ZAINSPIRUJ SIĘ
Pogodzenie macierzyństwa z pracą i efektywnym wykonywaniem wszystkich swoich obowiązków jest nie lada wyzwaniem. Jak optymalnie wykorzystać czas zarówno w pracy, jak i w domu? Początki będą trudne, ale efekty - uskrzydlające!
Oto pierwsza część praktycznych wskazówek zwiększających efektywność.
1. Wszystko zaczyna się w Twojej głowie
Mózg pracuje w określony sposób i znacząco wpływa na naszą efektywność. Jeśli koncentruje się on na jednej rzeczy – pracuje lepiej. Dla większości Mam wykonywanie jednego zadania w jednym czasie to komfort – na ogół jednocześnie robimy kilka rzeczy na raz… Warto jednak zrobić wszystko, aby w pracy dążyć do koncentrowania się na określonych, kolejno zaplanowanych zadaniach, bo już samo myślenie o tym, co mamy jeszcze do zrobienia jest jednym z największych „rozpraszaczy”! Jak to zrobić? Znajdź spokojne miejsce, wybierz dowolne narzędzie (notatnik, telefon, laptop, kalendarz), w którym będziesz zapisywać wszystkie zadania do zrealizowania. Określ ważność każdego z nich, a następnie… zacznij konsekwentnie realizować! Zadanie, po zadaniu. Nawet jeśli w pierwszej chwili poczujesz przytłoczenie ilością spraw, to już w następnej poczujesz ulgę – będziesz miała wszystko uporządkowane w jednym miejscu. Za każdym razem, kiedy pojawi się nowe zadanie – zapisz je i skategoryzuj. To kluczowy elementy efektywności. Dzięki temu zwolnisz swój umysł z pamiętania „o wszystkim” i zwiększysz jego szanse na koncentrowanie się na tym, co w danej chwili masz do zrobienia. Dzięki temu bieżące zadania zrealizujesz szybciej i dokładniej. Ważne jest, aby takie listy robić zarówno w obszarach związanych z życiem zawodowym, jak i osobistym. To, że w pracy masz wszystko zaplanowane nie znaczy, że goniące Cię terminy w życiu osobistym nie będą Cię rozpraszać. Początki mogą być trudne, ale efekty są uskrzydlające.
2. Zacznij swój dzień o jeden dzień wcześniej
Zrobiłaś kluczowy krok – uporządkowałaś wszystkie zadania do wykonania, dopisujesz bieżące. Wiedząc, co Cię czeka, planuj każdy kolejny dzień, kończąc swój dzień w pracy lub w domu. Zatem kiedy wychodzisz z pracy – zaplanuj, co masz do zrobienia w kolejnym dniu. Przed położeniem się spać zaplanuj, co w swoim życiu osobistym masz do załatwienia nazajutrz. Jak donoszą eksperci z zakresu osobistej efektywności zaledwie kilka procent ludzi na świecie tak właśnie robi. Tymczasem, większość z nich odnosi spektakularne sukcesy. Najczęściej popełnianym błędem jest brak planowania lub planowanie danego dnia, ale dopiero rano. Tymczasem często na wiele rzeczy jest za późno.
Planowanie z wyprzedzeniem daje możliwość analizy co będzie Ci potrzebne (dokumenty, odpowiedni strój, pieniądze). To, co możesz przygotować dzień wcześniej – przygotuj. Szczególnie cenną radą dla Mam jest przygotowanie stroju dzień wcześniej. Przekopywanie szafy bladym świtem w poszukiwaniu wyprasowanej koszuli to nierzadko skuteczny dezorganizator całego dnia. Jeśli Twój Maluch chodzi do przedszkola, ubranka przygotuj też dla Niego.
3. Jak wiele daje obcowanie z Dzieckiem
Tyle czasu, serca i uwagi poświęcasz swojemu Maluszkowi. Tylu rzeczy Go uczysz. On w zamian może dać Ci bardzo wiele. Poobserwuj Go w kontekście… zawodowym. Zwróć uwagę, że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych, potrafi bardzo kreatywnie podejść do najprostszej czynności (co czasem doprowadza Cię do rozstroju nerwowego, bo w ciągu 5 sekund potrafi znaleźć się na stole ;-)), nie poddaje się nawet po kilku niepowodzeniach.
Spróbuj podobnie podchodzić do swoich obowiązków zawodowych (no… bez wchodzenia na stół). Podchodź do zadań jak do ciekawostek albo zagadek. Planując działania, koncentruj się na tym, co możesz zrealizować, na co masz wpływ. Unikaj ludzi, którzy narzekają, plotkują, stoją w miejscu albo widzą wszystko w czarnych barwach. To gigantyczni pochłaniacze Twojej cennej energii, którą lepiej spożytkować na realizację zaplanowanych celów.
4. Aby łatwiej było wrócić do rozpoczętego zadania
Każda Mama wie, że czasem zadanie trzeba skończyć natychmiast i np. szybko udać się do domu lub przedszkola. Inną przyczyną może być równie dobrze firmowe spotkanie. W każdym przypadku koniecznie zapisz sobie na czym skończyłaś lub co masz jeszcze do zrobienia w danym temacie. Mózgowi zajmuje trochę czasu „przerzucanie się” między zadaniami lub odtwarzanie przeszłych zdarzeń – pomóż mu zatem. Czynności „do dokończenia” możesz zapisać na kartce, w pliku, na którym pracujesz, czy w telefonie.
5. Ucz się nowych słów razem z Maluszkiem
Z radością słuchasz każdego nowego słowa, które wypowiada Twój Maluch. Jego „autorski słownik” bywa ubawem dla całej rodziny. Z biegiem czasu uczycie się „poprawnej polszczyzny”. Zwróć także uwagę na swój słownik. To, co mówisz, wpływa na Twoją efektywność. Przykład? Ktoś prosi Cię o realizację określonego zadania, Ty odpowiadasz: „Postaram się”, albo „Spróbuję”. Niestety są to słowa, które automatycznie ograniczają Twoją efektywność. Jeśli bowiem pojawi się jakakolwiek trudność w realizacji określonego zadania, będziesz miała naturalną tendencję do tłumaczenia się i usprawiedliwiania: „No… próbowałem, ale…”. Wymówek znajdujemy cały szereg. Tak działa nasz umysł. Nie pozwól mu na to!
Zobacz drugą część naszego mini-poradnika.
Zdjęcie: Pixabay