Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Własna firma z unijną dotacją

 • Natalia Małozięć
 • 17 lutego 2014
 • 5 MIN. CZYTANIA

Po pierwsze wiedza

Że mogę wszystko, a na pewno więcej niż mi się wydawało, przekonałam się właśnie na spotkaniu, które odbyło się 5 lutego br. Po pierwsze, okazało się, że mogę zabrać ze sobą swoje niespełna dwuletnie dziecko, które pod opieką przemiłych młodych animatorek może spędzić beze mnie cztery godziny i na dodatek dobrze się bawić (kącik do zabawy, poczęstunek, dobry humor). Ja w tym czasie mam możliwość poznać inne „młode” mamy i wraz z nimi chłonąć europejską wiedzę.

Celem spotkania było bowiem zaprezentowanie informacji dotyczących działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego dla kobiet (Program Kapitał Ludzki). Druga część spotkania przeznaczona była na indywidualne konsultacje, mamy mogły zadawać pytania i porozmawiać z ekspertami.

Podobne spotkania dla kobiet, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, odbywają się od 2009r. I miały już miejsce m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Zielonej Górze.

Po drugie – chęć  

Muszę przyznać, że te kilka godzin podziałało na mnie niezwykle motywująco. Poczułam, że przynajmniej jeden z wielu pomysłów, które mam głowie, ma szansę ujrzeć światło dzienne(!) Może i ja zdobędę się na odwagę i odkryję w sobie ducha przedsiębiorczości? Bo właśnie o powrocie mam (po urlopach macierzyńskich i wychowawczych) na rynek pracy i zakładaniu własnego biznesu opowiadała pani konsultantka prowadząca spotkanie. A możliwości uzyskania dofinansowania na realizację własnego pomysłu i udany start są naprawdę spore. Trzeba tylko zdobyć odpowiednie informacje i sensownie przygotować się do działania.

W matce siła

Wielu mamom po urodzeniu dziecka, oprócz całego dotychczasowego życia, zmienia się podejście do wielu spraw, w tym także stosunek do pracy. Posiadanie potomstwa ogranicza nasz czas i generuje duże koszty. Co więcej, w codzienny tryb życia wprowadza masę niespodziewanych zmiennych zakłócających. Matka Natura dba jednak o równowagę, młode mamy doświadczają więc często silnego wzrostu motywacji, energii oraz chęci działania i zarabiania na własny rachunek. Cechuje nas przecież duża determinacja oraz świadomość, że to, co robimy bezpośrednio przekłada się również na dobrostan naszych dzieci. To wszystko zwiększa naszą szansę na sukces!

Życiowe zadania

Elastyczne formy zatrudnienia, czy praca na odległość, są wciąż rzadko stosowane. Mamom natomiast bardziej odpowiada zadaniowy czas pracy, mogą wtedy efektywniej łączyć obowiązki domowe z zawodowymi. Może warto więc zostać własną szefową? I skorzystać z unijnego wsparcia, jeśli to możliwe?

Zawsze myślałam, że pozyskiwanie funduszy z UE to okropnie skomplikowana sprawa i nie zadałam sobie wcześniej trudu, aby tę hipotezę sprawdzić. Okazuje się, że z dotacji unijnych skorzystała już masa nowych i „starych” przedsiębiorców, w tym bardzo wiele matek.

Sprawdźmy więc krok po kroku, o czym mowa…

ZAKŁADAM FIRMĘ Z POMOCĄ FUNDUSZY UNIJNYCH – POMOCNIK w 14 punktach!

 1. Pomysł na biznes (jak najbardziej kreatywny i innowacyjny, wychodzący naprzeciw potrzebom klientów (a nawet je przewyższający)).
 2. Informacje o aktualnie realizowanych programach – głównie na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy oraz Urzędów Marszałkowskich lub specjalnych jednostek (zależnie od województwa). 
 3. Szczegóły dotyczące rekrutacji i warunków udziału w konkretnym programie – bezpośrednio w jednostce realizującej projekt (np. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Biuro Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta Łodzi itd.)
 4. Wypełnienie i złożenie (we wskazanym terminie naboru) wniosku/formularza rekrutacyjnego o bezzwrotną dotację z EFS (wniosek – zawiera opis planowanej działalności gospodarczej, czyli pomysł na biznes, znajomość branży, znajomość konkurencji, realność planu).
 5. Pozytywne rozpatrzenie wniosku/odrzucenie wniosku.
 6. Szkolenia i doradztwo – udział „beneficjenta” w rozmaitych (bezpłatnych) szkoleniach prowadzonych przez instytucję realizującą projekt, dotyczących niezbędnych kompetencji przyszłego przedsiębiorcy (automotywacja, biznes, marketing, finanse, prawo itd.). Zazwyczaj pierwszy blok kursów odbywa się przed założeniem działalności gospodarczej i trwa ok. 3 miesiące, natomiast drugi zaczyna się 6 miesięcy po starcie firmy.
 7. Biznesplan  – sformalizowanie koncepcji, wielokrotnie oceniany podczas szkoleń, podlega ocenie komisji.
 8. Decyzja o wsparciu/brak decyzji o wsparciu.
 9. Rejestracja firmy (założenie działalności gospodarczej, w przypadku pierwszej działalności przez pierwsze dwa lata płaci się preferencyjne składki ZUS)
 10. Przekazanie dotacji (trzeba się z niej rozliczyć). 
 11. Wsparcie pomostowe – bezzwrotne dodatkowe dofinansowanie dla uczestnika projektu (6-12 miesięcy) lub dodatkowe szkolenia i doradztwo (6 miesięcy).
 12. Realizacja projektu/inwestycji.
 13. Monitoring (kontrola wydatkowania dotacji).
 14. Zakończenie projektu.

Polecam zajrzeć na takie strony jak:

www.efs.gov.pl – Punkty Infomacyjne POKL

www.roefs.pl – Regionalne Ośrodki EFS

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

www.mrr.gov.pl/kontakt/punkty_informacyjne_w_polsce/Strony/mapa.aspx    – adresy Punktów Informacyjnych w poszczególnych województwach 

www.mir.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie_2007_2013/Documents/EuropejskiFunduszSpolecznydlakobiet.pdf  – prezentacja „Europejski Fundusz Społeczny dla kobiet”

POWODZENIA!

Korzystałam z publikacji „PO nitce do KLębka” wydanej przez Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Zdjęcie: sxc.hu

Zobacz więcej

artykuł
mata joga kobieta
 • Natalia Małozięć
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
mama z dzieckiem prezent na Dzień Matki
 • Natalia Małozięć
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
wnętrze pokoju dziecięcego oświetlenie
 • Natalia Małozięć
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
garderoba body damskie
 • Natalia Małozięć
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Piżama damska
 • Natalia Małozięć
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
horoskop mamy
 • Natalia Małozięć
 • 10 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content