Czego szukasz

Mamo, zadbaj o siebie i wygraj Pakiet Badań dla Kobiet od DIAGNOSTYKI

Mamo, zadbaj o siebie, to akcja, którą przygotowałyśmy dla Ciebie z okazji Dnia Matki, a do współpracy zaprosiłyśmy sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj, na naszym profilu na FB, możesz wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będzie jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet. Mamo, zadbaj o siebie i weź udział w konkursie!

pakiet badań dla kobiet diagnostyka

Mamo, zadbaj o siebie – wygraj Pakiet Badań dla Kobiet od DIAGNOSTYKI

Świętuj z nami Dzień Matki i weź udział w akcji przygotowanej wspólnie z naszym partnerem akcji, siecią laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj dołącz do naszej zabawy na naszym profilu na Facebooku, odpowiedz na konkursowe zadanie i wygraj jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet.

Mamo, zadbaj o siebie i weź udział w konkursie!

Do wygrania z okazji Dnia Matki jest voucher na Pakiet Badań dla Kobiet. O to, jakie badania wchodzą w skład pakietu i dlaczego każda Mama powinna wykonać takie badania zapytałyśmy o ekspertkę z DIAGNOSTYKI, dr n. med. Beatę Skowron, Specjalistkę Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej i Konsultantkę ds. Informacji Medycznej.

Beato, zadam pytanie, na które chyba każda z nas, podejrzewam, zna odpowiedź, ale w zabieganiu trochę o tym zapominamy. Dlaczego warto się badać?

Każda Mama doskonale wie, że opieka nad dzieckiem/dziećmi niezależnie od wieku wymaga jej doskonałego zorganizowania i funkcjonowania „na pełnych obrotach”. Nawet niegroźna, kładąca do łóżka kilkudniowa infekcja, może być przyczyną kompletnej dezorganizacji rodzinnego życia i skrupulatnie układanego harmonogramu. Sposobem na zapobiegnięcie chorobowym niespodziankom, które mogą wybić nas z codziennego rytmu jest profilaktyka zdrowotna. Może ona polegać zarówno na suplementacji niezbędnych witamin, comiesięcznym samobadaniu piersi, regularnych wizytach u ginekologa, jak i kontrolnym wykonywaniu badań laboratoryjnych.

Przygotowany przez sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA – ogólny pakiet dla kobiet jest doskonałym narzędziem umożliwiającym ocenę stanu zdrowia Mamy w każdym wieku. Zawarte w nim badania umożliwiają skontrolowanie pracy wielu narządów i układów, zatem w sposób kompleksowy pozwalają sprawdzić funkcjonowanie Twojego całego organizmu.

Profilaktyczne wykonywanie badań laboratoryjnych pozwala na zwiększenie świadomości o stanie własnego zdrowia. Jest ze strony każdej Mamy bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, pozwalającym na wychwycenie pewnych odchyleń jeszcze przed wystąpieniem doskwierających objawów klinicznych. Takie troskliwe postępowanie wobec samej siebie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań, pozwala na szybkie reagowanie, podjęcie wczesnego leczenia, zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie ewentualnych dolegliwości oraz co najważniejsze – powrót do codziennego, zorganizowanego i rodzinnego życia.

grafika akcji Mamo, zadbaj o siebie

Jakie konkretne badania wchodzą w skład pakietu, który będzie można wygrać w konkursie z okazji Dnia Matki?

Podstawowym badaniem pakietu jest morfologia krwi, czyli badanie, które skontroluje ogólną kondycję Twojego organizmu i układu krwionośnego. Wartości poszczególnych składowych kolejnego badanialipidogramu pozwolą ocenić metabolizm tłuszczy i określić poziom ryzyka chorób sercowo–naczyniowych np. miażdżycy. W ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przydatne jest także badanie stężenia kwasu moczowego. Pomiar tego metabolitu stosuje się ponadto w diagnostyce dny moczanowej, będącej częstą przyczyną bólu stawów.

Istotnymi badaniami pakietu jest oznaczenie stężenia glukozy, które wykorzystuje się w diagnozowaniu zaburzeń metabolizmu węglowodanów (cukrów) czyli cukrzycy, jak i pomiar stężenia enzymów ALT i GGTP – przydatnych w ocenie pracy przewodu pokarmowego, konkretnie trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Pracę Twoich nerek skontrolujesz za pomocą zawartego w pakiecie stężenia kreatyniny we krwi i ogólnego badania moczu, umożliwiającego również wstępne rozpoznanie często występującej wśród kobiet dolegliwości – zakażenia układu moczowego.

Badanie stężenia białka CRP potwierdzi lub wykluczy obecność stanu zapalnego w Twoim organizmie. CRP jest markerem stanu zapalnego, głównie pochodzenia bakteryjnego. Jego podwyższoną wartość obserwuje się również w chorobach autoimmunizacyjnych oraz schorzeniach o charakterze zapalnym o etiologii innej niż bakteryjna. Kolejne badanie, czyli pomiar stężenia fibrynogenu, wykorzystuje się w diagnostyce zaburzeń funkcji wątroby, podejrzeniu zakrzepicy żylnej i zatorowości.

Czynnikiem regulującym krzepliwość krwi jest zawarty w pakiecie magnez, któremu przypisuje się istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, w procesie skurczu mięśni i w regulowaniu pracy przytarczyc (gruczołów odpowiedzialnych w organizmie za gospodarkę wapnia, wpływającą na stan Twoich kości). Witamina D to parametr co raz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo – fosforanowej i obrotu kostnego, ważny element diagnostyki osteoporozy, rozwijającej się w następstwie wygaszania czynności hormonalnej jajników (menopauzy).

Badaniem, które oceni czynność jajników jest uwzględniony w pakiecie pomiar stężenia hormonu FSH (Uwaga – pobranie krwi między 1-3 dniem cyklu). Jego wzrastające w czasie wartości są interpretowane jako obniżenie rezerwy jajnikowej, zmniejszone szanse na zajście w ciążę, oraz zbliżanie się kobiety do okresu menopauzy.
Uzupełnieniem powyższych badań jest pomiar stężenia TSH, hormonu regulującego pracę tarczycy, czyli gruczołu wpływającego na regularność cykli miesięcznych, tempo Twojego metabolizmu, stabilność masy ciała, wygląd skóry i włosów, ale także aspekty zdrowia psychicznego.

Warto pamiętać, o ograniczeniach pakietu: próbka krwi powinna być pobrana między 1-3 dniem cyklu (ze względu na badanie stężenia FSH), pobranie musi odbyć się na czczo i niezbędna jest dostarczenie próbki porannego moczu. Zobacz, jak pobrać próbkę do badania!

Dziękuję za rozmowę.

Spraw sobie prezent z okazji Dnia Matki i weź udział w naszym konkursie, który już dzisiaj rozpocznie się na naszym profilu na Facebooku.

Zapraszamy!

Zanim weźmiesz udział w konkursie koniecznie zapoznaj się z Regulaminem.

Zdjęcie: Canva

Grafika: Joanna Sieprawska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie