa, bo to, co dostają teraz, woła o pomstę do nieba. Stany Zjednoczone są bowiem jedynym wysoko rozwiniętym krajem, który nie zapewnia płatnego urlopu macierzyńskiego. A ponieważ życie wielu kobiet kręci się wokół myślenia o tym, czy starczy im pieniędzy na opłacenie rachunków, wracają do pracy, gdy nie są jeszcze psychicznie gotowe. Czy jest szansa na to, że Amerykanie wyleczą się z obsesji pracy?

***

Do tej pory skupiałyśmy się raczej na ciemnych stronach pracy, ale najwyższy czas, by to zmienić. Bo praca – chociaż bywa ciężka, nużąca, niekoniecznie dobrze opłacana – potrafi doprowadzić na szczyt. Tym razem jest to szczyt listy 50 najbardziej wpływowych mam, sporządzonej przez amerykański magazyn „Working Mother„. Redakcja Pieniądze.gazeta.pl postanowiła przedstawić sylwetki jedenastu goszczących na niej kobiet, a także podzieliła się swoimi typami. Kto stanął obok wiceprezeski Apple, dziennikarki CNN czy Beyoncé? Sprawdźcie!

***

Lubicie nasze Mamówki-Prasówki? Udostępniajcie je na FB, napiszcie do nas, podsyłajcie nam ciekawe tematy do kolejnych prasówek ([email protected])

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. „Artystyczna dusza”, która – kiedy nie dzierży w dłoni pióra – najchętniej rysuje lub zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej. Na swoim koncie ma wydaną w 2010 roku powieść młodzieżową pt. „Nielegalna”.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie