Czego szukasz

Mamówka-prasówka #2

Pogoda za oknem raczej nie rozpieszcza, wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a razem z nią przedświąteczny szał przygotowań. To odpowiedni moment, by… wybrać się w podróż. Najlepiej razem z publicystką Katriną Alcorn. Po powrocie natomiast nadarzy się okazja, by skonfrontować obraz amerykańskiego macierzyństwa z polskimi realiami. Dzięki temu dowiemy się, czy i u nas możemy już mówić o „maternalistycznym zwrocie”. A skoro urlop za oceanem będzie już za nami, najwyższy czas wrócić na lekcje, a dokładniej – trzy lekcje przedsiębiorczości. Na koniec natomiast zajęcia praktyczne, czyli zawód freelancera od kuchni.

***

Jak już wspomniałam, portal Wyborcza.pl postanowił zafundować nam „ferie wiosenne” w Stanach Zjednoczonych, a rolę naszej przewodniczki powierzył Katrinie Alcorn, którą śmiało można nazwać kobietą sukcesu. Niestety, podczas podróży opowie nam o tym, jak skrupulatnie budowała fasadę idealnego życia, pod którą kryły się wyczerpanie, depresja i poczucie bezsensu. A to jest codzienność wielu amerykańskich matek, które – funkcjonując pod ogromną presją w kraju spod znaku pracoholizmu –  muszą na co dzień udawać, że łączenie macierzyństwa z pracą to tost z masłem. Czy zawsze tak było? Przeczytaj…

***

Wciągający wywiad, który, być może, zburzy niektórym sielankowe wyobrażenie o życiu w USA, to dopiero początek podróży. Druga część natomiast to artykuł „Matka Polka Niewidzialna”, dla którego Ameryka stanowi punkt wyjścia. Wiemy już, że państwo nie sprzyja pracującym matkom. Ale czasy, kiedy potulnie spuszczały głowy i godziły się na takie traktowanie, powoli odchodzą do lamusa. Teraz nadeszła era nowego maternalizmu, którego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi nie tylko na problemy matek, ale i na wszystkie tematy, które jak dotąd były pomijane. Dowiemy się o organizacji Moms Rising, działającej właśnie w tym duchu. A czy maternalistyczna fala dotarła już do Polski?

***

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie trzy klucze otwierają drzwi do sukcesu w biznesie, zajrzyjcie na stronę Agnieszki Przybysz – pionierki polskiego coachingu. Niedawno poprowadziła konferencję podczas Polish BusinessWomen Congress, na której opowiadała o doświadczeniach własnych oraz innych przedsiębiorczych kobiet, a swoim czytelniczkom streściła ją w formie trzech lekcji. Nie ma wątpliwości, że powinna się z nimi zapoznać każda z nas. I dotyczy to również tych, które lata szkolne mają już za sobą.

***

Na koniec ponownie wywiad, jednak tym razem zdecydowanie bardziej optymistyczny. Portal Kobieta w e-biznesie porozmawiał z Gosią Zimniak – ilustratorką i copywriterką, prowadzącą stronę Blog Freelancerki. Dowiemy się z niego, jak wyglądała jej droga do wymarzonej pracy, a trzeba przyznać, że bywała wyboista. Gosia wymieni dobre strony bycia freelancerem, ale też przestrzeże, bowiem to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zaletą, może nas sprowadzić na manowce. A czy ona sama popełniała błędy? Naturalnie, ale wyciągnęła z nich naukę, którą dzieli się z czytelniczkami.

Mamówka – Prasówka to nasz nowy przegląd najciekawszych tekstów, które ukazały się w Internecie.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. „Artystyczna dusza”, która – kiedy nie dzierży w dłoni pióra – najchętniej rysuje lub zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej. Na swoim koncie ma wydaną w 2010 roku powieść młodzieżową pt. „Nielegalna”.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie